Spojené státy se v uplynulém týdnu dvakrát nešikovně vložily do narůstajícího napětí ve Východním Středomoří mezi Řeckem a Tureckem.
Washington zaprvé minulý týden oznámil otevření základny námořní bezpečnosti na ostrovním státě Kypr, což je spojenec Řecka.
Pak USA pokračovaly formálním zrušením posílání zbraní na Kypr, čímž skoncovaly s 33letým zbrojním embargem. Washington sice tvrdí, že ty zbraně jsou „ne-smrtící“, ale tento sémantický trik jsme už viděli, jak se s ním hrálo při vyzbrojování Ukrajiny a dalších míst. Ani nemluvě o krocích k vojenské přítomnosti, které jsou jen o vlas od akcí, ať jsou v současnosti prezentovány jakkoliv.
Oba tyto americké kroky rozzuřily Turecko, které leží severně od Kypru a které nadále uplatňuje teritoriální nároky na severní část ostrova obývanou tureckými Kypřany. Hlavní část ostrova, Kyperská republika, je historicky spojená s Řeckem. Kypr se rozdělil v roce 1974 poté, co tam Turci provedli invazi následně po puči vedeném řeckými vojsky. Od té doby je toto území celou dobu zdrojem napětí a opakující se příčinou konfrontací mezi Řeckem a Tureckem kvůli sporným nárokům.
Letos to napětí znovu vzplanulo kvůli sporným právům na těžbu ropy a plynu ve Východním Středozemním moři. Tato oblast je uznávaná jako bohatý dosud nedotčený zdroj uhlovodíků. Dochází rovněž k obavám z eskalace vojenského napětí mezi hlídkujícími řeckými a tureckými námořními plavidly.
Zajímavé je také to, že oba tyto sousední státy jsou členy USA vedené vojenské aliance NATO, která o sobě tvrdí, že je ochráncem globálního míru a bezpečnosti. Tady ovšem máme jejich vlastní členy zapojené na pokraji konfliktu, který by mohl vybuchnout do skutečné války v jižním oblouku Evropy.
Co je ještě pozoruhodnější, je předvádění destabilizačního nasazení, s jakým USA do tohoto sporu intervenují. Na zřízení nové „bezpečnostní“ (čti „vojenské“) základny v Larnace na jižním Kypru a na ty dodávky zbraní Turecko pohlíží jako na flagrantní pokus Washingtonu hodit šteft do trýbu ve prospěch Řecka a Kypru proti Ankaře.
Minulý víkend byl americký ministr zahraničí Mike Pompeo v kyperské metropoli Nikósie, kde podepsal memorandum o porozumění ke zřízení námořní základny v Larnace. Je ironické, že ta instalace je známa pod akronymem CYCLOPS, tedy podle mytického jednookého obra ze starořeckých legend Kyklopa.
Pompeo během své návštěvy Turecko pokáral za rozdmychávání napětí v regionu a vyzval k diplomatickému řešení tohoto sporu. Pompeo se uchýlil i k pošťouchnutí Ruska, když řekl: „To zvýšené napětí nepomáhá nikomu jinému než protivníkům, kteří by rádi zaseli rozkoly do transatlantické jednoty.“
Tento vrcholný americký diplomat se zjevně odkazoval na návštěvu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Nikósii jen o pár dnů předtím. Lavrov při schůzce s řecko-kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem nabídl pomoc Moskvy při zprostředkování řešení konfliktu s Tureckem. Vzhledem k srdečným vztahům Ruska s oběma stranami byla tato Lavrovova nabídka určitě rozumná a pragmatická. To, proč se Pompeo snažil ruskou intervenci líčit jako zlovolnou, jen vyzrazuje typickou rusofobní reakci, jaká v chování Washigtonu dominuje.
Realitou v každém případě je to, že jsou to Spojené státy, které evidentně rozdmychávají ve Východním Středomoří svými destabilizačními iniciativami napětí.
Jeho nabádání k diplomatickému řešení je tedy prázdným pokrytectvím v rozporu s jejich činy.
Co je za americkými kroky?
- Jedním z důvodů je intenzivní dotčenost Washingtonu kvůli loňskému tureckému rozhodnutí koupit ruské protivzdušné systémy S-400. To pro americký vojensko-průmyslový komplex znamená ohromnou komerční ztrátu. Přijetí ruské protivzdušné technologie Ankarou rovněž znepokojivě podvrací propagandu snažící se Rusko líčit jako bezpečnostní hrozbu Evropě.
- Dalším faktorem je turecké varování, že kvůli americké šikaně v záležitosti S-400 by mohlo zavřít základnu NATO v Incirliku v jižním Turecku. Kdyby k tomu došlo, tak by USA ztratily důležitý opěrný bod projekce moci proti Rusku. Vypadá to tudíž, že krok USA ke zřízení nové základy v Larnace na Kypru by mohl být zajištěním portfolia zálohou proti potenciálnímu uzavření Incirliku.
- Třetím faktorem je blízkost Sýrie. Kypr je jen 200 kilometrů od Sýrie, která hostí ruské strategicky důležité námořní a letecké základny umístěné v Tartu a v Hmeimim. Tyto základny jsou kriticky důležité pro ruskou alianci se Sýrií při obraně před USA sponzorovanou skrytou válkou ke změně režimu v Damašku. Washington se získáním předmostí na Kypru snaží omezit klíčově důležitou ruskou podporu pro Sýrii.
Ať jsou přesné kalkuly Washingtonu jakékoliv, je nicméně jasné, že Washington předvádí jak bezohlednost, tak pokrytectví. Ten Kyklop – nešikovný, zlým osudem stižený obr přechytračený Odysseem – má svůj protějšek v 21. století – Spojené státy.
by Tyler Durden
Sat, 09/19/2020 – 07:00
Via The Strategic Culture Foundation,
Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/us-weighs-mediterranean-tensions-weapons-and-hypocrisy