ŘÍM – Papež František ve čtvrtek řekl, že církev dneška je vyzývána, aby „otevřela svůj stan k přijetí všech,“ zvláště migrantů a cizinců.
„Jsme vyzýváni, abychom pracovali společně tak, aby už neexistovaly žádné zdi, které nás rozdělují, už ne žádní jiní, ale jenom jedni, tj. ‚my,‘ což obsahuje celé lidstvo,“ kázal pontifik ve svém Poselství před Světovým dnem migrantů a uprchlíků 2021, který se bude oslavovat letos 26. září.
„Musíme vyvinout veškeré úsilí, abychom strhli ty zdi, které nás rozdělují, a v uznání naší hluboké provázanosti budovat mosty, které posílí kulturní střetnutí,“ řekl papež. „Dnešní migrační hnutí nám nabízí příležitost překonat svůj strach a umožnit naše obohacení diverzitou dary každého člověka.“
„Pak, budeme-li si přát, můžeme z hranic udělat privilegovaná místa setkání, kde může přijít zázrak čím dál širšího ‚my‘,“ dodal.
Papež tvrdil, že zvláště katolíci mají šanci růst ve své víře vítáním lidí odlišných od sebe samých.
„Při střetech s touto diverzitou cizinců, migrantů a uprchlíků a při mezikulturním dialogu, který může z těchto střetnutí vzejít, máme jako církev příležitost k růstu a k vzájemnému obohacení,“ řekl.
„Jednota lidské rasy je rozbitá a fragmentovaná, zraněná a zohyzděná,“ řekl František, a to převážně kvůli národovectví a individualismu.
„Naše ‚my,‘ jak v širším světě, tak uvnitř církve, se drolí a praská kvůli krátkozrakým a agresivním formám národovectví a radikálního individualismu,“ řekl. „A nejvyšší cenu platí ti, na které se nejsnadněji začíná pohlížet jako na jiné, tj. cizinci, migranti, ti ustrčení na okraj, ti, co žijí na existenčních periferiích.“
„Mezi těmi žijícími na oněch existenčních periferiích nacházíme mnohé migranty a uprchlíky, vyhnance a oběti pašování, k nimž chce Pán projevit svou lásku a kázat k nim svou spásu,“ dodal.
Papež rovněž řekl, že na současný příliv migrantů v mnoha částech světa, „lze nahlížet jako na novou ‚hranici‘ pro misi, na privilegovanou příležitost seznamovat je s Ježíšem Kristem a s poselstvím Evangelií.“
„Vítáním migrantů naše společnosti dosáhnout ‚barvité‘ budoucnosti obohacené diverzitou a kulturní výměnou,“ řekl.
Ve svém nejsmělejším návrhu papež vyzval k „závazku žádným způsobem nerozlišovat mezi domorodci a cizinci, mezi obyvateli a hosty, jelikož je to záležitostí pokladu, jehož jsme společnými držiteli, kdy z péče o něj a z prospěchu z něj by nikdo neměl být vyloučen.“
„Jsme vyzýváni, abychom snili společně, bez obav jako jediná lidská rodina, jako společníci na stejné cestě, jako synové a dcery stejné země, která je naším společným domovem, jako sestry a bratři všech,“ uzavřel to.
ALBERTO PIZZOLI/AFP via Getty Images
6 May 2021