Ve středu The New York Times referoval, že USA posílají Ukrajině miliardy dolarů ve zbraních, tak se Kyjev s Washingtonem dělí jen o málo údajů ze svých operačních plánů.
Současní i bývalí činitelé Times říkají, že americké zpravodajské agentury mají daleko lepší obraz o ruských vojenských operacích, než o ukrajinských. Ani při rozhovorech na vysoké úrovni s ministrem obrany Lloydem Austinem a předsedou spojených náčelníků štábů generálem Markem Milleyem ukrajinští činitelé sdělili nanejvýš než své strategické cíle, ne však své operační plány.
Washington má tak málo informací o ukrajinských operacích, že se pokoušel získat informace od jiných zemí operujících na Ukrajině, při výcvikové činnosti s ukrajinskými silami a dokonce z veřejných komentářů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Zpráva Times poukazuje, že „nedostatek informací může americké vládě ztížit rozhodování Bidenovy administrativy o tom, jak cílit vojenskou pomoc Ukrajině, když jí posílá ty miliardy dolarů ve zbraních.“ Dále citoval americké činitele, kteří říkají, že „jim ukrajinská vláda poskytuje málo vydaných pokynů nebo podrobností o jejich operačních plánech, a že ukrajinští činitelé potvrzují, že Američanům neříkají všechno.“
Ač Zelensky a další ukrajinští činitelé neustále pronáší tvrzení o stavu ruských sil, tak věci jako ukrajinské ztráty se donedávna přísně utajovaly. Minulý týden Zelensky ale řekl, že Ukrajina během bojů s Ruskem zuřících na východě přichází o 60 až 100 vojáků denně.
Tito činitelé říkají, že ukrajinská vláda chce svým blízkým partnerům promítat obraz síly, aby jim dále posílali vojenskou pomoc. Zpráva říká, že nedostatečná americká znalost je kvůli tomu, že Washington své zpravodajské kapacity soustřeďuje k použití na odpůrce jako Rusko, zatímco partnerům jako Ukrajina pomáhá posilovat své vlastní zpravodajské služby.
USA i přes nejasný obraz o tom, co se na Ukrajině děje, nepřestávají do této země nalévat výzbroj. V poslední eskalaci vojenské pomoci Bidenova administrativa řekla, že Ukrajině pošle raketové systémy schopné zasahovat cíle až 80 kilometrů daleko.
Kromě nedostatečné znalosti ukrajinských operací, tu ještě chybí jakýkoliv dohled nad těmi zbraněmi za miliardy, které USA do této země posílají.
V dubnu CNN referovala, že USA mají „skoro nulovou“ schopnost ty zbraně, co jednou poslaly na Ukrajinu, sledovat. Jeden zdroj obeznámený s americkým zpravodajstvím to popsal jako házení zbraní do „velké černé díry.“
Náhledový obrázek: Ukrajinská Národní garda, když ještě byla v Charkově, via AP
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, JUN 09, 2022 – 05:10 PM
Authored by Dave DeCamp via AntiWar.com,