Bohužel v důsledku nového španělského zákona zanedlouho zavřeme ve španělštině Google News. Dovolte mi vysvětlit proč. Nová legislativa vyžaduje, aby každá španělská publikace zpoplatňovala služby jako Google News za ukazování byť i malých kousíčků svých publikací, ať to tyto chtějí nebo ne. Jelikož Google News sám nevydělává žádné peníze (neboť na té stránce neukazujeme žádné reklamy), tak je tento nový přístup prostě neudržitelný. Takže s opravdovou lítostí 16. prosince (než tento zákon nabude v lednu účinnosti) odstraníme z Google News všechny španělské vydavatele a ve Španělsku Google News zavíráme. – GooglePolicyEuropeBlogspot
Dominantní sociální téma: Copyright je velice důležitý, abyste nemohli krást myšlenky jiných lidí, aniž byste jim platili.
Analýza volného trhu: Richard Gingras, šéf Google News, tento příspěvek vysvětlující, proč Google News ve Španělsku končí, vystavil ve čtvrtek.
Je tomu tak proto, že španělští zákonodárci rozhodli, že pokaždé, když někdo reprodukuje byť i jen pár slov ze spisu někoho jiného, tak je dnes považován za zloděje, pokud ho za to nekompenzuje platbou.
Před tím už schválilo neúspěšný zákon podobného druhu Německo, ale rozdíl je v tom, že většina mediálních společností se zřekla svých poplatků za výňatky, protože přes Google se dostávali k většině provozu.
A tak, aby zajistili, že španělská verze bude úspěšnější, tak se v něm formuluje, že mediální společnosti to zpoplatňovat MUSÍ! O této záležitosti se nelze rozhodnout.
Zde je z toho více:
Dnes je zpravodajská služba Googlu k dispozici ve více než 70 mezinárodních edicích v 35 jazycích. Je to služba, kterou milují stovky milionů uživatelů a důvěřují jí, a z nich je mnoho tady ve Španělsku. Je k volnému použití a její rozsah je od největších světových novin až po maličké lokální publikace a bloggery.
Vydavatelé bývali po staletí omezeni ohraničenou šířkou schopnosti své distribuce tištěného papíru. Tohle všechno ale změnil Internet – jenž pro vydavatele vytvořil jak nesmírné příležitosti, tak i výzvy, a to jak v konkurenci o pozornost čtenářů, tak ve zvyšování reklamy za eura.
My proto přicházíme, abychom zpravodajskému průmyslu pomohli se s těmito výzvami vypořádat a hledat cesty jak pokračovat v práci s tisíci našimi globálními partnery i těmi ve Španělsku, abychom jim pomohli zvýšit jejich on-line čtenost a jejich výnosy.
Samozřejmě, že tohle není ten příběh celý. Podle toho, co o tom můžeme říci, jak jsme už před tím referovali, byl copyright vynalezen teprve po příchodu Gutenbergova knihtisku. Jeho realizace byla přinejmenším zčásti prováděna s úmyslem zpomalit šíření informací, které podvracely sociopolitický a ekonomický systém doby.
Samozřejmě, že to zas moc dobře nefungovalo. Svatá říše římská byla stejně zaplavena luteránstvím a nakonec zkolabovalo i „božské právo králů“ – závisející na schválení Církví.
I dnes se dějí věci stejného druhu, jelikož těch 150 centrálních bank po celém světě drží téměř stejnou božskou moc, o které lze říci, že je zhruba podobná té, co měla Svatá říše římská na vrcholu své moci. A s tím, jak se rozšiřuje to, co nazýváme Internetovou reformací, tak současný systém peněz začíná být čím dál více zpochybněný.
Regulatorní demokracie je dnes podle našeho názoru ekvivalentem někdejšího Božského práva králů, a ta regulatorní demokracie začíná kolabovat spolu s ekonomikou globálního centrálního bankovnictví.
Ten systém, v němž lidé vyrostli, začíná být čím dál pochybnější – a pochybnější. Jak už jsme poukazovali, celý ten mechanismus Internetu je konstruován právě tak, aby mohl fungovat jako odpor vůči copyrightovému systému, který vyrostl ve 20. století.
Zrovna pár dny jsme na RT viděli nadpis: „‘Pokaždé, když policie zavřela Pirate Bay, tak se vždy zvícenásobily další takové servery‘ – řekl šéf strany RT.“
Zde je více:
Bez ohledu na to, kolikrát udělá policie na Pirate Bay razii, tak ona si najde cestu ke znovuotevření, řekl RT berlínský předseda strany Pirátů – pár dnů poté, co byla tato webová stránka po razii švédské policie odpojena ze sítě.
„Zavřeli ji už v roce 2005 a výsledkem bylo vytvoření strany zvané Pirátská strana, jež přišla s myšlenkou sdílení informací, znalostí a kultury internetem. A internetové svobody,“ řekl Kramm.
„Takže právě z tohoto povstali: v podstatě pokaždé, když Pirate Bay zavřete, tak se zvícenásobíme,“ dodal.
Pirate Bay nabízí odkazy na torrenty ke sdílení souborů. Kramm zdůraznil to, co uvedli i právní vlastníci, že kopírování je porušením copyrightu – i přestože Internet existuje právě jako „ohromné kopírovací soustrojí.“
Moderní technologie čím dál více ve všech aspektech společnosti kolidují s regulacemi 20. století. A to také začíná mít významný dopad.
„Kramm také řekl, že hudební průmysl se už streamingu otevřel, čímž se adaptoval na nové podmínky – streaming se stal jedním z nejmohutněji se rozvíjejících trhů.“
Uvedl, že: „Vidíme, jak to funguje, a že kopírování na Internetu trh nezabíjí.“
Závěr
A zase Kramm: „Když někde rozbijete jeden server, tak se objeví mnoho kopií někde jinde. Vůbec s ničím to nepomůže.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: thedailybell.com
Čtěte také:
- 6 stránek, které vám ukáží, co všechno o vás ví Google
- Že by cenzura? Španělsko uvaluje ‚Google daň‘ na obsah internetových agregátorů, aby ochránilo průmysl tištěných médií
- Svobodní vs. Piráti – domněnky a skutečnost
- Američtí senátoři opět navrhují, aby vláda mohla „vypnout“ internet
- Sorosova hlásná trouba apeluje na Google, aby perzekuoval “konspirační teorie”