Vláda Spojených států už po desítky let provádí vojenské intervence do jiných zemí v rozporu s doporučeními zakladatelů jako George Washington, který radil, že Amerika by měla „dodržovat vůči všem národům spravedlivé jednání v dobré víře; pěstovat mír a harmonii se všemi.“
Ale USA nejenže svými obrovskými vojsky provádí projekce moci v globálním měřítku. Na zbraň předělává i US dolar, když využívá své ekonomické dominance a svých privilegií vydavatele rezervní měny pro svou zahraniční politiku cukru a biče. Vláda USA přelévá miliardy dolarů zahraniční pomoci k „přátelům“. Na druhou stranu „nepřátelé“ mohou uvíznout se zamčeným přístupem ke SWIFTU, tj. ke globálnímu finančnímu systému, který USA pomocí dolaru v podstatě kontrolují.
SWIFT znamená Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci. Tento systém finančním institucím umožňuje, posílali a přijímali informace o finančních transakcích v bezpečném, standardizovaném prostředí. Jelikož dolar slouží jako světová rezervní měna, umožňuje SWIFT mezinárodní dolarový systém. Dominance dolaru a SWIFTu poskytuje USA ohromnou mocenskou páku na jiné země.
USA tento systém využívaly jako biče už i dříve. V letech 2014 a 2015 zablokovala Obamova administrativa přístup ke SWIFTu několika ruským bankám během zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi. Za Trumpa hrozily USA Číně zablokováním dolarového systému, pokud se nepřidá k sankcím OSN na Severní Koreu. Ministr financí Steven Mnuchin touto ekonomickou jadernou volbou hrozil během konference vysílané CNBC.
„Nebude-li Čína tyto sankce dodržovat, uvalíme na ně dodatečné sankce a zabráníme jim v přístupu k americkému a mezinárodnímu dolarovému systému, a to dává dost smysl.“
Úplné zablokováním přístupu země ke SWIFT ji v podstatě ekonomicky odřízne od světa. Má to ale i důsledky, které rozvrací jiné ekonomiky. Poslanec ruského parlamentu např. varoval, že úplné zablokování SWIFTu pro zemi by zastavilo proudy zboží do Evropy.
„Bude-li Rusko odpojeno od SWIFTu, tak sice nedostaneme cizí měny, ale kupující, tj. v první řadě evropské země, nedostanou naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky.“
Vzhledem k americké historii využívání sankcí jako zahraničně politického nástroje, tento krok Rusko nezaskočil nepřipravené. Ve skutečnosti spousta zemí, které vědí, že by se mohly snadno ocitnout jako další cíl, už učinila kroky k omezení své závislosti na dolaru a dokonce pracují na zřízení alternativních platebních systémů. Patří k nim Rusko, Čína a Írán.
Rusko vyvinulo svůj vlastní platební systém k vnitřnímu použití už před řadou let. Podle Ruské centrální banky se 416 ruských společností a vládních organizací připojilo k Systému pro přenos finančních zpráv (SPFS) už v září 2018. Rostoucí počet centrálních bank také nakupuje zlato jako způsob diverzifikace svých držeb od zelených bankovek.
Rusko bylo před ukončením svého nákupního programu na počátku pandemie COVID největším nákupčím zlata mezi centrálními bankami. Ruská centrální banka do té doby mezi červnem 2019 a červnem 2020 nakoupila žlutý kov za 4,3 miliardy $. A Rusové nakupovali zlato i dávno předtím. Od března 2015 nakupovala Ruská centrální banka každý měsíc zlato. Podle Bloomberg: „Rusko během minulých pěti let utratilo přes 40 miliard $ k vybudování válečné zlaté rezervy, takže bylo jeho největším světovým nákupčím.“
Mezitím se Ruská centrální banka agresivně odpoutává od amerických vládních dluhopisů. V dubnu 2018 samotné Rusko prodalo skoro polovinu svého amerického dluhu a zbavilo se tak 47,4 miliardy $ z 96,1 miliardy $ amerických vládních dluhopisů. Nejsou to jen američtí „nepřátelé“, kterým dělá starosti zneužívání americké ekonomické moci. I její přátelé mají obavy, co by mohlo přijít.
Poté, co Donald Trump stáhl USA z Íránské jaderné dohody, oznámila EU vytvoření speciálního platebního kanálu k obcházení amerických ekonomických sankcí a umožňování obchodu s Íránem. Oznámila to šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriny po schůzce s ministry zahraničí Británie, Francie, Německa, Ruska, Číny a Íránu. Řekla, že ten nový platební kanál společnostem umožní, aby s Íránem pokračovaly v ropných a dalších obchodech.
To poukazuje na rizika možných dlouhodobých důsledků sankčních politik USA i s případným podvrácením dolaru jako světové rezervní měny. Ekonomický analytik Peter Schiff varoval, že i jiné země sledují, jak USA během rusko-ukrajinské války zneužívají své moci vydavatele globální rezervní měny.
„Čína kouká a přemýšlí, no, Rusko dělá něco, co se Americe nelíbí. Začnou být sankcionováni. Co když my uděláme něco, co se Americe nelíbí? Budeme sankcionováni. Podtrhnou nám dolar pod nohami. Odejděme sami od dolaru. Nenechávejme tuto zbraň USA v ruce, když se proti nám může kdykoliv obrátit.“
Jestli dost zemí opustí dolar, tak hodnota americké měny zkolabuje a vytvoří to hospodářský chaos u nás doma. De-dolarizace světové ekonomiky nejspíš ve Spojených státech posílí měnovou krizi. Stručně řečeno to nejspíš povede k hyperinflaci.
Mezitím by si měla vláda USA dávat pozor, aby se svou ekonomickou vahou neoháněla příliš lehkomyslně. Není jedinou zemí s ekonomickou jadernou volbou. Čína patří k největším držitelům amerického dluhu. Pokud se Číňané zbaví značné částky amerických dluhopisů, tak zkolabuje trh obligací a USA to znemožní financovat svůj gigantický dluh.
Američany ty nevyhlášené války stály už biliony dolarů. A ekonomické sankce jsou válečným aktem. Většina lidí na ekonomické sankce pohlíží jako na přijatelnou alternativu k vojenské síle. Ale i ekonomické válčení přináší náklady. A typicky to není ta vláda pod sankcemi, kdo trpí. Jsou to nevinní lidé žijící v té zemi, kteří se musí potýkat s nedostatkem a rostoucími cenami.
Jak řekl James Madison: „Ze všech nepřátel svobody lidu je válka asi tím nejhroznějším, protože narušuje vše ostatní a rozvíjí jeho zkázu.“
Válka vždy přichází za strašnou cenu, ať už vojenská či ekonomická.
BY TYLER DURDEN
FRIDAY, MAR 11, 2022 – 05:20 AM
Authored by Michael Maharrey via Libertarian Institute/Tenth Amendment Center
Zdroj: https://www.zerohedge.com/economics/enforcing-sanctions-russia-swift-may-commit-suicide