US rozhodnutí vylepšit výzbroj syrských rebelů narazilo na vážnou překážku: DEBKAfile odhalila, že turecký ministerský předseda Tayyip Erdogan ve čtvrtek 19. června zatelefonoval do Berlína presidentu Barackovi Obamovi, aby mu ohlásil své náhlé rozhodnutí uzavřít turecký koridor k transferu US a NATO zbraní syrským rebelům.
Na pozadí tohoto informoval v pátek 22. června US president Kongres, že nakonec v Jordánsku zůstane 700 k boji vybavených příslušníků amerického vojenského personálu a přidají se ke společnému US-jordánskému cvičení. K tomu budou patřit i posádky dvou baterií protileteckých střel Patriot a logistický, velitelský a komunikační personál potřebný k podpoře těchto jednotek. Spojené státy rovněž na jordánskou žádost po vojenských manévrech ponechávají skvadronu 12 až 24 bojových tryskáčů F-16. Asi 300 US vojáků je v Jordánsku už od loňského roku.
Erdoganovo rozhodnutí ponechává syrské rebely v Aleppu téměř úplně ve štychu. Pád Qusayru odřízl jejich dodávky zbraní z Libanonu. Dodávky přes Jordánsko se nedostanou dál než do jižní Sýrie a je téměř nemožné dostat je na sever, kde jsou do sebe zaklesnuti rebelové se Syrskou armádou podporovanou Hizballáhem v rozhodující bitvě o Aleppo.
Turecký ministerský předseda řekl Obamovi, že má strach z ruské odvety, kdyby pokračoval v dodávkách US a NATO zbraní syrským rebelům.
Moskva od summitu G8 z minulého týdne v Severním Irsku vydává téměř každodenní odsouzení Západního vyzbrojování „teroristů“.
Mluvčí rebelů v Aleppu v pátek tvrdili, že teď už mají zbraně, o nichž věří, že „změní běh bitvy na bitevním poli.“
Vojenské zdroje DEBKAfile jsou silně skeptické k jejich schopnosti odolat náporu na jejich pozice v tomto obleženém městě od kombinovaných sil Syrské armády a vojsk Hizballáhu spolu s ozbrojenými iráckými šiíty, a to i po nových dodávkách zbraní. Převažující zpravodajské hodnocení je takové, že budou v Aleppu rozdrceni stejně, jako byli v Al Qusayru.
Tuto bitvu ztratili po 16 dnech zběsilých bojů; od Aleppa se očekává, že padne po 40-60 dnech ohromného krveprolití.
Ty zbraně, které rebelové dostali od US, NATO a z evropských zdrojů byly nakoupeny na mezinárodních trzích – nejen proto, že byly relativně levné, ale i proto, že byly převážně ruské výroby. Rebelové jsou tudíž vybaveni ruskými zbraněmi k boji s ruskými zbraněmi používanými Syrskou armádou. To Moskvu šve víc než kdy jindy.
Erdoganova vláda až dosud plně podporovala syrskou opozici, dovolila jim vybudovat si na turecké půdě životně důležitá velitelská centra a podpůrné základny a posílat dodávky přes hranice bojovým jednotkám. Erdogan jim ale teď ze svých vlastních důvodů podtrhl kobereček pod nohami a poskytl Assadovi významnou oporu.
Tenhle obrat je strategickým zemětřesením – ne jen z hlediska Syrské války, ale i pro Spojené státy a časem i pro Izrael.
Erdogan se před deseti lety uchýlil k tomu samému manévru, když US vojskům zamítl průchod Tureckem do Iráku, aby otevřeli proti Saddámovi Husseinovi druhou frontu.
President Obama reagoval navýšením US nasazení v Jordánku o 700 k boji vybavených vojáků na 1 000. Střetné rakety Patriot a tryskové bitevníky F-16 zůstávají po společné válečné hře tak dlouho, jak to bude bezpečnostní situace vyžadovat. DEBAKfile: Spojené US-jordánské manévry byly ale ve skutečnosti náhle po dvou týdnech přerušeny, ač byly plánovány, že budou pokračovat ještě dva měsíce až do konce srpna.
Ta rozšiřující se trhlina v dmoucí se Syrské válce je v bodu zvratu, kdy se převrátí do Jordánska a ještě více se přiblíží i k Izraeli.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: http://www.debka.com
Kam dál:
- New York Times vymazali svojí vlastní zmínku o tom, že CIA vyzbrojuje Svobodnou syrskou armádu
- Aktualizováno [ 11.10.2012 15:14 ]: Invaze? Spojené státy oznámily, že vytvoří “přechodnou zónu” uvnitř Sýrie poblíž Jordánské hranice
- FILM: Bitva o Sýrii 2012