Free Porn
Pátek, 21 června, 2024
Home Nezařazené V dětských zubních pastách jsou látky, kterým je lepší se vyhnout

V dětských zubních pastách jsou látky, kterým je lepší se vyhnout

Děti pastu jedí. Do jejich těla se tak dostanou obsažené emulgátory, pěnidla, sladidla či fluoridy v mnohem větším množství, než je záhodno. Co všechno jsme našli?

Tak předně: žádná z deseti zakoupených zubních past neobsahuje zakázané látky. To je však konec dobrým zprávám. Je smutné, že z té desítky dětských zubních past, zakoupených v lékárně i v drogerii, je – když budeme chtít být hodně opatrní – skutečně pro zdraví nejbezpečnější jen jedna – zubní pasta Welleda pro děti.

Všechny ostatní ve větší či menší míře obsahují látky, které jsou v podezření, že škodí zdraví. Některé dokonce proto, že by se mohly podílet na vzniku nádorů. Přitom se všechny zubní pasty chlubí, že jsou extra pro děti, některé dokonce už od prvních mléčných zoubků nebo od věku 0 let. Jen dvě pasty (Signal a Lacalut) píší na obale, že jsou až pro děti od dvou do šesti let, respektive od čtyř do osmi let.

V čem je problém? Děti pastu jedí
Proč je tak důležité zajímat se o to, co dětské zubní pasty obsahují? „Protože výzkumy ukazují, že děti do šesti let většinu zubní pasty snědí, takže skončí v jejich žaludku a neovlivňuje organismus jen přes dásně, jako je tomu obvykle u dospělých, ale mnohem víc se vstřebává do těla,“ vysvětluje lékárnice Hana Mašková.

Co jsme nakoupili?

Welleda, zubní pasta pro děti
Elmex, špeciálna ochrana pred zubným kazom pre mliečne zuby
Odol – Perlička
Natuvell Zahngel Erdbeere (vyrobeno pro Globus)
Lacalut pro děti
Odol 3 Dent pre deti
Aquafresh Kids
Sensodyne Pro Namel Junior
Signal Kids
Vademecum Junior

Je jasné, že bez konzervantů a pěnidel se zubní pasty neobejdou. Bez fluoridů by se ovšem obejít mohly, protože fluor není látka, která by byla vhodná pro malé děti, obzvlášť pro ty nejmenší, co pastu snědí. „Když si vybíráte pastu, a chcete, aby byla skutečně bezpečná, zkuste spíš ty bez fluoridů, a pozor – ty se mohou skrývat i pod názvem olaflur,“ radí lékárnice Hana Mašková.

Jen jediná z uvedených zubních past férově přiznává, že obsahuje fluorid sodný a je tudíž dobré, aby si děti čistily zuby pod dohledem dospělého a „minimalizovalo se tak riziko polykání pasty. Jestliže fluor dítě přijímá ještě z jiných zdrojů, konzultujte použití pasty se s lékařem“ píše na obale Sensodyne.

Nejlepší je obejít se bez pasty

„Vůbec nejlepší pro úplně malé děti je, když si čistí zuby jen namočeným kartáčkem, bez pasty. Nejde totiž ještě o to, aby zuby odolaly paradontoze, ale spíš o návyk naučit se, že se denně čistí zuby. A k tomu pastu nepotřebujete. Ale chápu, že to asi málokterému dítěti takto bude chutnat a bude ho to bavit,“ dodává lékárnice.

Stomatolog Jan Špiller k tomu v zubní poradně na Vitalii řekl před časem v podstatě totéž: „Je fakt, že dětské zubní pasty obsahují jen velmi malé množství fluoru, ale pokud dítě opravdu polyká většinové množství, není dobré pastu na kartáček dávat. Případně jen opravdu lehounce potřít,“ říká lékař a dodává: „Pasta není pro vyčištění zubů zásadní. I bez ní se dají zuby dobře vyčistit. Nadměrné polykání pasty a tím přísun fluoru se na zubech opravdu může negativně projevit,“ zní jeho rada.

Co najdete v dětských zubních pastách

Takže máte možnosti čistit buď bez pasty, nebo s pastou, ale přitom hlídat, aby jí dítě příliš nesnědlo. A také sledovat, co která pasta obsahuje.

Čemu se tedy vyhnout, když už si vybíráte zubní pastu pro potomka? Sestavili jsme seznam látek, které se v dětských zubních pastách vyskytují, a je lépe se jim vyhnout.

Čemu se raději vyhnout?

Titanium Dioxide – oxid titaničitý (E 171), slouží jako barvivo, ale jde o přísadu nevhodnou pro děti, protože je podezříván, že je karcinogenní. Z námi nakoupených past jej obsahovaly čtyři.

Cocamidopropyl betaine – pěnidlo, v některých pramenech je uváděno jako rizikové pro zdraví.

Olaflur – látka z rodiny fluoridů, má chránit před paradontózou. Fluoridy jsou při špatném dávkování toxické. Při dlouhodobém předávkování se ukládají v kostech a zhoršuje se tak jejich kvalita. Předávkování v prvních letech života, než se vyvine trvalý chrup, může vést k zubní fluoróze, tvorbě barevných skvrn na zubech a zeslabení zubní skloviny.

Methylparaben – konzervant, může být příčinou alergií stejně jako další parabeny.

Glycerin (glycerol, E 422) – zvlhčovadlo. Je slabě jedovatý. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení. Ve větších dávkách může způsobit poškození jater.

Xylitol – sladidlo, E 967. Má mírně projímavý účinek.

Sacharin – sladidlo, E 954, u něhož testy na myších prokázaly, že může způsobovat rakovinu močového měchýře, dělohy, vaječníků, kůže, krvinek a dalších orgánů. Proto jej americká potravinová agentura FDA 1977 zakázala, ale nakonec jej v roce 2000 odstranila ze seznamu karci­nogenních látek. V podezření je však nadále. V Česku se smí používat.

Dále je dobré vyhnout se látkám, které mají v názvu PEG nebo PPG plus číslo nebo další chemický název sloučeniny. Při jejich výrobě se používá karcinogenní ethylenoxid a zůstává v nich zbytkové množství této látky.

Vyšlo: vitalia.cz převzato z vlastnihlavou.cz

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
35
0
Would love your thoughts, please comment.x