Neziskové organizace zamířily svůj hledáček na Maďarsko kvůli březnovému schválení jeho zákona o ochraně proti koronaviru, který vyvolal kontroverze po celém světě. Naléhají na Evropskou unii, aby proti této zemi přistoupila k okamžitým trestním opatřením.
Maďarsko tvrdí, že zákon, který parlamentní většinou schválilo v březnu, byl potřebný k potýkání se s problémy představovanými epidemií koronaviru COVID-19. Ač byl tento zákon odsuzován v celém světě, že údajně udílí maďarskému kontroverznímu ministerskému předsedovi Viktoru Orbánovi diktátorské pravomoci, tak maďarská vláda namítala, že to je v důsledku nepochopení toho, co ten zákon opravdu říká, jak už o tom Voice of Europe referoval.
Přesto ale šest neziskovek – Amnesty International, Mezinárodní federace pro lidská práva, Human Rights Watch, Mezinárodní komise juristů, Institut evropské politiky otevřené společnosti a Reportéři bez hranic – poslaly 21. dubna společný dopis ministrům zahraničních věcí EU. V tom popsaly svůj strach, že se maďarská vláda pokouší využít pandemie koronaviru, aby zničila vládu zákona a omezila lidská práva v zemi. Tento dopis byl v plném znění zveřejněn na webové stránce Human Rights Watch.
Neziskovky se dožadovaly, aby Evropská rada přijal v reakci na tuto legislativu proti Maďarsku opatření, přičemž zvláště poukazovaly na fakt, že vláda si vyhrazuje nouzové pravomoci sama bez jakýchkoliv časových omezení a během nich může vládnout vládními vyhláškami. Dopis tvrdil, že taková míra mimořádných pravomocí omezuje dohled justice a parlamentu v zemi. Ač ten dopis uznával, že existují nouzové situace, za nichž jsou takovéto druhy právních mechanismů přijatelné, tak předkládal pohled, že maďarská legislativa znemožňuje dodržovat vládu zákona.
Dopis rovněž tvrdí, že ustanovení v novém zákoně, která kriminalizují šíření falešných informací týkajících se koronaviru, by mohla vést k útoku na kritiky vlády.
Dopis pak popisuje historii legislativních změn v Maďarsku během posledních několika let, které popisují jako ohrožení svobody slova. Nakonec naléhá na EU, její členské státy a europoslance, aby urychlili zavedení Článku 7 – který byl proti Maďarsku vyvolán v září 2018 – a zahrnout tyto nedávné činnosti do jejich svévolného porušení kázeňského řádu EU. Článek 7 suspenduje práva členského státu v rámci tohoto bloku.
V závěru dopis uvádí, že signatářské neziskovky „jsou připraveny pomoci s donesením dalších informací, které byste mohli požadovat pro přípravu dalších kroků v této záležitosti.“
Dne 30. dubna však Evropská komise prohlásila, že její analýza dospěla k závěru, že maďarský Zákon o prevenci proti koronaviru v ničem neporušuje standardy EU, jak o tom už Voice of Europe referoval.
By Gyorgy Balazs Kun 2 May 2020
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/ngos-urge-eu-to-take-immediate-measures-against-hungary/