Free Porn
Pondělí, 15 července, 2024
Home POLITIKA Ukrajina byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat

Ukrajina byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat

Ukrajina tajně vyvíjela jaderné zbraně a byla krůček před jejich získáním, oznámila 6. března ruská média s odkazem na zdroje v ruském bezpečnostním aparátu obeznámené se situací.

Podle této zprávy nebyla prohlášení Vladimira Zelenského o jaderném statutu Ukrajiny pronesená v Mnichově náhodná a měla se v blízké budoucnosti stát skutečností.

„Zelenského prohlášení na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru o možnosti získání jaderného statutu Ukrajiny nebyla náhodná. Ukrajina okamžitě po přistoupení k Dohodě o nešíření jaderných zbraní jako nejaderný stát v roce 1994 začala provádět vývoj k vytvoření technologické základny pro možné vytvoření svých vlastních jaderných zbraní,“ citovala RIA Novosti tento zdroj.

Podle tohoto zdroje se prováděné práce začaly orientovat k praktickému uplatnění a narostla jejich aktivita roku 2014 na rozkaz Petra Porošenka, který tehdy sloužil jako ukrajinský prezident.

„Tudíž údaje dostupné u SVR (Zahraniční zpravodajská služba) dokládají vývoj k vytvoření jaderného výbušného zařízení, kterého by šlo později použít pro konstrukci jaderných hlavic, který se prováděl jak na bázi uranu, tak plutonia. Ukrajinská vědecká komunita byla dost kompetentní, aby vytvořila jak „implozivní“, tak pro „kanón“ určené typy, řekl zdroj.

Zdroj uvedl, že Ukrajina také asi potají ze Západu získala technologie pro obohacování uranu pomocí centrifug a pro separaci izotopů pomocí laserů.

Plutonium požadované kvality bylo údajně získáno od cizích států.

„Podle dostupných informací Spojené státy už tento materiál převedly na své partnery. Existuje důvod myslet si, že k „Ukrajinskému případu“ nedošlo bez účasti Washingtonu,“ řekl zdroj.

Podle tohoto zdroje klíčovou roli při vytvoření jaderného výbušného zařízení dostalo Národní vědecké centrum „Charkovský institut fyziky a technologií“. Vědcům se při vývoji metod separace izotopů jaderných materiálů dostalo pomoci od specializovaných struktur Národní akademie věd Ukrajiny, zvláště Institutu pro jaderný výzkum a Institutu organické chemie sídlících v Kyjevě.

Institut pro Problematiku jaderné bezpečnosti v Černobylu, Státní vědecké a technické centrum pro jadernou a radiační bezpečnost v Kyjevě a Institut pro fyziku kondenzovaných systémů ve Lvově se na těchto pracích též účastnily.

Jako místo vývoje jaderných zbraní využil Kyjev zónu Černobylské jaderné elektrárny.

„Podle dostupných informací to bylo tam, kde probíhaly práce jak na výrobě „špinavé“ bomby, tak na separaci plutonia,“ cituje RIA Novosti zdroj.

Pozadí se zvýšenou radioaktivitou, jaké je v Černobylské zóně normální, sloužilo k maskování těchto prací.

Kyjev se v posledních letech navíc aktivně zajímal o téma obohacování uranu a vývoj nosičů jaderných zbraní (tj. raket).

Podle tohoto zdroje Kyjev většinu tohoto vývoje „maskoval“ realizací spojených projektů s dalšími zeměmi. Např. v prosinci 2013 uzavřela Ukrajina smlouvu o spolupráci v oblasti raket s Tureckem.

„Ukrajinské raketové a kosmické podniky Južmašzavod a Konstrukční kancelář Južnoje, které se dříve účastnily na vytváření sovětského jaderného arzenálu, v tom sehrávaly hlavní roli,“ řekl zdroj.

Podle zdroje bylo hlavním cílem této spolupráce vytvořit mobilní komplex vybavený balistickými střelami na pevné palivo s dosahem až 1 500 km.

Južmašzavod se rovněž účastnil vývoje mobilního pozemního raketového systému Grom-2 placeného Saúdskou Arábií. Grom-2 měl podle tvrzení Kyjeva v exportní verzi dosah do 280 km.

Zpráva tvrdí, že podle expertů je možné výše zmíněný raketový systém modernizovat tak, aby se jeho palebný dosah zvýšil přes 500 km (podle některých odhadů až 1 000 km). Od roku 2017 se se k vedení letových testů této technologie nosičů využívala raketová střelnice Alibej v oblasti Oděsa.

„Ukrajina neustále postupovala k vytvoření nezbytných podmínek k vytvoření svých vlastních jaderných zbraní,“ uvedl zdroj.

„Podle závěru Západních expertů byl Kyjevský režim blíže k vytvoření jaderného výbušného zařízení na bázi plutonia kvůli jeho skryté výrobě z použitého jaderného paliva skladovaného v zemi,“ řekl zdroj.

Zdroj zdůraznil, že „ukrajinští specialisté by takové zařízení mohli zhotovit do několika měsíců.“

„Realizace extrémně nebezpečného jaderného projektu Kyjeva na Ukrajině se mohla stát realitou během velice blízké budoucnosti,“ zdůraznil zdroj s dodatkem, že negativní důsledky takového vývoje lze těžko přeceňovat.

Zdroj: SF

5 2 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
4
0
Would love your thoughts, please comment.x