„Evropu čeká 25 let stagnace ve stylu Japonska,“ varuje George Soros v tomto svém krátkém interview s Bloomberg TV s dodatkem, že bez hlubší integrace „je to nedokončený spolek národů, a ten by nemusel přežít.“ Ač tvrdil, že už je možná finanční krize za námi, tak teď „čelí krizi politické“ s tím, že ten dobrovolnický spolek se jim teď trhá kvůli tomu, že to vedou věřitelé (Německo). Doufá však, že „Ukrajina je pro Evropu hlasem brobuzení, neboť se tu jako rival Evropské unie vynořilo Rusko.“ Putin, varuje Soros, „má velice odlišné představy o tom, jak by měla vypadat společnost… má takový slepý bod – věří, že lidi lze manipulovat a oni tomu nemohou vzdorovat.“ A tak tomu prý podle Sorose není, a ten zvolal „ti lidé ve svobodu opravdu věří.“
George Soros o tom, s čím se dnes Evropa potýká:
„To, co Evropu čeká, pokud nedojde k radikálnější změně, je dlouhé období stagnace. Národy to takhle mohou přežít. Japonsko se právě pokouší vymanit se z 25 leté stagnace, zatímco Evropa do ní právě vstupuje. Evropská unie ale není národem. Je to nedokončený spolek národů, a ten 25 let stagnace přežít nemusí.
„Finanční krize jako taková je už za námi. Teď ale čelíme politické krizi, protože Euro-krize transformovala to, co bylo zamýšleno jako dobrovolný spolek rovných suverénních států, které obětují část své suverenity pro společné dobro, do čehosi radikálně odlišného. Teď je to vztah mezi věřiteli a dlužníky, kde dlužníci mají potíže se splácením a obsluhou svých dluhů a kladou věřitele do vedení. A to Eurozónu rozděluje na dvě třídy – věřitelé a dlužníci. Věřitelé to vedou a bohužel zvláště politika, kterou na Evropu uvaluje Německo, je kontraproduktivní a vytváří v dlužnických zemích podmínky, které se zhoršují a zhoršují. Takže zrovna teď, když Evropa už maličko roste, tedy Eurozóna, tak je to proto, že Německo se prodírá vpřed, a to více, než řekněme Itálie a Španělsko, které zůstávají pozadu.“
O centrálních bankách a o tom, zda ho zajímají ty slabosti, které vidíme v datech a o deflaci:
„Pro banky to bude velice tvrdý rok. Jsou pod tlakem, protože musí vyhovět stress testům. Banky mají více zájem, aby prošly stress testem, než aby úvěry oživily ekonomiku, tedy aby měly mechanismy přenosu, jimiž by úspory lidí přiváděly do reálné ekonomiky. Takže neplné své funkce.“
O dopadu Ukrajiny na Evropu:
„Ukrajina je pro Evropu hlasem volajícím k probuzení, protože jako rival Evropské unie se vynořilo Rusko. Putin se pokusil opětovně sestavit Ruské impérium jako rivala Evropské unie a byl politicky velice úspěšný. I přes hroznou ekonomickou a finanční neúspěšnost, protože ruská ekonomika si vůbec nevede dobře, Putina ale Evropskou unii přehrál a vymanévroval, protože Evropa neslyšela na to, co se tam děje, vyžadovala toho moc a nabízela příliš málo. Tak pro Putina nebylo těžké ji přehrát. Ale Ukrajinský lid povstal a demonstroval, dokonce opravdu až obětoval i své životy. Předvedl svou oddanost tomu, být součástí Evropy, takže pro Evropu je to výzva, a je třeba, aby Evropa znovu objevila svou vlastní identitu, místo aby každá země jen protlačovala své národní zájmy a vstupovala více a více do konfliktu s dalšími. Existují určité základní principy, a ty jsou politickou záležitostí – demokracie, otevřená společnost, svoboda, ve kterou Evropa věřila, a za ty by se měla opravdu postavit a být v tom jednotná.“
„Putin má velice odlišné představy o tom, jak by společnost měla vypadat. Věří, že lidi lze manipulovat. Má ve skutečnosti takový slepý bod. Jeho pochopení se vymyká to, že lidé mohou i spontánně vzdorovat. Věří, že když Ukrajina vzdoruje, tak existuje nějaká konspirace s těmito lidmi, že Američané, CIA a moje nadace konspirují, aby ho ohrožovali nebo podvraceli jeho politiku. Ale tak tomu není, ti lidé ve svobodu opravdu věří.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: zerohedge.com
Velmi podobně jako Soros mluví také první ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jacques Attali: