Pondělí, 20 března, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Summit EU totálně zkrachoval, na ničem se nedohodli

Summit EU totálně zkrachoval, na ničem se nedohodli

BRUSEL (AP) – Vůdci Evropské unie v pátek rozběhli maratón rozpočtových summitů, aniž by se na čemkoli dohodli, kdy jejich postoje jsou natolik rozdílné, že se nedokázali dohodnout ani na tom, kdy se nad touto spornou věcí sejdou znovu.

Tito vůdci po 28 hodinách rozhovorů nedokázali najít jakýkoliv kompromis, kdy půl tuctu bohatých členských států trvá na tom, že nebudou do příštího dlouhodobého výdajového balíčku nalévat více peněz, když už teď to má být kolem jednoho bilionu euro.

„Rozdíly jsou prostě příliš veliké,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová. „Je před námi pořád spousta práce.“

V sázce je to, zda jsou vůdci nachystáni nalít své peníze tak, aby přitékaly k jejich ústům, anebo aby tekly do politických ambicí Evropy. Spolu s tím, když je postihl jen ubohý ekonomický růst, tak si nemohou dovolit, aby to pro domácí diváky vypadalo, že mrhají penězi daňových poplatníků.

„Jak říkala moje babička, aby se ti něco povedlo, tak to musíš zkoušet,“ řekl předseda Rady EU Charles Michel. Není ale vůbec přesně jasné, kdy by nový summit měl proběhnout.

„Práce bude pokračovat v nadcházejících týdnech a měsících,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. „Došlo k určitým pokrokům, ty ale nejsou ještě dost dobré.“

Kromě problémů se shodou mezi bohatými a chudšími státy, situaci rovněž ztížil odchod Británie na počátku měsíce, když ta byla velkým přispěvatelem do pokladny EU.

„Jsou to nesmírně obtížná vyjednávání, zvláště s výpadkem příjmů po Brexitu mezi 60 a 75 miliardami euro,“ řekl Michel.

Tzv. „Šetrná čtyřka“ Rakouska, Dánska, Holandska a Švédska a několik další si myslí, že rozpočet EU na roky 2021-2027, do kterého vymysleli financování ambiciózních politik jako je klimatická změna a digitální ekonomika, by měl obnášet nanejvýš 1% hrubého národního důchodu 27 národů tohoto bloku.

Na druhou stranu mnohé chudší členské státy a Evropský parlament by chtěly trvat na vyšším rozpočtu s 1,3 procenty.

„Já chápu, jak to je, když jste ministerským předsedou země, která má chudé regiony a ubohé infrastruktury, já to chápu…, ale co se týče procent, zůstávám neochvějný,“ řekl reportérům v Brusle dánský ministerský předseda Mette Frederiksen.

Holandský ministerský předseda Mark Rutte řekl: „Existuje způsob, jak se z toho dostat. Ale ne dnes v noci.“

Potyčky o sedmiletý rozpočet jsou v EU už téměř tradicí, kdy k tomu vedou vleklé porady.

„I v minulosti to bylo stejné. Potřebujeme ještě dva nebo tři summity. Doufám, že příště už dosáhneme nějakého nového průlomu,“ řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Je to ale věc, kterou nelze protahovat do nekonečna. Výdajový plán EU na rozdíl od národních rozpočtů nelze podle podmínek balíčku předchozích sedmi let nějak korigovat. Právní základna takového rozpočtu by se bez dohody vytratila.

Od příštího roku by se peníze na pomoc chudším evropským regionům vytratily a těch pět zemí, které v současnosti dostávají rabaty – tedy vratky svých peněz, protože přispívají více, než dostávají, by o ty peníze přišly a jejich příspěvky by „raketově vylétly do výšin,“ říkají činitelé EU.

Není to jen o vleklém summitu. Celý ten rozpočtový proces začal před téměř dvěma lety a Evropská komise trvala na tom, že musí být hotov už loni na podzim, jelikož současné rozpočtové období uplynulo s loňským prosincem.

