Tisíce španělských občanů povstávají na protest proti španělské vládě, stejně jako lidé po celé Evropě, kteří se už v celých milionech stavějí proti vládnoucí elitě globalistů. (Videa)
V pátek se v Barceloně střetli občané s policií při protestech proti rozhodnutí španělské vlády svolat zasedání vlády do tohoto hlavního města Katalánie zrovna na první výročí předčasných voleb poté, co se loni zdejší regionální vláda pokusila vyhlásit nezávislost.
Theguardian.com hlásí:
V pátek ráno byly některé části města zablokované, přičemž i jinde v Katalánii členové Komisí přímých akcí na obranu republiky zablokovali přes 20 silnic s cílem zablokovat do Barcelony veškerý přístup.
Tucty protestujících se usadily na rychlostní silnici AP 7, která vede ke středomořskému pobřeží, ti měli, když je policejní těžkooděnci pro boj s davem odvlékali ze silnice, ruce zdvižené k nebi. Někteří z nich měli hi-vis vesty, čímž asi chtěli poukazovat jak na spřízněnost s aktivisty Žlutých vest ve Francii, tak se hlásit i k barvě spojované s hnutím za katalánskou nezávislost – tedy ke žluté.
Řada silnic byla zablokovaná pneumatikami.
V pátek večer se desetitisíce lidí zapojily do mírumilovných demonstrací v centru Barcelony se sloganem „Svrhněme režim.“
Tisíce policistů už předtím nasadili do služby v kordonech kolem oblasti Llotja de Mar, tj. kolem budovy staré burzy, kde měli ministři schůzi.
Sánchez uvedl, že kabinet se sešel právě v Barceloně, aby předvedl, že slouží všem španělským občanům: „Pracujeme na takových politikách a na takovém dialogu, který zodpoví otázky o potřebách celé španělské společnosti,“ tweetnul ve španělštině i v katalánštině.
Po páteční schůzi kabinetu oznámila španělská vláda, že městské letiště El Prat se přejmenuje na Josep Tarradellas podle politika, který vedl katalánskou exilovou vládu během Francovy diktatury.
V dalším symbolickém gestu rovněž odsoudila vojenský soud, který v roce 1940 nařídil popravu katalánského prezidenta Lluise Companyse, a řekl, že sedm vědců, kteří byli Frankisty perzekuovaní, dostane své pocty zpět.
Rozhodnutí přejmenovat letiště nebylo katalánskou vládou přijato moc dobře, neboť ta tvrdila, že tento krok s ní nebyl vůbec konzultován.
„Je jasné, jaký přístup španělská vláda vůči Katalánii prosazuje,“ napsal ve tweetu bývalý katalánský prezident Carles Puigdemont.
„Co se týče názvu nejdůležitější a strategické infrastruktury, to s námi ani nekonzultovali a nedovolili nám rozhodovat ani předkládat jakékoliv návrhy… Pohlíží na nás v podstatě jako na vlastnictví.“
Ač katalánští vůdci za nezávislost vydávali opakované výzvy k lidem, aby postupovali v souladu s tradicí mírumilovných protestů, tak k propuknutí násilností došlo. Bylo zraněno celkem 51 lidí, 30 z nich byli policisté.
Zatčeno bylo jedenáct lidí, včetně protestujícího, kterého zadrželi na Via Laietana, který podle policie u sebe měl hořlaviny.
V městské oblasti Drassane u starého přístavu udeřila policie proti protestujícím obušky, když ti začali házet na policejní kordony svodidla.
Jednoho člověka zatkli, když v Drassanes začali na policisty házet velkými kameny a dalšími předměty. U La Ltotja rovněž policisty pocákali barvou a lahvemi.
Videozáznam ukazuje jak žurnalistu, který si dovolil o pátečních událostech referovat, skolili ranou na zem.
Vlivné lidové hnutí za nezávislost, Katalánské národní shromáždění (ANC) vyzvalo na pátek 6 h večer k rozsáhlým protestům.
V pátek se také s prezidentem ANC sešla Priscillia Ludosky, mluvčí francouzského hnutí Žlutých vest.
Ludosky reportérům řekla, že se přijela do Barcelony podívat, co mají tato dvě hnutí společného, k čemuž dodala, že i lid ve Francii bojuje za dosažení „větší demokracie“ a za větší suverenitu.
„Jsem tu, abych pochopila, co se děje v naší sousední zemi, a abych zjistila, co máme společného a jaké jsou ty hnusné věci, které mají společné všechny takové vlády,“ řekla.
K těmto protestům došlo pár hodin poté, co se španělský ministerský předseda Pedro Sánchez sešel s katalánským prezidentem Quim Torrou a dohodli se na vedení rozhovorů, aby našli řešení toho vzájemného patu kolem nezávislosti.
Sánchez se s Torrou shodli, že existuje konflikt ohledně budoucnosti Katalánie, k čemuž dodali: „I přes značené neshody ohledně jejich původu, patří k prostředkům jejich řešení a k jejich povaze, na čemž se shodneme, oddanost efektivnímu dialogu, který přinese takové politické návrhy, kterým se v katalánské společnosti dostane široké podpory.“
Zdroj: https://newspunch.com/thousands-spanish-rise-up-globalist-government/