Neděle, 21 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Uprostřed krize důvěry Bannonovo „hnutí“ bourá dosavadní centristickou rovnováhu Evropy

Uprostřed krize důvěry Bannonovo „hnutí“ bourá dosavadní centristickou rovnováhu Evropy

Spolu s tím, jak se globalistická elita shromažďuje v Davosu na svůj výroční festival propagandistické masturbace, vyrůstá hrozba pro jejich dominanci vedená bývalým Trumpovým stratégem Stevem Bannonem, která hrozí, že rozvrátí tu centristickou rovnováhu nejen v Evropě, nýbrž že rozdmýchá revoltu po celém světě.

Jak hlásí Joshua Green a Richard Bravo z Bloombergu, tak se Bannon vydal do přední řady, aby si minulý měsíc vychutnal pohled na rozpad liberály vedené vlády v Belgii, když ještě pár hodin předtím pronesl k místním zákonodárcům zanícení anti-imigrační projev.

Tento bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa teď své zraky upíná ke Španělsku jakožto k další dominové kostce, co má spadnout, aby rozhýbala jím živené snahy o rozvrat evropské integrace.

Belgie se tak přidává ke dvěma jiným členům Evropské unie, kteří teď fungují bez plnocenné vlády a přinejmenším k šesti dalším, u kterých v poslední době proběhla hlasování o důvěře vlády. Mnohé z nich se staly kořistí proti EU zaměřených stran, které využívají ve svých národních parlamentech menšinovou páku. Ve Španělsku se v uplynulém měsíci ukázalo, že nacionalistické hnutí Vox dosáhlo neočekávaně silných regionálních výsledků a mohlo by tedy pomoci sesadit současnou socialistickou vládu.

„Tato populisticko-nacionalistická revolta je teď už celosvětovým fenoménem,“ řekl v interview 21. prosince doma ve Washingtonu Bannon.

„Belgie je toho jen posledním příkladem,“ řekl s dodatkem, že v letošním roce je třeba „upřít zraky“ na Španělsko.

Evropská populistická přestavba

Letošní volby do parlamentů evropských zemí přinesly to, že populistické strany, kdy mnoho z nich euroskeptické strany, buď už kontrolují, nebo alespoň na kontrolu doráží v 10 z 28 členských vládách EU.

Na obrázku, červená – populisté, růžová – populisté jsou buď partneři, nebo poskytují vládě podporu, tmavá – ještě se to tam formuje, šedá – pod vládou mainstreamových stran

Zdroj: Bloomberg reporting

Poznámka: K 8. lednu 2019. Akademičtí experti prohlašují jak strany opravdu levicové, tak opravdu pravicové (ne středové) dnes už skoro obecně za populistické. Většina z takových stran, ač ne všechny, jsou zároveň i nacionalistické.

Ta vadnoucí popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a kancléřky Angely Merkel vrhla pochyby na tu Franko-Germánskou reformu, která protlačuje ještě větší integraci z 28 národů se skládající EU. A na toto pohlíží Bannon jako primární příležitost sešikovat euroskeptické strany před květnovými volbami do Europarlamentu a dostat na úroveň celého kontinentu to, co se teď děje v jednotlivých zemích.

„Energie je na straně populisticko-nacionalistických stran a lidu, který je podporuje,“ řekl Bannon.

„Další integrace uvízla na mrtvém bodě. Teď už prostě bojují jen o tom, aby EU udrželi alespoň takovou, jaká dnes je.“

Imigrační trhlina

Minulý měsíc se rozpadla křehká belgická vládní koalice, když administrativa ministerského předsedy Charlese Michela ztratila podporu pravicové Nové vlámské aliance, která odporuje bruselské podpoře pro nezávaznou dohodu Spojených národů o migraci. Je to ten samý pakt OSN, který Bannon odsoudil ve svém projevu k vlámským zákonodárcům, kdy k nim promlouval spolu i s francouzskou pravicovou rebelkou Marine Le Pan a s českým politikem Radimem Fialou (SPD) – načež té noci se vláda zhroutila.

Globální pak o migraci OSN zavazoval signatáře ke zvýšení spolupráce při mezinárodním pohybu lidí a stála proti němu Trumpem podnícená jednotná fronta populistických a pravicových stran celé planety. Vlády od Slovenska přes Estonsko až po Chile vzedmuly proti této všeobecné dohodě vlnu odporu, když OSN o ní říkala, že vůbec nepodněcuje ilegální imigraci a ani země nenutí, aby měnily své politiky příjmu migrantů.

Bannon by rád využil své v Bruselu už uhnízděné skupiny Hnutí – tj. volné aliance nacionalistických stran – aby před květnovými eurovolbami rozhojnila úspěchy své strategie „řízené negace“ i do ostatních zemí a do aparátu EU samotného. Bannon sice pochybuje, že tyto podobně smýšlející strany budou moci dosáhnout v Europarlamentu většinu, ale cílem je dostat alespoň třetinu křesel, aby tak centristy tohoto bloku připravili o hybnost.

Teorie domina

„Vůdci toho globalistického hnutí jsou teď už v Evropě na vyhynutí,“ řekl 11. ledna v interview ve svém bruselském domově zakladatel tohoto Hnutí s Bannonem a vůdce belgické pravicové Lidové strany Mischael Modrikamen.

„Merkelka se předvádí se svou touhou otvírat hranice migrantům. Macron se předvádí se svým opovržením běžnými lidmi. To je pro Michela naprostá katastrofa.“

Tato strategie se v Belgii už rozehrála. Švédsko nemá vládu poté, co výrazných výsledků dosáhli nacionalističtí Švédští demokraté, tj. strana eurohujery obviňovaná, že má nacistické kořeny. Lotyšská tradiční centro-pravicová vláda už třikrát zkrachovala při pokusu vytvořit koalici, jelikož populistické strany teď v říjnových volbách posílily své zastoupení. A nacionalistické nebo populistické strany už vedou vlády v Itálii, Polsku, České republice, Maďarsku a Řecku.

Španělský ministerský předseda Pedro Sanchez se v roce 2018 dostal k moci s podporou levicového Podemos, teď se mu ale nedaří schválení jeho rozpočtu a mohl by být nucen letos vypsat předčasné volby.

„Celým kontinentem se valí narůstající vlna euroskepticismu,“ řekl Bannon. „A to je historický moment.“

Zero Hedge
January 21, 2019

Zdroj: https://www.prisonplanet.com/bannons-movement-breaks-europes-centrist-balance-amid-crisis-of-confidence.html

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x