Free Porn
Čtvrtek, 20 června, 2024
Home Nezařazené Sulík: Solidarita s Řeckem vyjádřená v penězích – každý Řek dostal 1,9...

Sulík: Solidarita s Řeckem vyjádřená v penězích – každý Řek dostal 1,9 milionu Kč!

Ano vím, musíme být solidární s Řeckem. Musíme jim pomoci překlenout těžkou dobu a přece je nemůžeme nechat jen tak napospas sobě samým a natož ještě dodržovat základní pravidla (článek 125 Evropské ústavy, podle kterého každá země ručí za své závazky sama). Také vím, že strukturální reformy nejdou ze dne na den (i když v Řecku to nejde ani z roku na rok) a budu dělat, že nevím, že se Řekové do eurozóny dostali podvodem.

Často slýchám, že politika není účetnictví a že jsou vyšší hodnoty než peníze (to tvrdí zejména ti, kteří celý život rozdávali z cizího), no dovolím si přece jen sepsat a sečíst pomoc, kterou naši řečtí bratři dostali od vstupu do EU v roce 1981. Není to úplně zanedbatelné:

  • Eurofondy – 141 mld.. eur

Řekové jsou mistři v čerpání eurofondů a tak je dostali nesrovnatelně víc než my, konkrétně:

52,0 mld.. eur ze strukturálních fondů v letech 1981 až 2006

20,4 mld.. eur ze strukturálních fondů v letech 2007 až 2013

8,6 mld.. eur na rozvoj venkova od roku 1981

62,0 mld.. eur dotací pro zemědělství od roku 1981

  • První “půjčka” Řecku (bilaterální) – 73 mld.. Eur

Štědré strukturální fondy zřejmě nestačily (mimochodem, je prokázáno, že čím více EU-fondů země dostane, tím hůře hospodaří) a dluhy tak stoupaly, až soukromí investoři již nebyli ochotni Řecku půjčovat. A tak v květnu 2010 nastoupily ostatní země eurozóny, které v rozporu s platnými pravidly rozhodli, že Řecko dostane další pomoc a vznikl první balíček, jehož se Slovensko díky SaS nezúčastnilo. První půjčka byla původně na částku 77,3 mld. eur od členských států a 30 miliard. eur od Mezinárodního měnového fondu (MMF), dohromady 107,3 ​​mld.. eur. Z ní bylo do vzniku dočasného eurovalu (EFSF) vyčerpaných 72,9 mld.. eur (z toho 20 mld. eur MMF) a zbytek byl přesunut do druhé půjčky.

  • Dluhopisy vykoupené ECB – 45 mld. eur

Situace v Řecku byla mnohem horší než politici byli ochotni přiznat a tak začala v květnu 2010 Evropská centrální banka (ECB) v rozporu s pravidly vykupovat řecké dluhopisy. Do dnes vykoupila ve více vlnách odhadem za 45 miliard eur dluhopisů. Odhadem, protože přesná čísla ECB tají.

  • Druhá “půjčka” Řecku (z EFSF a MMF) – 173 mld.. Eur

Protože Řecko je sud beze dna, nestačili štědré eurofondy první půjčka Řecku a ani výkup řeckých dluhopisů a tak členské státy, opět v rozporu s platnými pravidly, šli “zachraňovat” Řecko dalšími penězi. Teď to nazvali druhá půjčka a samozřejmě se jedná o dar. Státy eurozóny zaplatí 120,3 mld. eur, k tomu 24,4 miliardy eur, které nebyly vyčerpány z první půjčky. MMF zaplatí 10 miliard. eur (které nebyly čerpány z první půjčky) a 18 mld. eur k tomu, dohromady 172,7 mld. eur.

  • Odpuštění dluhu – 100 miliard. eur

Bohužel, ani všechny výše uvedené pomoci nestačili a tak se v únoru 2012 věřitelské banky “dobrovolně” vzdaly poloviny svých pohledávek vůči řeckému státu. Samozřejmě, že tato částka zdaleka nestačí a je téměř jisté, že soukromí věřitelé přijdou i o druhou polovinu svých vkladů. ale na druhé straně plně chápu pohled řeckého skromného lidu: život je těžký, každých sto miliard eur je dobrých.

