Free Porn
Pondělí, 24 června, 2024
Home EKONOMIKA Tady je svět podle aktualizace na „křivce korony“ právě teď

Tady je svět podle aktualizace na „křivce korony“ právě teď

Minulý týden, když jsme se dívali na poslední tvar koronavirové křivky, tak jsme říkali, že i když budou případy v USA nadále růst, tak „je teď už světlo na konci tunelu viditelné“ a opravdu, jak ve své aktualizaci Covid-19 publikované minulý týden píše Kim z JPMorgan, tak nárůst globální infekce vykazuje rané projevy zpomalení (53% W/W oproti 95% W/W před dvěma týdny), jak uvádí ústav John Hopkins data, podle nějž překročí počet globálně potvrzených případů v nadcházejících dnech 2 miliony.

K této redukci nových případů došlo v důsledku prudkého poklesu počtu zranitelných cílů (tj. omezení nových kontaktů), což znamená, že křivka kontroly funguje, jak v Číně a v Koreji, které jsou teď už hodně daleko ve fázi zotavení, zatímco Německo, Španělsko a Itálie jsou buď na vrcholu křivky, nebo těsně před ním, přičemž USA, Francie a Británie plus několik dalších zemí je za nimi v dost těsném závěsu.

To je určitě působivé, uvážíme-li, jak ta křivka vypadala jen před dvěma týdny:

Jinými slovy první vlna infekcí koronavirem vypadá, že se zplošťuje, což je důsledkem prudkého, nuceného omezení míry sekundárních přenosů infekce, čili R-0. Toho je možno dosáhnout třemi způsoby:

Redukce zranitelností: přesné cílení vakcín COVID-19 by mohlo snížit původní počet zranitelných (čili S0), takže by docházelo k menšímu/pomalejšímu rozvoje infekce podobnému sezónní chřipce.

Zkrácení doby infekce: určité terapie na COVID-19 by mohly zkrátit dobu zotavení (čili trvání infekce). V důsledku toho by se mohla snížit míra sekundárního přenosu infekce (čili Ro) v porovnání s původní infekční křivkou, jaká by probíhala bez takové léčby.

Snížení míry přenosu: Míra přenosu (čili puls) se může snížit zařízením vyšší úrovně přijaté hygieny včetně nošení masek. Jelikož je míra přenosu kombinací (1) průměrné míry kontaktů mezi zranitelnými a infikovanými a (2) pravděpodobnosti přenosu, tak by nošení masek mohlo snížit pravděpodobnost přenosu.

JPMorgan, vycházející z uvedeného, se podívala na určitý nový vývoj v přístupu k léčení koronaviru (čili na možný způsob, jak zkrátit dobu zotavení) a aktualizuje své představy o nošení masek (čili o možných způsobech ke snížení pravděpodobnosti přenosu).

Kontrola cytokinové bouře jako terapeutický přístup. Cytokinová bouře, tj. nadprodukce imunitních buněk a sloučenin, které je aktivují (cytokinů) je považována za odpovědnou za syndrom akutního respiračního selhání (ARDS) a za četná orgánová selhání u těžkých pacientů s COVID-19. Některé společnosti mají tudíž v úmyslu vyvinout léky cílící na produkci cytokinu u COVID-19; včetně Situximab, FDA a EMA-schváleného interleukinu (IL)-6 mAB vyvinutého EUSA Pharma s nadějnou předběžnou účinností; Kevzara (IL-6 mAB) od Regeneron a Sanofi (v současnosti ve Fázi II/III); TJM2 (anti Gm-CSF) od Chinese biotech I-MAB (získaný IND výtažek z FDA); a jakafi od Incyte (ve spolupráci s Novartis) a JAK-1/2 inhibitor schválený od polycythemia vera (PV) a chycená versus už usídlená choroba (GVHD) – které se nedávno dostalo do Fáze III zkoušek na COVID-19).

Být na veřejných místech během COVID-19 s maskami nebo bez nich? JPM se toho názoru, že snížení počtu lidí vystavených těm infikovaným by mělo být primární strategií pro kontrolu té křivky. Nošení masek jako doplňkové opatřením ke snížení míry přenosu k tomu patří také. V zemích jako Čína a Korea se nošení masek doporučuje na veřejných místech ke snížení rizika infekce, zatímco zdravotní orgány na Západě obecně nošení masek doporučovaly jen pro zdravotníky a nemocné. Americké CDC nedávno svůj postoj revidovalo a už lidem nošení masek na veřejných místech doporučuje. My jsme přesvědčeni, že správné nošení masek (které nevyžaduje speciální dovednosti a stačí jen poučení) snižuje riziko infekce, jelikož k přenosům může docházet přes kapénky, které je možno kontrolovat zabráněním dotyků své tváře svýma rukama.

