„Žádné další zvýšení výdajů, žádné další snižování daní nepomůže Spojeným státům získat zdroje na splacení svých dluhů. Pro permanentní uzavření fiskální mezery potřebují od této chvíle každoročně 14 procent hrubého domácího produktu. To je v podstatě celá příjmová strana dnešního rozpočtu, jelikož federální příjmy dosahují 14,9 procenta HDP. Spojené státy jsou prostě v reálném bankrotu,“ uvádí ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg profesor ekonomie na Bostonské univerzitě Laurence J. Kotlikoff.
Spojené státy musí podle profesora razantně zjednodušit a reformovat daňový systém, zdravotnictví, penzijní systém i finanční systém, z nichž každý je podle něho v „pořádném průšvihu“. To je podle Kotlikoffa však stále ještě ta dobrý zpráva, protože toto je možné. V červenci MMF zveřejnil výroční zprávu o americké hospodářské politice. Profesor z ní vybírá dva body, které říkají že „ke stabilizaci poměru dluhu k HDP budou potřeba výrazně vyšší než započtené úspory v rozpočtu“ a že „uzavření fiskální mezery vyžaduje permanentní roční zdroje v rozpočtu v rozsahu 14 procent HDP Spojených států”. Fiskální mezeru definuje jako současnou hodnotu mezi projektovanými výdaji včetně těch na obsluhu oficiálního dluhu a projektovanými příjmy ve všech následujících letech.
Dnešní příjmy amerického rozpočtu činí 14,9 % HDP. „MMF tedy říká, že uzavření fiskální mezery na příjmové straně znamená bez obalu řečeno okamžité zdvojnásobení příjmových daní jak u osob tak firem a zdvojnásobení všech federálních daní,“ říká profesor. Takový krok by podle něj umožnil USA realizovat letošní přebytek rozpočtu na úrovni 5 % HDP místo 9% deficitu. „MMF říká, že takové přebytky Spojené státy musejí v příštích letech realizovat, pokud chtějí ovládnout vývoj dluhu. A také říká, že čím déle budou čekat, tím bolestnější následná náprava bude,“ uvedl profesor.
zbytek článku patria.cz
kam dál:
- Robert Kiyosaki: Bankrotuje celý svět
- Mach: Proč potřebujeme zákon o vyrovnaném rozpočtu
- FILM: Pád republiky – prezidentství Baraka Obamy