  • LTRO úvěr od ECB – 80 mld.. eur

Kromě řeckého státu jsou na tom špatně i řecké banky, kterým také nikdo při rozumu už nechce půjčovat. Ale i zde se našel štědrý dárce, který řeckým bankám poskytl takzvané Long Term Financial Operations (LTRO), v našich končinách také nazývané “lotrovinami” (lumparmani). Ve dvou vlnách, v prosinci 2011 a koncem února 2012 půjčila ECB řeckým bankám celkem 80 mld. eur , které je půjčily řeckému státu nebo řeckým podnikatelům. A protože řecké banky jsou dnes na dně, je i zde směšné mluvit o půjčce. Jedná se o nenávratnou dotaci řeckému bankovnímu sektoru.

  • ELA úvěr od ECB – 109 mld.. eur

Emergency Liquidity Assistance (ELA) je v podstatě ještě větší “lotrovina” než LTRO. Jedná se o peníze, které poskytuje přímo Řecka národní banka, tedy přesněji, které tiskne řecká národní banka. Za tyto peníze jsou požadovány ještě směšnější záruky a tak jako LTRO, ani ELA úvěry nebudou nikdy splaceny. Mimochodem, v srpnu 2011 byly poskytnuty ELA úvěry v hodnotě 2 mld. eur, koncem února to bylo už 109 miliard. eur a je předpoklad, že jejich objem ještě výrazně poroste. Bohužel neexistují žádné novější údaje.

  • Závazek vůči TARGET2 systému – 104 mld.. eur

Z něčeho musí naši řecký přátelé financovat největší deficit platební bilance na světě. Nechci zacházet do detailu, protože T Ransom-European A utomated R EAL-time G ross Settlement E xpress T ransfer System je něco mimořádně komplikované a většina ekonomů a politiků nemá ponětí o co jde. TARGET je něco jako když host v restauraci řekne “pane vrchní, prosím doneste mi peníze, chci platit”. Přes TARGET financují Řekové své importy a zejména Němci se sice těší, jak super dobře jim jde export, no neuvědomují si, že si ho celý platí sami.

Uvedených osm položek dává dohromady částku 825 miliard eur. To je čtyřnásobek řeckého HDP a 12 násobek Slovenské HDP. Komu to nic neříká, Řecko dostalo od evropských společenství (EU, ECB, státy eurozóny) a od světových společenství (MMF) na každého svého obyvatele 76.476 eur (1,9 milionu Kč). To je jako by každý jeden obyvatel Řecka a jedno jestli dítě, pracující nebo důchodce, dostával po dobu 10ti let slovenskou čistou průměrnou mzdu ve výši 610 eur (15 250 Kč).

Takže shrnu to. Řekové dostali darem přes 76 tisíc eur na každého obyvatele, i tak jim to nestačí a mají nejvyšší dluh v EU. Řekové jsou mnohem movitější než Slováci, přesto jim máme i my přispívat na další dary a říkáme tomu solidarita. Řekové dostali miliardy na infrastrukturu, my nemáme dálnici ani do Košic, přesto se diskutuje o další investiční podpory pro Řeky. Řekové zkrachovali za posledních 200 let pětkrát, vždy žili nad své poměry, nešetřili a šetřit nebudou a přesto jdeme vstoupit do trvalého eurovalu (ESM), ze kterého se jim bude dále pomáhat. Bruselští politici porušili řadu pravidel a plýtvají penězi daňových poplatníků. Do kdy ještě máme být s Řeky solidární a máme je zachraňovat? A kdo se proti tomuto šílenství ozve, není dobrý Evropan, resp. je primitivně vydírán svými koaličními partnery.

Richard Sulík je předseda strany SaS vyšlo na richardsulik.blog.sme.sk

Komentář redakce: Čísla jsou dost děsivá, ale nejsou úplná, protože chybí kolik Řecko odvedlo do rozpočtu EU. Poprosili jsme pana Sulíka o doplnění.

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
21
0
Would love your thoughts, please comment.x