JPM dospívá k závěru, že snížení zranitelnosti (tj. omezení nových kontaktů) by mělo zůstat primární strategií. Obecnou imunitu populace by bylo možno považovat za volbu teprve, až bude k dispozici vakcína. Avšak panují obavy z následných sérií infekcí, k nimž dojde po uvolnění pravidel sociálního odstupu. Avšak na základě rámce epidemiologických modelů této banky by mohlo zkrácení infekční doby (tj. terapie na produkci cytokinů na COVID-19) a snížení přenosů (tj. nošení masek) působit jako dodatečný brzdící faktor.

A když mluvíme o druhých vlnách infekcí, tak přichází určité ne moc dobré zprávy: vypadá to, že v Číně zažívají vzepětí nových případů a rozběh obávané druhé vlny, ač je zatím příliš brzy, aby se určilo, zda je to dostatečně vysoké číslo nových případů pro Peking, aby přistoupil k obnovenému odstavení ekonomiky (je nepravděpodobné, že by Čína po takové volbě sáhla, dokud nebude zase příliš pozdě a skutečné počty případů zas vyrostou). Každopádně je nutno tuto dynamiku sledovat pozorně.

Což nás tudíž vede k položení té otázky za 64 bilionů $ (což nemá daleko ke globálnímu HDP): budou ty přicházející „druhé vlny re-infekcí“ menší nebo větší – či podobné k pandemii Španělské chřipky – když u té byla úmrtnost právě ve druhé vlně 5x větší než při té první?

O tomto si JPM myslí, že ty příští vlny by měly mít spíše menší a mít amplitudu s nižším potenciálem ke smrtnosti v porovnání se současnou první vlnou. To je důsledkem (1) toho, že si zainteresovaní už uvědomují výši rizika; (2) vlády zareagují rychleji s potenciálem přinést bod zvratu; a (3) už vypracovaných postupů snížení rizika ve fázi, kdy se to dá lokalizovat. Ale i podstatně utlumené amplitudy vlny 2 (a 3 a 4) naznačují, že ekonomický výpadek může opakovaně postihovat život i v nadcházejících kvartálech, pokud ne i v letech!

Nicméně ta amplituda by stejně jako u pandemie Španělské chřipky mohla být větší, pokud by se ukázalo, že životní cyklus koronaviru je daleko delší, než se předpokládalo. Jak minulý týden JPM už uvedla, životní cyklus infekce COVID-19 by mohl trvat po 4-5 týdnů včetně 2 týdnů inkubační doby.

Shrneme-li to, tak poněkud proti-intuitivně, čím dřív svět vyhlásí vítězství nad tou Wu-chřipajznou, tak se obecná populace rychleji vrátí zpět ke „zrušení sociálního odstupu“, čímž vyvolává nové klastry případů, až bude ta infekce znovu od základu startovat, čímž donutí úřady, aby zase obnovily sociální odstupy atd., až se ten proces znovu zopakuje na novém prvním ohnisku.

Což nás přivádí k poslednímu hodnocení vypracovanému šéfem Fedu v Minneapolis a bývalého zaměstnance Goldman a PIMCO Neel Kashakariho, ze kterého se nějak také vyloupl nadějný epidemiolog, a který dnes varoval, že bez účinné terapie nebo očkování proti tomu novému koronaviru by mohlo americkou ekonomiku čekat 18 měsíců „sériových karantén“, když se budou ty epidemie opakovat a zase znovu vždy vzplanou.

„Podívejme se po světě. S tím, jak uvolňují ekonomickou kontrolu, tak se jim tam virus zase znovu rozhoří,“ řekl stanici CBS volič FOMC Kashakari v neděli v pořadu „Tvář národa.“ Kashakari: „Mohly by nás čekat vlny nových vzplanutí, dostání epidemie pod kontrolu, pak zase vzplanutí a kontroly, dokud opravdu nedostaneme terapii a vakcínu. Myslím, že bychom se všichni měli zaměřit na 18měsíční strategii pro náš zdravotní systém a naši ekonomiku.“

Kashkari varoval, že „by to mohla být dlouhá těžká cesta, kterou máme před sebou, dokud nedostaneme buď účinnou terapii, nebo vakcínu. Pro mě je těžké v takovém scénáři najít nějaké zotavení po V křivce,“ řekl.

Samozřejmě, je tu fakt, že Kashkari byl během celé své kariéry vždycky  vedle, zvláště koncem ledna, když žádal ty „Konspirátory o novém tisknutí peněz“, aby mu ukázali, jak Fed manipuluje ceny akcií, což Fed vedlo k rozpoutání bezmezného tisku peněz jen o dva měsíce později a předvedli přitom do očí bijícím způsobem, jak provádí manipulace cen akcií, takže právě tohle je to možná to nejslibnější hodnocení toho, kde se na té křivce teď nacházíme.

by Tyler Durden

Mon, 04/13/2020 – 06:10

Zdroj: https://www.zerohedge.com/health/where-world-corona-curve-moment-update

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x