V Británii kvůli lockdownovým restrikcím uvaleným v reakci na čínský koronavirus se ke specialistům posílá rekordní počet dětí s nejzávažnějšími problémy s duševním zdravím.
Podle čísel sestavených Královským společenstvím psychiatrů bylo loni jen mezi dubnem až říjnem posláno k psychiatrům NHS rekordních 409 347 dětí do 18 let, u nichž se projevovaly problémy jako sebepoškozování nebo odmítání potravy či vlčí hlad.
Tato rekordně zaznamenaná čísla představují dramatický nárůst oproti před-pandemické úrovni, kdy počty dětí přijímaných do péče specialistů s těžkými problémy s duševním zdravím narostly oproti počtům zaznamenaným roku 2019 o 77 procent, hlásí BBC.
Do konce října bylo u Národní zdravotní služby (NHS) s psychiatrickými týmy pro děti v kontaktu 349 449 dětí, což je též rekordně vysoké.
Spolu s tím, jak se ke specialistům NHS posílají jen ty nejextrémnější formy psychických poruch, hlásí učitelé ze všech koutů nárůst žáků s všemožnými duševními problémy.
Průzkum mezi více než 1 000 učiteli vedený Národní asociací ředitelů škol (NAHT) a charitou Place2Be zjistil, že skoro všichni učitelé se od uvalení lockdownů setkávají s větším duševním strádáním žáků. Učitelé říkají, že žáci více trpí sebepodceňováním a také úzkostí.
Vládní výzkum rovněž zjistil, že skoro polovina (46 procent) ze všech středních škol tvrdí, že duševní zdraví studentů bylo největším problémem v dohnání výuky zameškané během uzavírání škol.
Vláda v reakci na tuto rostoucí krizi oznámila přidání financování duševního zdraví v Anglii o dalších 79 milionů £.
Další čísla z NHS ukázala, že jedno z každých šesti dětí v Anglii roku 2021 trpělo „pravděpodobnou duševní poruchou“ v porovnání s jen jedním z devíti roku 2017, kdy největší propad duševního zdraví postihl dívky mezi 11 až 16 lety. U dětí obou pohlaví stejného věku se oproti roku 2017 zdvojnásobily poruchy přijímání potravy.
Studie zjistila, že třináct procent dětí mezi 11 až 16 lety cítilo, že během lockdownů se jejich životy „značně zhoršily“. Rovněž zjistila, že to samé platí i pro 24 procent mládeže mezi 17 až 23 lety.
„Také sociální pracovníci se každý týden zabývají stovkami dětí, protože potřebují pomoc s duševním zdraví a očekáváme, že tato čísla porostou s tím, jak pocítíme plné dopady pandemie,“ řekla Guardianu předsedkyně rady pro děti a mládež Asociace místních správ Anntoinette Bramble.
Problémy s dušením zdravím dětí jsou během lockdownů dlouhodobé. Loni v únoru např. zpráva zjistila, že počet pre-adolescentů, kteří se dopustili sebepoškozování, se za šest let zdvojnásobil.
V červnu 2021 specialisté na duševní zdraví varovali, že mladší děti zažívají „trauma syndromu uzamčení“, což vede k obtížím s nalezením kamarádů, s interakcemi a dokonce k úzkosti při hře s jinými dětmi.
Další zpráva od vrcholných britských univerzit v červenci zjistila, že během prvního roku pandemie zemřelo pětkrát tolik dětí při sebevraždě než na čínský koronavirus samotný.
„Riziko vyloučení dětí a mládeže z jejich normálních aktivit při vyučování a sociálních činnostech může představovat větší riziko než SARS-CoV-2 samotný,“ tvrdila tato studie.
5 Feb 2022