Několik německých stran včetně Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vyjádřilo podporu pro to, aby se v Německu během Ramadánu vysílalo volání k modlitbám.
CDU, Sociální demokraté (SPD) a Zelení vítají udílení zvláštních povolení, aby mešity po celé zemi během Ramadánu vysílaly svolávání k modlitbám, kdy některé přitom jako o důvodu mluví o „solidaritě“ v časech epidemie čínského koronaviru.
„Nacházíme se ve výjimečné situaci, v níž bylo ústavně chráněné praktikování víry a náboženského života v Německu z dobrých důvodů nesmírně omezeno,“ řekl Die Welt mluvčí náboženské politiky Christoph de Vries.
Dodal, že „se tudíž uvažuje o dočasných povoleních umožňujících svolávat k modlitbám jakožto o symbolickém projevu solidarity, která poslouží jako společný základ k ospravedlnění takového počínání.“
Lars Castellucci z SPD uvedl, že zatím to bylo na místních úřadech, aby ty rozhodly, zda dovolí veřejné svolávání k modlitbám, nebo ne, ale naléhal: „Že už by bylo na čase, aby se to při tak výjimečné situaci, jako je čas Ramadánu, povolilo všude jakožto projev solidarity a zvýšení pohodlí pro věřící.
Populistická Alternativa pro Německo (AfD) takový nápad plošně odmítá, kdy její náboženský mluvčí Voker Münz říká, že strana taková opatření nepodporuje a zavrhuje srovnávání mezi svoláváním k modlitbám a zvoněním zvonů tvrzením, že fráze „Allah hu Akkbar“ je „vyhlašováním mocenského nároku.“
Německo není jedinou tak pokrokovou zemí, že uvažuje o povolení svolávání k modlitbám. Ve městě Mississauga v Kanadě ležícím hled vedle Toronta přepsal starosta Bonnie Crombie místní vyhlášky tak, aby vysílání islámských modliteb během měsíce Ramadánu bylo automaticky povoleno, píše Toronto Sun.
„Dnešní rozhodnutí radnice, že tento rok podpoří symbolické vysílání svolávání k modlitbám během Ramadánu, poskytne v těchto těžkých časech inspiraci, pocit příslušnosti a pohodlí pro muslimskou komunitu našeho města,“ řekl starosta.
O veřejném vysílání svolávání k modlitbám se v posledních letech debatuje i v jiných Západních zemích včetně Švédska, kde bylo právo vysílat páteční svolávání uděleno mešitě ve městě Växjö už v roce 2018.
BORIS ROESSLER/AFP/Getty Images
2 May 2020
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/denmark-3-out-of-4-muslim-migrants-want-to-ban-criticism-of-islam/