Pátek, 19 dubna, 2024
Home EKONOMIKA Úder USA! Čína investuje 280 miliard $ do íránských sektorů, proti kterým...

Úder USA! Čína investuje 280 miliard $ do íránských sektorů, proti kterým jsou sankce

Čína plánuje investovat 280 miliard $ do íránského ropného, plynového a petrochemického sektoru, které jsou vystavené sankcím USA, uvádí Petroleum Economist magazín.

Tento magazín zabývající se záležitostmi energetiky citoval vysoce postavené zdroje spojené s íránským ministerstvem olejářství, které uvádí, že tyto ohromné investice představují klíčový základ nové smlouvy mezi těmito dvěma zeměmi. To bylo potvrzeno i během návštěvy íránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa v Číně koncem srpna, kdy byl prezentován itinerář pro postup důkladného strategického partnerství na základě dohody, která byla podepsána v roce 2016.

Podle tohoto magazínu Peking rovněž slíbil investovat 120 miliard $ do íránského ropného sektoru a průmyslových infrastruktur.

Tato ohromná částka bude vydána během prvních pěti let, kdy se bude realizovat rozběh této dohody, s možnými dalšími investicemi během podobných následných období, pokud s tím budou obě strany souhlasit.

Írán na oplátku udělí čínským společnostem prioritní právo účasti na tendrech na nové, zmrazené nebo nedokončené projekty rozvoje ropných a plynových polí stejně jako na petrochemické projekty, včetně opatřování technologií a odborného personálu k realizaci těchto projektů.

K tomu patří i nasazení až 5 000 čínských bezpečnostních důstojníků na íránské území, aby tyto čínské projekty zabezpečili, stejně jako nasazení dalšího personálu a zdrojů k zabezpečení ropného, plynového a petrochemického exportu z Íránu do Číny včetně toho, co bude probíhat přes Perský záliv.

Tato dohoda rovněž Číně umožní, aby ropu, plyn a petrochemické produkty nakupovala za nižší ceny s právem zpoždění plateb v těchto cenách o dva roky, a ty se budou provádět v čínské národní měně v yuanech nebo v jiných „snadných měnách“, které Pekingu přináší zisky, když v nich provádí projekty v Africe a v bývalých sovětských republikách, aniž by se uchyloval k obchodování v USD.

Podle těchto zdrojů obdrží Čína celkovou slevu asi 32 procent na veškerou ropu, plyn a petrochemické produkty z Íránu.

Tento plán je také jedním z těch, které se objevily během čínské inciativy Nové hedvábné stezky, v níž má Peking v úmyslu využít levné pracovní síly dostupné v Íránu, aby v něm stavěl továrny pod dohledem prominentních čínských společností.

Tato dohoda na oplátku Teheránu umožní posílit své partnerství s Pekingem, trvalým členem Rady bezpečnosti OSN a zvednout úroveň produkce ve třech největších ropných a plynových polích navíc k povolení Číny zvýšit objemy ropných dovozů z Íránu.

Tyto zdroje zdůrazňují, že hlavní body této nové dohody nebudou veřejně oznámeny, i když znamenají významný posuv rovnováhy moci v ropném a plynovém sektoru světa.

By Middle East Monitor

Global Research, October 07, 2019

Middle East Monitor 7 September 2019

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/china-invest-280bn-iran-sectors-targeted-sanctions/5691288

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x