Stažení těžké výzbroje a M2A:Situace je na linii kontaktu obecně klidná. Síly Novorossie stahují své těžké zbraně podle rozvrhu, zatímco časový rozvrh junty se podle zpráv nedodržuje, nebo alespoň ne moc. Výmluvou proto toto zpoždění je to, že „nebyly vytvořeny nezbytné podmínky.“ Ve skutečnosti problém spočívá v tom, že Porošenko má nad různými ozbrojenými silami jen malou kontrolu. Pravidelné ozbrojené síly ho zjevně více méně poslouchají, a jelikož ty mají nejtěžší výzbroj, tak existuje určitá naděje, že se nakonec stáhne. Různá ta komanda smrti (dobrovolnické bataliony, síly ministerstva vnitra atd.) budou nejspíš odporovat, co to jde, ale protože nemají moc těžké palebné síly, tak to nejspíš právě teď není vážnou překážkou.
Existuje také velice reálná možnost, že sám Porošenko by mohl tomuto stahování bránit. Problém není ve stažení těžkých zbraní samotných (junta ví, že Novorossijci útočit nebudou), ale v tom, že po realizaci tohoto bodu Dohody Minsk 2 (M2A), junta bude muset podle tohoto seznamu pokračovat, a to prostě nacisté v Kyjevě dělat nemohou. Myslím si, že všechno to povídání o poslání mírových sborů má ve skutečnosti ten samý důvod: zastavit realizaci M2A takovým způsobem, ze kterého nelze obviňovat Kyjev. M2A jasně zasadil postoji junty drtivou ránu, když ji donutil dělat něco, co udělat nemůže: vyjednávat a spolupracovat s novorossijským odporem. Nemám žádné pochybnosti o tom, že Porošenko chce M2A podrazit, ale problém je jak to udělat, aniž by z toho mohl být obviněn. Tudíž to šourání při jinak dost přímém stahování a všechny ty řeči o mírových sborech. US zbraně na Ukrajinu nebo ruské zbraně Íránu? US jsou stále odhodlány poslat Ukrajině více zbraní, i když je to přímým porušením ducha M2A, pokud ne rovnou její litery. Rusko je čím dál znechucenější s tímto druhem přístupu a ruští činitelé teď diskutují o prodeji špičkových raket Antěj 2500 Íránu. Tyto rakety jsou údajně nejpokročilejším protivzdušným systémem na planetě, a když je Rusové Íránu opravdu prodají, tak budou US a Izrael bez sebe vzteky a frustrací.
Mimochodem jsem byl informován, že na Internetu existuje petice pokoušející se zastavit US dodávky zbraní juntě. Můžete ji prosím podepsat zde: http://diy.rootsaction.org/petitions/no-weapons-to-ukraine
Projevy destabilizace v Banderistánu
Porošenkův režim je jasně ve velice těžké situaci. Zhruba řečeno Porošenko a spol představuje zájmy oligarchů maskovaných jako nacisté, zatímco jeho opozice jsou praví a nefalšovaní – řádní nacističtí potrhlíci, kteří mají pocit, že jejich „revoluce důstojnosti“ jim byla ukradena, že ten režim je každým coulem stejně zkorumpovaný, jako ten starý, ale navíc je ještě daleko méně kompetentní. A mají samozřejmě pravdu. Takže teď ti „nacisté zdola“ čím dál více Porošenkovi hrozí Třetím Majdanem nebo i revolucí. Podívejte se na tuhle stránku Pravého sektoru: http://pravyysektor.info/slider/25-02-2015-marsh-pravdy-marsh-pravyh/Tady je můj překlad tohoto textu: Před rokem je naše krev dostala k moci. Krev vlastenců. Během toho roku vzdali boj za zájmy Ukrajiny a zradili myšlenku Ukrajinského národa. Slíbili boj s korupcí. Slíbili lustrace. Ochudili nás. Zničili naši víru ve spravedlnost. Zabili pravdu. Vzpomeňte, že nikdy nevyšetřovali vraždy stovek lidí na Majdanu. Vzpomeňte na vraždu Saši Běljého. Vzpomeňte na to hanebné vzdání se Krymu? Vzpomeňte na Saur-Mogila, Ilovajsk, Doněcké letiště, Děbalcevo. A pachatelé toho nebyli potrestáni. Přišel čas pohnat je k odpovědnosti. A jen, aby byla jistota, že to poselství pronikne k cíli, je tu plakát, který to ilustruje:
Text říká: Pochod Pravdy Pochod Pravice Majdan nebojoval za režim zrádců Je čas pohnat je k odpovědnosti
A podepsáno je to Pravým sektorem a organizací Trizub S. Bandery (tj. i mezi běžnými šílenci těmi nejšílenějšími z šílených). Je pravdou, že USA mají podle většiny hledisek nad tvrdým jádrem nacistických pomatenců na Ukrajině tuhou kontrolu (přes vůdce jako Jaroš), začínám ale zjišťovat projevy toho už dávného vzoru odtrhávání loutek od loutkáře, jaký jsme všichni viděli jak v Afghánistánu, tak v Libyi a Sýrii. Dovolil bych si tvrdit, že ti neonacističtí pomatenci na Ukrajině se dost podobají takfiristických zrůdám z ISIS, čili tzv. „syrské opozici.“ Šance na to, že by se ti potrhlíci prodchnutí takovouto ideologií nenávisti mohli vymknout kontrole svých krmičů z USA, je hodně vysoká.
A co naši přátelé z NATO?
NATO má nadále plné ruce práce. Ve skutečnosti se podle „britského velitele pozemních sil generálporučíka sira Adriana Bradshawa“ NATO připravuje na odražení ruské invaze. Jeho vlastními slovy by se ruské expanzivní ambice mohly brzy stát „jasnou existenční hrozbou pro celou naši existenci.“ Britové mají zjevně pocit, že Pobaltské státy spolu s Polskem Británii značně překonaly v hysterické rusofobii a válečném štvaní, takže je čas, aby je dohnali ještě děsivějšími prohlášeními. Jedno je jisté, sir Adrian na svém oficiálním obrázku vypadá opravdu velice ustaraně… Poslední nikoliv však nejnepodstatnější OSCE OSCE si s těžkou starostí povšimla zrušení akreditace více než 100 ruských mediálních zdrojů na Ukrajině. Nikoliv však proto, že by to mohlo být porušením svobody slova nebo žurnalismu, nýbrž protože, a to vám nekecám, OSCE dělá starosti, že v důsledku této zrušení akreditace „by mohli být ruští posluchači zbaveni vyvážených reportáží z Ukrajiny!!!“ OSCE rovněž dodala, že tato organizace „chápe národně bezpečnostní důvody“ za tímto ukrajinským rozhodnutím.
Takže zase, všechno, co k tomu mohu říct, je, že plně souhlasím s V. Nuland.
The Saker
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: vineyardsaker.blogspot.cz
Čtěte také:
- NATO vysílá do Východní Evropy tanky těsně poté, co vicepresident Europarlamentu řekl, že ukrajinsko-ruská válka je na spadnutí
- Stoltenberg z NATO tvrdí, že jsou „zadokumentované důkazy“ ruské vojenské přítomnosti na Ukrajině, ale šéf OSCE říká, že ne
- Zdroj z Doněcka: Ukrajinská vojska pokračují v útocích
- Ukrajinci uštědřili svým ruským protivníkům bolestivou porážku
- Tisk v Banderistánu