V posledních týdnech dochází ke zrychlování velice významného a nebezpečného trendu. Tento trend se skládá z vůdců po celém světě, kteří vystupují s nestoudně otevřenými apely na cenzuru a restrikce svobody slova.
Samozřejmě, že vůdci tzv. Západních demokracií musí být v tomto přístupu poněkud zastřenější a jemnější. Ti nemohou prostě vystoupit a říci, že nenávidí Internet. Tuto taktiku vidíme u britské Konzervativní strany naposledy s jejím voláním po zákazu vstupu „nikoliv násilných“ extremistů do veřejného diskurzu. O tomto děsivém plánu jsem psal ve svém nedávném článku: Britská Konzervativní strana vyhlašuje válku YouTube, Twitteru, svobodě slova a zdravému rozumu.
Česky tento článek zde: Britská konzervativní strana vyhlašuje válku YouTube, Twitteru, svobodě slova a zdravému rozumu
K tématu zde také: Aktivista 11.9 se přihlásil britské policii kvůli Cameronovým poznámkám o “nenásilných extremistech”
Avšak zatímco britští politici takto totalitářství maskují, tak jejich turecké protějšky si zjevně neberou žádné servítky ohledně možnosti vystoupit a přiznat svoji zášť k šíření svobody projevu, kterou Internet umožňuje. Z Independentu jsme se dověděli, že:
Turecký president Recep Tayyip Erdogan obhajoval úsilí své vlády o kontrolu on-line projevů, když mluvil na konferenci o svobodě tisku: „S každým dalším dnem jsem čím dál více proti Internetu.“
Komentáře pana Erdogana přišly během „bezprecedentního“ setkání s Komisí na ochranu žurnalistů (CPJ) a s Mezinárodním tiskovým institutem (IPI).
Mezi těmi, na které turečtí činitelé útočili, byli podle CPJ jak místní noviny, tak hlavní publikace jako The New York Times a CNN International.
„Médiím by se nikdy neměla dát volnost urážet,“ citovali pana Erdogana prohlašovat během tohoto 90 minutového meetingu.
A v rámci zapojení se do Západní strategie se rovněž oháněl tématem „terorismu“.
Rovněž vyjádřil obavy ze zločinných a teroristických organizací, jako je Islamistický stát, že ty vyjdou on-line, aby rekrutovaly přívržence, když říkal, že je „čím dál více proti“ Internetu.
Jeho poznámky přichází poté, co počátkem září schválil zákon k utužení kontroly nad Internetem a na zvýšení pravomocí telekomunikačních úřadů.
Poznámka: Ti, kdo hledají, kdo stojí za ISIS, si myslí, že jde hlavně o Turecko a Katar.
Mezi tím uvádí Associated Press, že skupiny lidských práv a humanitární organizace jsou znepokojené, že v Egyptě situace pod nově zvoleným presidentem Abdel-Fattah el-Sissim bude ještě autoritářštější než za Hosni Mubaraka.
Ač je ten trend, v němž politici vedou válku proti svobodě slova, nebezpečný, je rovněž i extrémně povzbuzující. Necítili by tu potřebu odložit sametové rukavičky, kdyby nebyli k smrti vyděšení, že plebs po nich jde a při tom si může povídat jeden s druhým.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Britská konzervativní strana vyhlašuje válku YouTube, Twitteru, svobodě slova a zdravému rozumu
- Chystá se cenzura Internetu, OSN to zkusí příští měsíc
- V Turecku zablokovali Youtube kvůli přípravě zinscenovaného syrského útoku
- Představujeme pět nejúspěšnějších článků a dzenkujem bardzo!
- V Británii prošel zákon o cenzuře na internetu