Free Porn
Sobota, 13 července, 2024
Home NWO Mezinárodní konflikty USA hrozí Srbsku sankcemi, pokud se zajistí proti humanitárnímu bombardování nákupem S-400

USA hrozí Srbsku sankcemi, pokud se zajistí proti humanitárnímu bombardování nákupem S-400

Tento týden se na Balkánu rozvíjí důležitý příběh, o kterém se ale skoro nereferuje, v němž Washington vyvíjí nesmírný tlak na Srbsko, aby zrušilo budoucí plány na opatření pokročilých ruských protivzdušných systémů S-400.

Tato kontroverze vypukla ve středu, kdy srbský prezident Aleksandar Vucic v interview řekl veřejnému televiznímu vysílači, že si sice přeje nakoupit S-400, nemá na to ale peníze, a v jednom okamžiku řekl: „Srbsko by bylo ochotno S-400 od Ruska převzít jako dárek,“ uvedl TASS.

„Víte, když máte takovou zbraň, tak vás nemůže nikdo napadnout. Ani USA, ani jiní bojoví piloti, nemají, když fungují S-400, šanci: Ani izraelští piloti už nelétají přes Turecko nebo Sýrii, kromě Golanských výšin. Máme letectvo, které je silnější než kdy dříve. Svoji protivzdušnou obranu budeme posilovat systémem Pancyr a dalšími věcmi, které nejsou na sankčním seznamu,“ řekl v interview Vucic.

Vladimir Putin and Aleksandar Vučić, via EWB

K tomu dochází v době, kdy je Srbsko pořád ještě roztrpčené tím, co Bělehrad a většina veřejnosti považuje, za ilegální bombardování Jugoslávie ze strany USA a NATO v roce 1999 a pozdějším formálním uznáním odtržení Kosova jako samostatné republiky, k němuž došlo až pod Bushovou administrativou.

Prezident vysvětloval, že se zúčastnil cvičení Slovanský štít 2019 – tj. rusko-srbských manévrů – přičemž si osobně tento ruský systém prohlédl a spatřil jeho schopnosti, kdy celkový systém jako doplňkovou složku obsahuje protiletecké rakety Pancyr S.

Před tímto interview nejméně jedny významné srbské noviny hlásily, že Bělehrad uvažuje o nákupu protileteckých systémů S-400 na dlouhodobý úvěr, spolu s čímž se ozývají fámy, že srbští důstojníci už začali s omezeným výcvikem pro tyto systémy.

Ale jak referovala ruská TASS, tak to stačilo, aby USA začaly s hrozbami a s intervencemi:

USA na Vucicovo prohlášení reagovaly rychle. Zvláštní zástupce USA pro Západní Balkán Matthew Palmer v interview s makedonskou televizí při návštěvě Skopje varoval, že nákup systémů S-400 z Ruska by proti Bělehradu vyvolal americké sankce.

Hrozba sankcemi zafungovala, podle některých ruských zdrojů se však rozbíhá roztržka, protože v pátek Reuters ohlásila, že byl urychleně vyslán americký diplomat, který se má kvůli tomuto problému sejít se srbskými úřady.

Podle zprávy Reuters:

Obavy Ameriky narůstají od minulého měsíce, kdy Rusko do Srbska na vojenské cvičení poslalo svůj systém protiraketové obrany S-400 a raketomety Pancyr. Moskva tímto krokem zdůrazňuje, jak si za svou stranu přeje udržovat tradiční slovanské spojenectví i v době, kdy Bělehrad usiluje o vztahy s NATO a pokouší se vstoupit do Evropské unie.

Americký vyslanec pro Balkán Matthew Palmer minulý týden řekl, že Srbsko kvůli zbrojním dohodám s Ruskem riskuje sankce. Srbsko by v rámci těchto sankcí mohlo být potrestána řadou opatření počínaje zákazy víz a odpíráním exportních licencí.

Koncem týdne však prezident Aleksandar Vucic veřejně promluvil k zemi, když Srbům říkal: „Aby se nebáli, že na Srbsko budou uvaleny široké sankce podobné těm v 90tých letech během Balkánských válek,“ uvedla Reuters.

Srbsko oficiálně ohledně NATO zaujímá postoj „vojenské neutrality“, ale v roce 2015 se zapojilo do svého programu Partnerství pro mír, spolu s čímž zůstává tradičním úzkým spojencem Moskvy v rámci Slovanského Balkánu.

Později začal Washington aktivně usilovat, aby se po světě nešířil ruský systém S-400 a jeho další generace S-500, zvláště když v minulých měsících začalo i Turecko dostávat jeho dodávky, což americko-turecké vztahy dohnalo skoro do bodu zlomu.

by Tyler Durden

Sun, 11/10/2019 – 07:35

Ilustrační obrázek: S-400 Triumph protiletecký systém, od EPA/EFE

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Masakr tanků Leopard 2 a BVP Bradley v Záporoží (video)

9. června zveřejnila ruská média video ukazující drsnou porážku, kterou o den dříve kyjevské síly utrpěly při pokusu o postup u vesnice...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x