Ti evropští elitáři, co se rmoutí nad ztrátou Británie a významných finančních příspěvků této země do bloku, to sami zavinili, řekl maďarský vůdce Viktor Orbán v obsáhlém interview s německým tiskem.
Ač odchod z Evropské unie odhlasovat Britský lid, byli to eurokraté z Bruselu, kdo kormidlovali tento projekt tak, že Brity dohnali k tomu, že dostali pocit, že nemají jinou volbu, než odejít, řekl Orbán. Maďarský ministerský předseda Orbán v odpovědi na otázku žurnalisty z německého magazínu FOCUS, který jej žádal, aby rozebral ty historické komentáře, které pronesl, když říkal, že Brexitu šlo zabránit, tak objasnil, že ač to Evropské unii nejspíš prochází, když utlačuje slabší národy, tak vůdčí stát, jako Británie, se musel nevyhnutelně rozhodnout, že s tím musí něco udělat.
„Takovým způsobem se přeci nemůžete chovat k jedné z největších světových ekonomik, k jaderné velmoci a k členovi Rady bezpečnosti,“ řekl ministerský předseda Orbán. Kvůli tomu roku 2016 odhlasovalo Spojené království odchod z Evropské unie a nakonec svůj odchod roku 2021 dokončilo a ponechalo si těch čistých 11 miliard liber čistého vkladu ročně posílaného Bruselu, načež se maďarský vůdce Bruselu sarkasticky zeptal: „Stálo to za to?“
Jako jeden z příkladů uvedených Orbánem, kdy Evropská unie protlačovala své úzké zájmy, místo aby se pokoušela s Londýnem budovat mosty, byla volba Jean Claude-Junckera roku 2014 velkým eurokomisařem. To bylo i přes ohromně silné protesty z Londýna, který byl v odporu k tomuto kroku partnerem Budapeští.
To bylo více než prostou hádkou o osoby, tehdejší britský ministerský předseda David Cameron věděl, že Juncker je silně pro-eurofederalistický kandidát, a tak se směřování k Evropě stalo mezi britskými voliči nesmírně nepopulární. Rovněž se správně obával, že Juncker bude během svého funkčního období blokovat pozitivní reformy zrovna, když Cameron potřeboval, aby EU vypadala pro Britský lid co nejlépe.
Obojí obavy se naplnily. Opravdu, když se David Cameron roku 2016 pokusil o poslední záchranu, v níž usiloval o seriózní reformu britských vztahů s EU, aby tak šlo Britskému lidu předložit důkaz, že mohou v referendu toho roku bezpečně hlasovat za setrvání v bloku, tak to bylo všeobecně interpretováno jako krach. EU vedená Junckerem v té době předvedla jak to, že nemá zájem o smysluplnou změnu, tak že si opravdu myslí, že Britové si odchod stejně neodhlasují.
Ač si Maďarsko myslí, že EU byla odchodem Británie z tohoto bloku oslabená, když Maďarsko je příjemcem evropských peněz, které Británie pomáhala platit, tak je teď Británie čistým přispěvatelem ke globální bezpečnosti a Londýn je vrcholnou destinací hnutí za svobodu, takže maďarská vláda vždy zaujímala postoj, že to je záležitost Britů samotných a že být svobodní bude pro Brity výhodou. Avšak ač maďarská vláda neagituje za obchod z EU, tak by ráda viděl, aby tento blok kráčel takovým směrem, jaký byl vizí britského vedení, tj. k nižší centralizaci, kontrole a byrokracii.
Když se ho FOCUS ptal na zpackaný přístup Evropské unie k opatření vakcín na koronavirus, tak pan Orbán objasnil, že to selhal centralizovaný přístup. Když se žurnalista ptal: „Brusel vyslal následující poselství: ‚Podívejte, spolu jsme jednotní jako centralizovaný stát silnější.‘ Přesvědčila vás tato strategie?“ tak maďarský ministerský předseda odpověděl:
„Ne. Hodnota jakékoliv strategie spočívá v tom, jak je úspěšná. V takových oblastech, v nichž společné akce přináší úspěch, musíme jednat společně; ale kde úspěch přináší národní přístup, tak tam ho musíme prosazovat. My jsme se pokoušeli společně dělat něco, co bychom jednotlivě zvládli daleko lépe, vždyť se podívejte na Británii nebo Srbsko.“
Orbána také zpovídali o širším ekonomickém vývoji Evropy. I v tom dal zase jasně na srozuměnou, že evropská mise k centralizaci, která to teď kromě centralizované měny a centrální banky táhne i směrem k centralizovanému bruselskému rozpočtu, krachuje a vytváří dvourychlostní Evropu. To lze připsat odlišnostem v kultuře vysvětloval Orbán, když tím vlastně opakoval svůj častý refrén, že střední Evropa, která má v živé paměti okupaci sovětským komunismem má v těchto zemích lidi imunizované proti podléhání socialismu způsobem, jaký Západní Evropa nemůže pochopit.
Vůči tomu ale, řekl maďarský vůdce, zůstala Západní Evropa zranitelná. Řekl FOCUS: „Tady ve Střední Evropě si vedeme dobře. Všechny naše ekonomické ukazatele jsou vynikající a naše národní rozpočty jsou takové, jaké mají být. Naše na práci orientované politiky nám pomohly, abychom dosáhly skoro plné zaměstnanosti, a rovněž dosazujeme dobrého pokroku ve sféře digitalizace. Na Západě je příliš mnoho ekonomických politik připomínajících socialismus, se zvyšováním daní, komplikovanými regulacemi a opatřeními znevýhodňujícími kapitál a podniky. EU by měla postupovat, aby zvyšovala konkurenceschopnost, bohužel ale její podíl na globální ekonomické produkci klesá, a to my vidíme jako alarmující.
Jak Breitbart London už referoval, pan Orbán neomezuje své odsuzování EU na tyto záležitosti. Jeho nejsžíravější kritiku si vysloužilo řízení Evropské migrační krize Bruselem, o kterém řekl, že ze Středozemního moře udělalo hřbitov pro těla migrantů – tj. lidí, kteří nemuseli umřít, ale byli vylákání do velkého nebezpečí nekalými pašeráky lidí, kšeftujícími s evropskou slabostí.
Getty Images
27 Feb 2021