Naše slunce v minulém měsíci předvedlo jen opravdu chabý výkon. Počet slunečních skvrn (SSN) byl pouze 38,4, tj. 46% toho, co je v této fázi cyklu normální podle všech cyklů pozorovaných od roku 1750.
Obr. 1: Současný sluneční cyklus 24 v porovnání se střední hodnotou všech předchozích cyklů (modře) a se slunečním cyklem č. 1, 1755-1766 (černě).
Porovnání jednotlivých cyklů jednoho s druhým dále potvrdí, že současný cyklus je slabý v porovnání s těmi, které jsme viděli ve druhé polovině minulého století:
Obr. 2: Porovnání všech slunečních cyklů. Ta čísla u všech cyklů představují odchylky hodnoty posčítaných SSN v průměru za prvních 76 měsíců počátku cyklu. Současný cyklus za zatím 4. nejméně aktivní od počátku pozorování v roce 1750.
Současný cyklus je nejklidnějším slunečním cyklem od cyklu č. 7, k němuž došlo kolem roku 1830. Když přijde řeč na otázku proč, tak o tom rozhoduje polární magnetické pole slunce. Podrobně jsme o tom už referovali (viz „Slunce v lednu 2014 a zprávy o slunečním magnetickém poli“). Jak lze vidět z dat z Wilcox Solar Observatory (WSO), tak polární magnetické pole prošlo nulovým bodem už březnu 2013. A z nich je vidět, že zvláště severní polární pole je pořád sotva zřetelné.
Jak to historicky srovnávat?
Záznamy dat o polárních magnetických polích začaly až na počátku 70. let, což znamená, že časové období je pořád ještě příliš krátké na skutečná srovnání. Ale v článku z roku 2012 autoři vedení Andrés Muñoz-Jaramillo použili pozorování slunečních erupcí prováděná od roku 1900 jako proxy-hodnoty k dopočítanému odhadu slunečního magnetického pole. Vedoucí autor tohoto článku byl tak laskav, že souhlasil s poskytnutím těchto dat autorům tohoto článku, a tak je možné srovnat současné poměry s dlouhodobou časovou řadou:
Obr. 3: Relativní síla polárního magnetického pole slunce od roku 1900.
Z toho je tu jasné, že ve druhém roce po vrcholu cyklu ještě nikdy polární pole nebylo tak slabé. Považte, že síla polárního pole slunce je během minima slunečních skvrn rozhodujícím ukazatelem aktivity příštího slunečního cyklu. To potvrzuje i velice nedávný článek od Roberta Camerona a Manfreda Schüsslera.
Je třeba být ještě chvíli trpěliví a dávat dále pozor na nadcházející vývoj polárního magnetického pole slunce, abychom mohli zkusit provést předpověď. Předběžné ukazatele zatím naznačují nízkou úroveň aktivity, a tak by kolem roku 2022 mohl začít ještě slabší cyklus 25.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: notrickszone.com
Čtěte také:
- Slunce a ekonomika
- Popírači solárního oteplování
- Že by konečně zachycena? Tajemná temná hmota nám možná prýští ze zářícího Slunce
- Jak si z krabice od bot vyrobit klimatologický model?
- Klimaskeptik: výběr dalších mýtů o nejteplejším roku a cenzura přímo z Cancunu