Turecký prezident Recep Tayyip Erogan v úterý oznámil žalobu proti jednomu nejznámějších populistických vůdců Evropy Geertu Wildersovi za obvinění z „urážky prezidenta,“ což je v Turecku zločin.
Wilders se tak připojuje k tisícům lidí, které od nástupu k moci stíhal za svoji urážku. Tato žaloba následuje po válce slov spuštěné francouzskou razií proti radikálnímu islámu po uříznutí hlavy učiteli.
Wilders, který vede oficiální opoziční stranu v holandském parlamentu, v pátek vydal karikaturu Erdogana nesoucího bombu v turbanu jako svoji reakci vzrůstající turecké útoky na Francii. Erdogan minulý týden urazil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona prohlášením, že tento vůdce potřebuje duševní léčbu za své reakce na islamistický teroristický útok, který tento měsíc proběhl na pařížském předměstí. Macron se proti tomuto útoku postavil.
Francouzský stát spustil po vraždě tohoto učitele dějepisu, který při své výuce ukazoval karikaturu Mohammeda v rámci výuky o svobodě projevu, drobné razie na radikální islamisty. Úřady zavřely mešitu a možná zakrátko rozpustí tucty organizací s radikálními vazbami.
Turečtí političtí vůdci spustili naplno hromadný pokřik svého odsuzování pana Wilderse za jeho obhajobu francouzských akcí a prohlásili jej za fašistu. Erdoganův ministr zahraničí tomuto „rasistickému zkrachovanci Evropy“ zlořečil. K turecké vládě přátelské noviny Sabah referovaly o pondělním prohlášení o tom, že z Evropy se „pro muslimy stává čím dál nebezpečnější místo.“ Pan Wilders za svoji stranu vrátil úder požadavkem, aby byl z Holandska vypovězen turecký velvyslanec, kdy Erdogana samotného prohlásil za diktátora.
Teď se tedy pan Wilders přidal k tisícům Turků – kterých je podle Politico až 29 000 – kteří byli stíháni od nástupu Erdogana k moci v roce 2014 za turecký zločin „urážky cti a důstojnosti našeho prezidenta a za útok na Erdoganovu osobnost, důstojnost a reputaci.“ Tento zločin s sebou nese trest až čtyř let vězení.
Bude-li tento holandský politik odsouzen je nepravděpodobné, že by záměrně odcestoval do Turecka, aby si tam odpykal trest, zvláště vzhledem k tomu, že už 16 let žije pod neustálou policejní ochranou kvůli těžkému ohrožení jeho života od radikálních islamistů. Turecko a Holandsko mají však dohodu o vydávání, která stanovuje, že turecká vláda může Holandsko požádat, aby pachatele zatýkala a vydávala.
Wilders není prvním Evropanem perzekuovaným a obtěžovaným tureckou vládou za odmítání projevit dostatečný respekt k jejich prezidentovi. V roce 2016 napsal o Erdoganovi německý komik urážlivou báseň, v níž tohoto islamistického despotu popisoval jako toho, kdo má sexuální styk s kozami, muži a dětmi. Německo tuto báseň zakázalo a pohnalo jejího autora před soud, kdy jej obvinili z urážky hlavy státu, neboť Turecko proti tomuto muži požadovalo zásah.
Geert Wilders / Twitter
27 Oct 2020