Neděle, 4 června, 2023
Home POLITIKA Trump vyhrožuje Turecku: Stáhněte se s dohody o S-400 s Ruskem, jinak!...

Trump vyhrožuje Turecku: Stáhněte se s dohody o S-400 s Ruskem, jinak! Ankara hrozí odchodem z NATO

V prosinci 2017 Turecko odsouhlasilo nákup ruského systému protivzdušné obrany S-400, který vojenští analytici označují za nejlepší na světě, schopný ničit mnohačetné nepřátelské letouny, balistické rakety a jiné vzdušné cíle do vzdálenosti 250 mil (přes 400 km), a to jak ve velkých, tak v malých výškách.

Prvním zahraničním kupcem Ruska byla Čína, jejích vojáci říkají, že „vidí, že schopnosti S-400 jsou dnes ve své zbraňové třídě nesrovnatelné s čímkoliv ve světě,“ – kdy jsou schopny překonat těžkou palbu nepřítele i elektronická protiopatření, přičemž účinně zasahují nepřátelské vzdušné cíle.

Na Západě se tomu nic nevyrovná, řekl 4. června turecký prezident Erdogan, přičemž na podporu této dohody řekl, že „o ničem jiném nemůže být ani řeči,“ když předtím uvedl, že až budou příští rok na prodej ruské S-500, tak jejich nákup by mohl následovat.

Podobně se vyjádřil i turecký ministr zahraničí Mevlet Cavusoglu, který zdůrazňoval, že „dohoda s Ruskem na S-400 zůstává účinnou a tyto obranné systémy budou Turecku dodány tak, jak to bylo naplánováno a předem zaplaceno v roce 2017.

Ve čtvrtek Trumpův úřadující náměstek ministra obrany pro evropskou a NATO politiku Andrew Winternitz lhal, když říkal: „Ty radarové systémy S-400 Rusko zásobí citlivými vojenskými informacemi o F-35, což jsou naše letouny páté generace nejvyšší kvality,“ k čemuž ještě dodal:

„Z našeho hlediska, nejsou dostupná žádná opatření, která by mohla zmírnit naše obavy z tohoto.“

O pár měsíců dříve varoval Ankaru před „důsledky“, když si koupí ruské S-400, činitel ministerstva zahraničí Wes Mitchell.

Americký ministr války Patrick Shanahan varoval svůj turecký protějšek Hulusiho Akara dopisem o tom, že Ankara, „když převezme dodávku S-400, tak nedostane F-35,“ k čemuž dodával:

„Nákup S-400 Tureckem se stane překážkou schopnosti vašeho národa zvyšovat nebo i jen udržovat spolupráci se Spojenými státy v rámci NATO a povede to k přehnané strategické a ekonomické závislosti na Rusku a podvrátí to turecký velice schopný obranný průmysl i ty jeho velice ambiciózní cíle ekonomického rozvoje.“

Trumpův režim dal Turecku čas do konce července, aby se z dohody o S-400 stáhlo, kdy na Erdogana tlačí, aby si místo toho od USA koupil ty podřadné raketové systémy Patriot.

Ankara zdůraznila, že ty S-400 se nebudou integrovat do operační působnosti NATO, takže pro tuto alianci přeci nebudou představovat žádnou hrozbu.

Veškerý americký odpor k tomuto nákupu slouží jen zájmům korporátní Ameriky spolu s odporem ke všemu, z čeho může mít prospěch ruská ekonomika.

Pokud Trumpův režim Turecku zablokuje nákupy bojových letadel F-35 a uvalí ty další „důsledky“ za nákup S-400 touto zemí, tak to může bilaterální vztahy rozvrátit daleko více, než kdy jindy zvláště, kdyby se uvalily sankce.

Erdogan, který hraje s ruskou i americkou kartou souběžně v ruce spolu s tím pozvolna přesouvá své zájmy směrem k Východu a pryč od Západu, když jeho šéfporadce Yalcin Topcu nedávno řekl:

„Nastal čas, abychom znovu přehodnotili své členství v NATO, tj. v organizaci, která ke svým členům projevuje všechny druhy nepřátelství.“

Erdogan už předtím hrozil, že když Washington nesplní své smluvní závazky dodat válečné letouny F-35, tak z Turecka vykope americké radarové systémy.

Turecké ozbrojené síly jsou v počtu vojáků v rámci NATO hned druhé za USA. Kdyby se z NATO stáhly, byla by to pro tuto alianci těžká rána.

Když ale americké nepřijatelné požadavky a hrozby budou pokračovat, tak to může být nevyhnutelné.

Závěrečná poznámka

Podle pátečního prohlášení ruské státní obranné společnosti Rostec začnou dodávky S-400 do Turecka „do dvou měsíců.“

Výcvik tureckého personálu v jejich používání už byl dokončen. Instalace je zjevně stanovena na konec července nebo počátek srpna.

By Stephen Lendman

Global Research, June 09, 2019

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/trump-threatens-turkey-pull-out-of-s-400-deal-with-russia-or-else-ankara-intimates-pulling-out-of-nato/5680057

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

66 % Američanů si podle průzkumu CNN myslí, že další prezidentské období Joe Bidena ‚povede ke katastrofě‘

Po průzkumu Associated Press/NORC z dubna, který ukazuje, že jen 26 % Demokratů chce, aby Joe Biden kandidoval na druhé prezidentské období, teď...

Most Popular

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Proč chce Euro-parlament Maďarsku zabránit v předsednictví Rady EU

Evropský parlament se ve svém hlasování podvolil tlaku z Washingtonu, píše sloupkař Magyar Nemzet László Szentesi Zöld. Náhledový obrázek: Euro-parlament...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

‚To migranti budou brzy těmi mocnými,‘ tvrdí významný německý deník vysvětlující, že Němci budou brzy menšinou, budí tím však pobouření

Die Zeit odkaz na tento článek na sociálních médiích smazal, kdy spousta uživatelů vyjádřila nad oněmi tvrzeními poboření, ač mnoho dalších tuto...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x