Pátek, 9 června, 2023
Home Nezařazené Trumpovy "bezpečné zóny" v Sýrii vyhrotí vojenskou účast USA

Trumpovy “bezpečné zóny” v Sýrii vyhrotí vojenskou účast USA

(foto – Pixabay)

 

Jako součást řady posledních exekutivních nařízení, která mají zavést rázné změny v americké imigrační politice, včetně zamezení přístupu lidem ze zemí Středního východu a severní Afriky posuzovaných jako “teroristická hrozba,” jedno nařízení také chystá půdu pro eskalaci americké vojenské účasti v Sýrii tím, že nařídí Pentagonu a ministerstvu zahraničí vypracovat plán bezpečnostních zón pro civilisty opouštějící místo konfliktu.

Trump nyní řekl, že v Sýrii rozhodně zavede bezpečnostní zóny pro uprchlíky unikající násilí. Podle dokumentu zaznamenaného agenturou Reuters má Tump nařídit Pentagonu a ministerstvu zahraničí, aby plán zón vypracovali.

Takové bezpečné zóny mohly poskytovat alternativu k přijímání uprchlíků do USA, jak Trump říká, ale také by způsobily větší rozmístění amerických vojsk v regionu.

Wallstreet Journal píše, že návrh bezpečnostních zón představuje významný odklon od politiky vlády Obamy, který dlouho odolával nátlaku Kongresu a amerických spojenců na Středních východě ve věci tohoto přístupu, protože věřil, že by to zatáhlo USA příliš hluboko do další války.

Zavedení bezpečnostních zón v Sýrii by mělo vliv na americkou účast v regionu. Jak tvrdí vojenští představitelé, kromě počátečního vojenského budování potřebného pro tyto zóny budou také vyžadovány pozemní jednotky a letecké síly pro jejich ochranu. Takové zóny by také přivedly s USA spojené síly do nebezpečné blízkosti s cizími jednotkami, včetně sil Ruska a režimu Assada.

Potvrzujíc, že Trmpův návrh hraje do karet straně, která byla nejvíce odpovědná za nekonečnou proxy válku v Sýrii za posledních 6 let, Katar, podporovatel rebelů bojujících v Sýrii proti Assadovi, dle slov zmocněnce katarského ministerstva zahraničí uvítal Trumpův závazek nařídit v Sýrii bezpečnostní zóny.

Zmocněnec Ahmed al-Rumaihi v prohlášení sdělil, že Katar vítá Trumpovy komentáře a podtrhl nutnost poskytovat v Sýrii bezpečné zázemí a zavést bezletové zóny pro zajištění bezpečnosti civilistů. Katar dle něho doufá, že nedávná jednání v Kazachstánu pomohou zachovat křehké příměří mezi bojujícími stranami v Sýrii a že bude potřeba efektivního monitorovacího mechanismu pro vytvoření podmínek pro navrhovaná mírová jednání v Ženevě.

Připomeňme, že Katar, bohatý za zemní plyn, po boku Saúdské Arábie, Turecka a západních zemí podporuje syrské rebely skrze program vojenské pomoci řízený CIA, zajišťujíc umírněným rebelům zbraně a výcvik. Projekt plynovodu spojujícího Katar s Evropou byl často zmiňován jako hlavní důvod neoblomných pokusů destabilizovat a sesadit Assadův režim a nastolit režim loutkový, svolný vůči projektu, jakožto jednomu z výrazně snižujících závislost Evropy na ruském plynu.

Mezitím Trumpovo exekutivní nařízení přiškrcující imigraci z regionu se setkalo s obavami studentů, členů rodiny a vlád majících starost, zda nedávno udělená návštěvní a pobytová víza zůstanou platná a jak uvidí své příbuzné přesídlené do Ameriky. Trumpovo nařízení zakazující vstup do USA lidem ze zemí označených jako teroristické riziko zahrnuje Írán, Irák, Sýrii, Jemen, Somálsko, Súdán a Libyi. Je to úprava omezení, která prosazoval během presidentské kampaně ohledně Muslimů vstupujících do USA.

Potom co se Trump stal presidentem, USA přijaly kolem 1 100 uprchlíků včetně 200 ze Sýrie. Trumpovy poslední akce ukončují současná povolení přístupu syrských uprchlíků do USA a ruší víza prozatím všem Syřanům.

Trump také plánuje zrušit celý americký uprchlický program na 120 dní, než úředníci stanoví, které země představují nejmenší bezpečnostní riziko a chce zavést nové testy pro žadatele víz. Nakonec pak chce Trump snížit strop pro uprchlíky do USA ze 110 000, stanovených presidentem Obamou, na 50 000 za fiskální rok 2017. Jeho změny by zrušily víza zemím, u kterých vláda stanoví, že není možné provést adekvátní lustrace.

Nová strategie by prý také nepřijímala lidi spojené s „bigotností, lidi, kteří ctí zabíjení, násilí proti ženám, utiskující jiná náboženství, utlačující jinou rasu, pohlaví či sexuální orientaci.“ Též dává přednost uprchlíkům vypovídajícím o náboženském stíhání.

 

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2017-01-26/trump-proposal-syria-safe-zones-escalate-us-military-involvement-region

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Soros při protiofenzivě předpovídá ukrajinské vítězství a říká, že Rusko je ‚papírový tygr‘

Tento miliardář diskutoval jak o Ukrajinské válce, tak ale i o klimatické změně a hrozbě umělé inteligence (AI). Americký...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Zelenskyj přiznává hrůzu z Trumpa roku 2024 a prosí o více Patriotů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že má strach z možného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu roku 2024, než poprosil o více amerických...

Sociální média zakazují na svých stránkách kampaň Roberta F. Kennedyho jr.

Vlastník Twitteru Elon Musk pozval demokratického prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho jr., aby diskutoval na jeho Twitterových stránkách, neboť Kennedy sdělil, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
13
0
Would love your thoughts, please comment.x