Stručně řečeno „Šetrná čtyřka“ s podporou Německa stojí v linii proti „Přátelům koheze,“ tj. skupině hlavně středo a východo-evropských zemí, které chtějí, aby k nim pokračoval přítok „kohezních fondů“ – tj. peněz určených na pomoc k rozvoji chudších regionů.

„Chceme-li dosáhnout dohody, tak si myslím, že všichni budou muset být pružní. Nemůže to být tak, že jedna nebo několik zemí budou zkoušet diktovat výsledek,“ řekla finská ministerská předsedkyně Sanna Marin.

Vůdci chtějí dokázat, že i po odchodu Británie z jejích řad může Evropa pořád ještě ukout výhled na cestu k zářným zítřkům, ale po Brexitu váznou se značnou dírou v rozpočtu – asi 75 miliard euro během sedmi let.

V celkovém souhrnu to pro největší obchodní blok není nijak obrovská částka peněz. Dokonce i bilion euro, které zní jako obrovské číslo, ve skutečnosti obnáší částku asi 1% hrubého národního důchodu 27 národů EU dohromady.

Rozpočet také pochází z celních výnosů a z příjmů z pokut, které komise uloží, a tato výkonná složka EU jich v posledních letech uvaluje spoustu v případech řízení proti porušování hospodářské soutěže včetně technologických firem a dalších.

Takže žádná země neplatí ani 1 % svého hrubého domácího důchodu a debata je o částce asi 0,3 procenta.

Ale není to jen o přesvědčení několika zdráhavých zemí, aby konečně už vyklopily prachy. Konečnou dohodu o rozpočtu musí ratifikovat i Evropský parlament a v tomto okamžiku to vidí evropští zákonodárci zase úplně jinak.

„V tomto okamžiku nám zbývá část 230 miliard euro,“ řekl tento týden předseda Europarlamentu David Sassoli.

Angela Charlton v Bruselu a Jan M. Olsen v Kodani k této zprávě přispěli.

© 2020 AP

By Voice of Europe 22 February 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/02/eu-summit-a-total-fail-no-deal/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Žurnalistům během protestů proti Macronovi říkají, že ty skutečné násilnosti ještě neviděli

Francie ty skutečné násilnosti ještě teprve zažije, říká žurnalistům během bouří probíhajících v zemi proti Macronovi francouzský Bernie Sanders. Prominentní...

Padne Macronova vláda?

Macronovo rozhodnutí probourat cestu k penzijní reformě by ho mohlo stát prezidenství. Poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron protlačil...

Maďarsko chce evropskou demokracii sobě rovných národů a ne impérium, jehož demokracie je outsourcována k neziskovkám

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Varga tvrdí, že Brusel svoji demokracii outsourcuje k neziskovkám, které protlačují jeho ideologii. Náhledový obrázek: Maďarská...

Most Popular

Necelých 20 % amerických studentů si vybralo užitečné (STEM) diplomy

Po absolventech v oborech jako věda, technologie, inženýrství a matematika – zkratka STEM – je globální sháňka, obvykle je jich ale nedostatek. Mnohé...

EU v rámci Velkého resetu odhlasovala zavedení digitální identity k čínizaci Evropy

Europarlament pro celý blok odhlasoval digitální identitu jakožto poslední krok k „čínizaci Evropy“, říká europoslanec. Poslanec Europarlamentu Cristian Terhes...

Žurnalistům během protestů proti Macronovi říkají, že ty skutečné násilnosti ještě neviděli

Francie ty skutečné násilnosti ještě teprve zažije, říká žurnalistům během bouří probíhajících v zemi proti Macronovi francouzský Bernie Sanders. Prominentní...

Zatykač mezinárodního soudu na Putina komplikuje mír, říká srbský prezident

BELGRADE, Serbia (AP) – Vydání zatykače na ruského prezidenta bude mít negativní dopady a válku na Ukrajině jen prodlouží, řekl v neděli srbský...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x