Týdny už rozvádíme, jak ruská invaze na Ukrajinu rozbíhá jeden z nejzávažnějších komoditních šoků, jaké kdy svět zažil. Zastíní to i změny na komoditních trzích v 70. letech a zasahuje to všechny komodity počínaje pšenicí, přes hnojiva a ropu, až po kovy.
V sériích grafů (poskytnutých Bloomberg) ukážeme, jak Ukrajinský konflikt a Západní sankce na Rusko dusí světové řetězce dodávek přírodních zdrojů a vyhání to ceny vzhůru.
Rusko je největším vývozcem mnoha komodit.
Zde jsou podíly ruských exportů v každém regionu světa. USA a jejich spojenci zavedením zákazů na ruské exporty ropy a dalších komodit rozvrátily globální obchod a vyvolaly obavy z nedostatku dodávek (proto jsou zákazy dovozů ruské ropy tak nebezpečné).
PALLADIUM – paladium, PLATINUM – platina, GAS – plyn, COAL – uhlí, ALUMINIUM – hliník, STEEL – ocel, WHEAT – pšenice, SUNFLOWER OIL – slunečnicový olej, NICKEL – nikl, FERTILIZER – hnojiva
Každý, kdo tankoval své vozidlo na fosilní paliva, si všiml, jak ceny u pump od invaze vyrostly. To proto, že Rusko je globálně druhým největším vývozce ropy po Saúdské Arábii. USA, Británie a Kanada ruské dovozy zakázaly, čímž na trhu energií vyvolaly šílenství.
Graf milionů barelů dodávek ropy z jednotlivých zemí.
Čína, Německo, Polsko a Holandsko patří k hlavním odběratelům ruské ropy. Jakákoliv ztráta bude mít dopad na schopnost rafinerií vyrábět ropné produkty.
Graf hlavní odběry ruské ropy v tisících barelech denně.
Rusko je po USA druhým největším vývozcem benzínu a nafty. Jeho největším vývozním trhem je Evropa.
Největší vývozci benzínu a nafty v barelech denně.
Francie, Německo, Turecko a Británie spotřebují největší objemy ruského benzinu a nafty denně. Dodávkový šok už teď v evropských zemích způsobil rostoucí ceny a nedostatek, neboť evropské země se nákupům z Ruska vyhýbají.
Rusko je rovněž největším vývozcem zemního plynu. Většina končí v Evropě. Moskva už pohrozila, zastavením dodávek, jelikož evropští vůdci se shání po dodavatelích odjinud.
Rusko přes plynovody vyváželo roku 2020 44% světového zemního plynu
Největším odběratelem zemního plynu přes plynovody je Německo.
Kupující plynu z ruských plynovodů v miliardách kubických metrů
Rusko je třetím největším vývozcem topného uhlí pro elektrárny. Evropa je největším nakupujícím ruského uhlí.
Zde jsou největší kupující ruského topného uhlí.
Pokud jde o zemědělské vývozy, ruská pšenice se vyváží do celého světa. Rusko a Ukrajina zastavily vývozy pšenice, což bude mít dopad na globální dodávky potravin. Může z toho vzniknout nadcházející krize hladovění. Ta může vřít pod pokličkou i v USA.
Pokud jde o jedlé oleje, je Rusko druhým největším dodavatelem slunečnicového oleje.
Rusko je rovněž největším dodavatelem hnojiv. Moskva omezila nebo zastavila vývozy hnojiv.
Pokles vývozu hnojiv ztíží farmářům v Evropě, v Jižní Americe a v Asii dosáhnout letos pořádných sklizní, což by mohlo zatížit globální dodavatelské řetězce potravin ještě více.
Rusko je klíčovým dodavatelem průmyslových a drahých kovů. Je téměř hlavním hráčem ve vývozu niklu, kriticky důležitého kovu pro baterie elektrických aut. Čína, Evropa a USA jsou největšími nákupčími ruského niklu. Tesla v posledních týdnech dvojnásobně zvedla ceny svých aut, protože ceny niklu letí nahoru.
Většina světa je závislá na ruském hliníku.
Rusko je druhým největším vývozcem paladia a platiny na světě.
Největšími dovozci ruského paladia jsou USA, Británie, Japonsko a Hongkong, používají ho hlavně do katalytických konvertorů pro automobily.
Rusko je rovněž třetím největším vývozcem oceli.
Pokusy Západu izolovat Rusko od globální ekonomiky ničivými sankcemi a celosvětovým omezením obchodování vytváří nepředstavitelnou inflaci, která by mohla svět uvrhnout do pekla stagflace (americký trh dluhopisů varuje před nadcházejícím zhroucením). Nedostatky komodit by mohly rozpoutat raketový vzrůst cen.
Mohly by všechny tyto rozvraty naznačovat, že už vypukla příští světová válka? Miliardář Bill Ackman si myslí, že ano.
BY TYLER DURDEN
SATURDAY, MAR 19, 2022 – 02:55 PM