Poslední vydání Statistiky od Katharina Buchholz uvádí, že 22 zemí světa bylo vyhodnoceno jako „plné demokracie“ včetně všech Skandinávských zemí, několika Západoevropských zemí, stejně jako Kanada, Nový Zéland, Austrálie, Mauricius, Costa Rica a Chile, které se ke skupině těchto zemí připojilo v roce 2019 spolu s Francií a Portugalskem.
Více infografiky najdete ve Statista
Malta vypadla ze sekce plných demokracií. Další zemí, které se v uplynulém roce hodnocení demokratičnosti propadlo byl Irák, který opustil kategorii „hybridní režim“ a stal se autoritářským. Také Indii a Číně v roce 2019 hodnocení kleslo. Indie, náležející mezi narušené demokracie, byla ohodnocena jen 6,9 body, zatímco Čína – autoritářský režim – přezkoumána kvůli zvýšenému dohledu a porušování lidských práv v jejích Východních regionech, a tak dosáhla hodnocení jen 2,3 bodů. Tato země v roce 2019 vykázala největší pokles hodnocení a stala se 15. nejméně demokratickým místem na světě.
Hodnocení se nejvíce zvýšilo Thajsku, tj. o 1,7 bodů, a to se tak vyšplhalo se mezi „narušené demokracie.“
Také pokročilé ekonomiky jako Japonsko a USA se ocitly v kategorii „narušených demokracií“. Podle této zprávy je neustálý vzestup anti-establishmentových stran (na levici i na pravici) částečnou příčinou, která může za „pokles kvality demokracie.“ Japonsko, které je negativně hodnoceno kvůli nečinnosti ve věci genderové nerovnosti, v tom ve skutečnosti dosáhlo zlepšení, ale pořád „hodně zaostává a má co dohánět.“ Nakonec USA ztratily body kvůli politickému střetu a stranické povaze politického systému.
Více infografiky najdete na Statista
Zeměmi, které byly vyhodnoceny jako nejhorší, byly Severní Korea, Sýrie a Demokratická republika Kongo. Nejhůře hodnocenými evropskými zeměmi byly Bělorusko, Ázerbájdžán a Rusko.
TOPICS:DemocracyHuman RightsTyler Durden
By Tyler Durden
FEBRUARY 2, 2020
Zdroj: https://www.activistpost.com/2020/02/the-state-of-democracy-is-declining-around-the-world.html