ATÉNY (AP) – V uprchlickém centru na řeckém ostrově Lesbos vypukl požár, který způsobil značné poškození skladu, ale žádná zranění, uvedla v neděli řecká požární služba.
Je to už druhý požár tohoto zařízení postaveného pro migranty od minulého pondělí, kdy bylo neznámi pachateli vypáleno přijímací centrum. Sklad, který obsahoval vestavby a elektrické infrastruktury, shořel úplně, řekl Associated Press pod podmínkou anonymity mluvčí požárníků, protože vyšetřování tohoto požáru teprve probíhá.
K požáru v uprchlickém centru došlo uprostřed napětí v roztržce mezi Tureckem a Evropskou unií o to, kdo zodpovídá za ty miliony migrantů a uprchlíků na tureckém území a za ty tisíce, které se v poslední době nahromadily na řecké hranici.
Tisíce migrantů zamířily na pozemní hranici Turecka s členem EU Řeckem poté, kdy vláda tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana tento měsíc oznámila, že už migrantům a uprchlíkům nebude bránit v přechodu do zemí EU.
Řecko, aby zahnalo lidi snažící se o vstup do země, vyslalo pohotovostní policii a pohraniční stráž a řecká pohraniční oblast od té doby zažívá násilné konfrontace mezi nimi a migranty. V sobotu vrhali mladíci na řeckou policii kameny a pokoušeli se prorazit pohraniční plot.
Erdogan v neděli v Istanbulu Řecko vyzval, aby své hranice otevřelo a migrantům umožnilo vstup do dalších evropských zemí.
„Tito lidé ve vaší zemi nezůstanou, ti se přesunou do dalších evropských zemí,“ řekl Erdogan. „Proč i vy neotevřete své brány a nedovolíte jim odejít do ostatních zemí a tak se toho břemene nezbavíte?“
Erdogan v proslovu k Mezinárodnímu dni žen tvrdil, že ženy a děti jsou těmi, kdo nesou břemeno této krize.
„Láme snad Západu lítost nad nimi srdce? Ne. Zdvihá snad na jejich podporu hlas? Ne,“ řekl Erdogan.
Kypr mezitím oznámil, že pošle na řecko-tureckou pozemní hranici své bezpečnostní síly, aby pomohl s její ochranou. Mluvčí řecké vlády Kyriakos Kousios v prohlášení uvedl, že rozhodnutí o vyslání těchto sil oznámil kyperský prezident Nicos Anastassiades v telefonickém rozhovoru v neděli ráno řeckému ministerskému předsedovi Kiriakos Mitsotakisovi.
„Řecký ministerský předseda prezidentův návrh vděčně přijal a kyperské bezpečnostní síly tudíž do Řecka okamžitě odcestují, aby bránily a hájily řecké a evropské hranice,“ řekl v prohlášení kyperský mluvčí.
Řecká vláda zveřejnila video údajně ukazující turecké obrněné vozidlo pokoušející se lanem strhnout část pohraničního plotu. To tvrdilo, že vozidlo bylo povětšinou zaplacení z EU peněz na ochranu hranic EU. Associated Press nemůže autenticitu tohoto videa ověřit. Od tureckých činitelů na to nepřišla žádná bezprostřední odpověď.
Řecko přes noc také pět migrantů zatklo.
Turecko obviňuje Řecko z krutého zacházení s migranty. Mnoho migrantů, kteří údajně do Řecka odešli, bylo řeckými orgány bito a hromadně je nutili k návratu do Turecka.
Erdogan v pondělí odcestuje do Bruselu, aby si s činiteli EU vyříkal Smlouvu mezi Tureckem a EU z roku 2016 na omezení přílivu migrantů do Evropy, která nyní zkolabovala. Obě strany se z toho vzájemně obviňují.
Tato dohoda Turecko vyzývala, aby zastavilo příliv do Evropy směřujících migrantů a uprchlíků výměnou za 6 miliard euro (156 miliard Kč) pomoci pro syrské uprchlíky na jeho území, a za rychlé vyřízení členství v EU a za bezvízové cestování tureckých občanů do Evropy.
„Doufáme, že se z Bruselu vrátíme s jinými výsledky,“ řekl Erdogan.
Erdogan od Evropy požadoval, aby převzala větší část toho břímě péče o uprchlíky, kdy EU obviňuje z pochybení, když s těmi penězi zachází příliš skrblicky. Oznámil, že Turecko, které už se stará o více než 3,5 milionu syrských uprchlíků už nebude moci Evropě hlídat dveře.
Ministři zahraničí EU Turecko kritizují, kdy říkají, že ze zoufalství migrantů kořistí „k dosažení politických účelů.“ Země EU se pořád ještě potýkají s politickými dopady vlny masové migrace před pěti lety.
Tisíce migrantů od té doby, kdy jim Turecká vláda řekla, že smí odejít, přespávají za strašných podmínek v improvizovaných táborech u řecké hranice, kde čekají na příležitost do Řecka se dostat.
Dopisovatelé Associated Press Suzan Fraser v Ankaře v Turecku a Menelaos Hadjicostis v Nikósii na Kypru ke článku přispěli.
By Voice of Europe 8 March 2020