Středa, 7 prosince, 2022
Home POLITIKA Ukrajina byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat

Ukrajina byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat

Ukrajina tajně vyvíjela jaderné zbraně a byla krůček před jejich získáním, oznámila 6. března ruská média s odkazem na zdroje v ruském bezpečnostním aparátu obeznámené se situací.

Podle této zprávy nebyla prohlášení Vladimira Zelenského o jaderném statutu Ukrajiny pronesená v Mnichově náhodná a měla se v blízké budoucnosti stát skutečností.

„Zelenského prohlášení na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru o možnosti získání jaderného statutu Ukrajiny nebyla náhodná. Ukrajina okamžitě po přistoupení k Dohodě o nešíření jaderných zbraní jako nejaderný stát v roce 1994 začala provádět vývoj k vytvoření technologické základny pro možné vytvoření svých vlastních jaderných zbraní,“ citovala RIA Novosti tento zdroj.

Podle tohoto zdroje se prováděné práce začaly orientovat k praktickému uplatnění a narostla jejich aktivita roku 2014 na rozkaz Petra Porošenka, který tehdy sloužil jako ukrajinský prezident.

„Tudíž údaje dostupné u SVR (Zahraniční zpravodajská služba) dokládají vývoj k vytvoření jaderného výbušného zařízení, kterého by šlo později použít pro konstrukci jaderných hlavic, který se prováděl jak na bázi uranu, tak plutonia. Ukrajinská vědecká komunita byla dost kompetentní, aby vytvořila jak „implozivní“, tak pro „kanón“ určené typy, řekl zdroj.

Zdroj uvedl, že Ukrajina také asi potají ze Západu získala technologie pro obohacování uranu pomocí centrifug a pro separaci izotopů pomocí laserů.

Plutonium požadované kvality bylo údajně získáno od cizích států.

„Podle dostupných informací Spojené státy už tento materiál převedly na své partnery. Existuje důvod myslet si, že k „Ukrajinskému případu“ nedošlo bez účasti Washingtonu,“ řekl zdroj.

Podle tohoto zdroje klíčovou roli při vytvoření jaderného výbušného zařízení dostalo Národní vědecké centrum „Charkovský institut fyziky a technologií“. Vědcům se při vývoji metod separace izotopů jaderných materiálů dostalo pomoci od specializovaných struktur Národní akademie věd Ukrajiny, zvláště Institutu pro jaderný výzkum a Institutu organické chemie sídlících v Kyjevě.

Institut pro Problematiku jaderné bezpečnosti v Černobylu, Státní vědecké a technické centrum pro jadernou a radiační bezpečnost v Kyjevě a Institut pro fyziku kondenzovaných systémů ve Lvově se na těchto pracích též účastnily.

Jako místo vývoje jaderných zbraní využil Kyjev zónu Černobylské jaderné elektrárny.

„Podle dostupných informací to bylo tam, kde probíhaly práce jak na výrobě „špinavé“ bomby, tak na separaci plutonia,“ cituje RIA Novosti zdroj.

Pozadí se zvýšenou radioaktivitou, jaké je v Černobylské zóně normální, sloužilo k maskování těchto prací.

Kyjev se v posledních letech navíc aktivně zajímal o téma obohacování uranu a vývoj nosičů jaderných zbraní (tj. raket).

Podle tohoto zdroje Kyjev většinu tohoto vývoje „maskoval“ realizací spojených projektů s dalšími zeměmi. Např. v prosinci 2013 uzavřela Ukrajina smlouvu o spolupráci v oblasti raket s Tureckem.

„Ukrajinské raketové a kosmické podniky Južmašzavod a Konstrukční kancelář Južnoje, které se dříve účastnily na vytváření sovětského jaderného arzenálu, v tom sehrávaly hlavní roli,“ řekl zdroj.

Podle zdroje bylo hlavním cílem této spolupráce vytvořit mobilní komplex vybavený balistickými střelami na pevné palivo s dosahem až 1 500 km.

Južmašzavod se rovněž účastnil vývoje mobilního pozemního raketového systému Grom-2 placeného Saúdskou Arábií. Grom-2 měl podle tvrzení Kyjeva v exportní verzi dosah do 280 km.

Zpráva tvrdí, že podle expertů je možné výše zmíněný raketový systém modernizovat tak, aby se jeho palebný dosah zvýšil přes 500 km (podle některých odhadů až 1 000 km). Od roku 2017 se se k vedení letových testů této technologie nosičů využívala raketová střelnice Alibej v oblasti Oděsa.

„Ukrajina neustále postupovala k vytvoření nezbytných podmínek k vytvoření svých vlastních jaderných zbraní,“ uvedl zdroj.

„Podle závěru Západních expertů byl Kyjevský režim blíže k vytvoření jaderného výbušného zařízení na bázi plutonia kvůli jeho skryté výrobě z použitého jaderného paliva skladovaného v zemi,“ řekl zdroj.

Zdroj zdůraznil, že „ukrajinští specialisté by takové zařízení mohli zhotovit do několika měsíců.“

„Realizace extrémně nebezpečného jaderného projektu Kyjeva na Ukrajině se mohla stát realitou během velice blízké budoucnosti,“ zdůraznil zdroj s dodatkem, že negativní důsledky takového vývoje lze těžko přeceňovat.

Zdroj: SF

5 2 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

Zbraně Západem posílané na Ukrajinu prosakují do Afriky, říká nigerijský prezident

Nigerijská vláda říká, že zahraniční dodávky zbraní posílané ze Západu ukrajinské vládě se začínají šířit po západoafrickém regionu. Ty ilegální zbraně začaly...

Most Popular

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

Elon Musk je horší než Hitler

Není žádným přeháněním říci, že uchvácení Twitteru Elonem Muskem je nejděsivějším vývojem v nedávné historii. Jen fašista by mohl na lidstvo uvalit svobodu...

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
4
0
Would love your thoughts, please comment.x