Socha pacifistického vůdce indického hnutí za nezávislost Mahátmy Ghándího je nejnovějším cílem radikálních levičáků, kterou chtějí v rámci čistky proti historickým monumentům v Británii odstranit.
Přes 6 000 lidí podepsalo petici volající po odstranění sochy Ghándího v anglickém Leicesteru. Petice tuto ikonu mírumilovných a nenásilných protestů obviňuje, že to byl „fašistický rasista a sexuální predátor.“
„Po řadu let se z něj dělal idol a učilo se o něm ve školních osnovách. Ale spoustě lidí v mé komunitě přinesl neskutečné utrpení. V důsledku toho si nepřeji se dívat na jeho sochu a na to, jak se vychvaluje někdo s takovým charakterem,“ napsal autor petice Kerri Pangulier.
Tato obvinění nejspíš pramení z komentářů, které Ghándí pronesl během doby strávené v tehdejší části Britského impéria v Jižní Africe, jimiž černé Afričany značně rozhořčil, kdy např. ve 40. letech i řekl: „Nevěřím, že pan Hitler je ve skutečně tak zlý, jako ho vykreslují.“
Sochy tohoto vůdce nezávislosti stojí rovněž i v londýnském Manchesteru. Socha v Londýně je jednou z několika na Parlamentním náměstí včetně té, co připomíná sira Winstona Churchilla a Nelsona Mandelu, které londýnský starosta Sadiq Khan ze strachu z vandalismu nechal zatím obalit a schovat pod bedněním.
Poslankyně parlamentu za Labour Party za Východní Leicester Claudia Webbe řekla, že petice za odstranění sochy Ghándího je „ohromnou úchylkou“ od širšího kurzu hnutí – Na černých životech záleží.
Webbe řekla, že tento indický vůdce „byl součástí vytvoření hnutí stejným způsobem, jakým své hnutí vytvořil i Martin Luther King,“ uvádí BBC.
„Jeho forma mírumilovných protestů, k jakým patří i – Na černých životech záleží -, je silou změny,“ řekla s dodatkem: „V černé komunitě není nějaká touha takové symboly změny odstraňovat.“
Ač petice za odstranění tohoto pomníku nebyla přímo spojena s hnutím – Na černých životech záleží – tak přichází uprostřed širší kampaně za odstraňování historických soch po celé zemi.
Skupin a skalně levicových aktivistů sestavila seznam pomníků ke zničení po celé zemi, o jejichž odstranění by se mělo usilovat kvůli jejich údajné rasistické konotaci.
Minulý týden oznámil londýnský starosta Sadiq Khan, že vytvoří Komisi pro diverzitu ve veřejném prostoru, která zreviduje historické monumenty, sochy, umění i jména ulic v britské metropoli tak, aby odrážely „diverzitu“ tohoto města.
Přidala se k tomu Labour Party jako celek, když oznámila, že všech 130 místních správ kontrolovaných touto stranou zreviduje místní historické monumenty, aby určily jejich „vhodnost“ a přezkoumají, zda by se neměly odstranit kvůli vazbám na britskou koloniální historii nebo na obchod s otroky.
Pomníky Abrahama Lincolna, Churchilla a bývalé britské vládkyně královny Viktorie v uplynulém týdnu po celé zemi v rámci protestů – Na černých životech záleží – počmárávali. Pan Khan tvrdí, že krok schovat do bednění sochy Gándhího a Churchilla byl přijat kvůli prevenci před „krajně pravicovými“ skupinami, aby na tyto sochy neútočily, i když právě tyto skupiny prohlásily, že mají v úmyslu uvedené sochy bránit před radikálními levičáky.
„Extrémní krajní pravice má v úmyslu se nahrnout do centrálního Londýna, kdy jejich ospravedlněním pro to je ochrana těchto soch, ale zároveň mají v úmyslu odstranit sochy lidí jako Nelson Mandela,“ řekl podle The Telegraph Khan.
13 Jun 2020