Pondělí, 15 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Strana Brexitu hrdě přijímá nálepku populistů s tím, že je to s...

Strana Brexitu hrdě přijímá nálepku populistů s tím, že je to s jejich populismem vlastně stejné jako v antické aténské demokracii

Zatímco Stranu Brexitu Nigela Farage liberální elita nálepkuje jako populisty, aby je tak očernila, tak se zdá, že strana se k tomuto hanlivému výrazu hlásí s poukazem, že s populismem je to teď stejné jako za vrcholného antického aténského státníka otce demokracie Perikla.

Ve Westminsteru je populismus hodně sprosté slovo, neboť dát lidem, co chtějí, není zdaleka tak ušlechtilé, jako dát jim to, co si myslí, že mají dostat byrokraté a jejich političtí patroni z pokrokových liberálních stran jako je třeba Labour Party.

Takže není moc překvapující, že v politických kuloárech nálepku populistů nalepili se značným opovržením i na Stranu Brexitu Nigela Farage, když ta se soustřeďuje na přímou demokracii a na dodržení závazků k lidu vyplývajících z britského referenda o členství v Evropské unii z roku 2016.

Teď jsou kandidáti Strany Brexitu a dobrovolníci cvičeni v používání nového softwaru pro předvolební boj, který strana – údajně za velký balík – koupila v naději, že jí pomůže zvítězit v příštích volbách. Cloud s agitačními apkami, který aktivistům Brexitu před blížícími se volbami na jejich chytré telefony poskytuje v reálném čase ty správné informace pro voliče, se jmenuje Perikles a strana se chlubí, že jde o databázi, co je nejspíš dovede k volebnímu vítězství, patřící k nejlepším svého druhu.

Vyobrazení aténské Akropole s Partheonem z časů Perikla 444 před Kristem. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

Konzervativní strana, která má také agitační software na přesvědčování voličů ten svůj zatím nazývala Merlin – pojmenovaný po tom velkém čarodějovi z legend údajně proto, že by měl magicky fungovat na voliče, aby Toryům přičaroval hlasy do volebních uren – kdy oproti tomu Perikles byl dávný řecký státník patřící k hlavním tvůrcům demokracie v Aténách, natolik nadšený pro demokracii, že mu jeho nepřátelé nadávali do populistů.

Ale právě pod vládou Perikla se z Atén stala vůdčí velmoc antického světa. Ten prosazoval politickou linii, která běžným lidem umožnila zapojení do politiky v míře nikdy předtím nevídané a vytvářel i pracovní míst budováním ohromných staveb, které si dosud připomínáme jako monumenty antického Řecka včetně Partheonu.

Zmínky o tomto klasickém slově byly v britské politice dlouhou dobu vnímány jako nevkusné, a to zčásti kvůli pocitu, že se toho slova nemístně používá jako protipól ke snobství, a snad i kvůli touze agresivních centristů distancovat se od citací Vergilia používajícího tohoto slovo pronášených za účelem historického poučení pro současnost profesorem historie antického Řecka a poslancem za Wolverhampton Enochem Powellem.

Pomalu ale začíná poučení z klasiky zase zažívat obrození, a to nejen u Nigela Farage, ale i vůdce Toryů Borise Johnsona.

Pan Johnson, který vystoupil v New Yorku v době své porážky, přirovnal při řeči ke Spojeným národům to vynucené zdržení Brexitu od politiků toužících po setrvání v EU k věčnému trestu řeckého Titána Promethea od Dia. O pár hodin později, jakmile přeletěl Atlantik zpět do Londýna, řekl Johnson Parlamentu, že bude vzdorovat tomu vábení Sirén, aby změnil kurz pryč od Brexitu, kdy metaforicky prohlásil, že se nechal připoutat ke stěžni svého korábu jako pradávný plavec Odysseus, aby Británii z Evropské unie do 31. října vyvedl.

Po emotivních scénách ve středu večer v Parlamentu, kdy několik poslanců bylo dohnáno skoro až k slzám, kdy popisovali muka způsobená tím, že se po třech letech sabotování Brexitu stali u voličů nevysvětlitelně hrozně nepopulární, neboť by bylo až příliš doufat, že v budoucnu se projeví další klasický politický trend směřující ke stoicismu.

Avšak ani přes silnou fyzickou podobu mezi fňukajícím vůdcem labouristů Jeremym Corbynem a Zenónem z Kitia, se moc náhlého přílivu ctností z lavic těch, co bojují za setrvání v EU, čekat nedá.

Getty Images

OLIVER JJ LANE

29 Sep 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/09/29/lane-brexit-party-embraces-populism-label-with-nod-to-ancient-athenian-democracy/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x