Obavy vzbudilo, když federální vyšetřovatelé divoké přírody ve Spojených státech zpozorovali, že solárně-tepelná elektrárna upaluje prolétající ptáky za letu. Podle Associated Press dali pracovníci 392 MW elektrárny ptákům přezdívku ‚čárovci‘ kvůli kouřové stopě, kterou za sebou zanechávají, když se řítí k zemi.
Solární provoz v Ivanpah, který je svého druhu největší na světě, funguje tak, že usměrňuje sluneční svit do věží s vodou pomocí soustřeďování paprsků heliostatickými zrcadly. Koncentrovaná energie tisíců zrcadel v poušti Mohave postačuje, aby se voda vařila a poháněla turbíny k výrobě elektřiny dost podobně jako v konvenční elektrárně.
Když ptáci uváznou v tomto prostoru se soustředěnými paprsky, tak jim to údajně stačí, aby vzplanuli. Skutečný počet takto zabitých ptáků je předmětem žhavé disputace s tím, že provozovatel tepelné elektrárny NRG tvrdí, že tento počet je 1 000 ročně. Zpochybňují to, že federální inspektoři ohlásili, že vidí ty ‚čárovce‘ každé dvě minuty; takže Centrum pro biodiverzitu odhaduje, že jich tedy zemře 28 000 ročně.
Mnohé ‚Zelené‘ projekty konstruované ke snížení dopadu energetické produkce na prostředí zjevně trpí zákonem nezamýšlených důsledků. Ač jsou solárně tepelné elektrárny konstruovány, aby zachycovaly energii, aniž by uvolňovaly uhlík, tak je ten intenzivní žár a světlo, které je vidět až v Los Angeles, ale zrovna tak i v Las Vegas, zároveň magnetem pro hmyz, který pak následně naláká hmyzožravé ptactvo.
Jak už před tím Breitbart London referoval, i větrné turbíny představují významnou hrozbu pro ptáky prolétající příliš blízko. Když nadšenci z řad pozorovatelů ptactva v roce 2013 shromažďovali pozorování extrémně vzácného vlaštovkororýse ostroocasého, tak je vyděsilo, když spatřili, jak jim ho zabily lopatky větrné turbíny. Byl to první vlaštovkororýs, kterého v Británii spatřili za 22 let. Turbíny rovněž budí kontroverze ve Spojených státech, jelikož mají náklonnost zabíjet zvláště orly bělohlavé, jejich národní ptáky.
I když je už solárně termální technologie dostatečně pokročilá, aby upekla desetitisíce ptáků ročně jen v jedné elektrárně (a takových jsou po světě tucty), tak třeba architekti se stejně ještě nepoučili o energetických slunečních paprscích.
Vlastní londýnské kolosální parabolické ohniskové zrcadlo lépe známé jako ‚Vysílačka‘ muselo být teď zakryto největším odstíněním proti slunci, aby mu zabránili tavit projíždějící auta a blízké obchůdky.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: www.breitbart.com
Čtěte také:
- Podpora fotovoltaiky: Příliš drahý omyl
- Podvod s globálním oteplováním bude Čechy stát 3/4 bilionu Kč