Na rozdíl od beznaděje posledních týdnů místo očkovacího pondělí přišlo očkovací úterý jakožto den vítězství pro Británii, který uchvátil novinové titulky, jenže teď byla zveřejněna vědecky revidovaná data v Lancet o nejslibnějších injekcích ze spolupráce AstraZeneca a Oxfordu, a tak data ukazují, jak jsou ty injekce bezpečné a účinné. Jenže ta bezpečnost a efektivnost je zatím dost nejasná, a jestli ta data něco ukazují, tak to, že je třeba ještě daleko více výzkumu.
Přesto výzkumníci potvrdili, že teď předloží svá data regulátorům ke schválení k nasazení vakcíny pro masovou kampaň očkování kromě jiných v celé Británii, Brazílii, Indii a v zemích Evropy.
Zatím revidovaná studie, kterou můžete nalézt v odkazu pod původním článkem, prohlašuje, že vakcína „má přijatelný bezpečnostní profil a byla shledána účinná proti asymptotickému COVID-19.“
Data rovněž ukázala, že ve skupině očkovaných došlo ke čtyřem případům periferní obrny lícního nervu (pro které je charakteristické ochrnutí tváře). (Zde je k tomuto ochrnutí odkaz na českou Wikipedii s názornými obrázky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Perifern%C3%AD_obrna_l%C3%ADcn%C3%ADho_nervu )
Dále z dat zveřejněných v úterý je vidět, že v té skupině, co dostali jako první půldávku, což se ukázalo jako nejefektivnější kombinace, nebyli žádní pacienti na 55 let.
Vzhledem k tomu, že i v ostatních zkouškách bylo v globálních testech jen 20% pacientů nad 55, zůstávají tu otázky o účinnosti na starší pacienty.
Částečná data byla vytažena ze zkoušek vakcín v Británii, Brazílii a Jižní Africe: bezpečnostní výsledky na 23 745 účastnících a míra ochrany na 11 636. Takový výsledek se těžko interpretuje, když si uvědomíme, že jsou to skupiny s odlišným dávkováním – protože kvůli chybě, která způsobila, že účastníci dostali půl dávky, po níž přišla celá místo zamýšlených dvou celých dávek. Tato chyba byla později oslavována jako šťastná náhoda, protože u této skupiny se objevila daleko vyšší míra účinnosti. Ale u toho všeho je zapotřebí více studií, když uvádíme, že skupina pacientů, kteří dostali tuto kombinaci, byla ta nejmenší (jen 1 367 lidí).
Výzkumníci tvrdí, že vakcína chrání proti chorobě ve 62% těch, kdo dostali plné dávky a v 90% těch, kdo původně dostali půl dávky následovanou celou dávkou. Avšak nezávislí experti tvrdí, že byla příliš malá – 2 741 lidí – aby se dalo usoudit, jakou hodnotu má takový přístup a že je třeba více testů. Ta skupina s půl-dávkou také nezahrnovala nikoho nad 55 let a v celé té studii bylo jen 20% těch z uvedené věkové skupiny.
Navíc na rozdíl od Moderna a Pfizer vakcína AstraZeneca (která používá odlišnou metodu) byla shledána u všech dobrovolníků, kteří byli testováni jen, jen s účinností 62%. Přičemž je to malá skupina účastníků zkoušek, kteří dostali omylem to dávkování s půldávkou.
Přišly zprávy, že FDA zveřejnila podrobnou zprávu o vakcíně Fizer.
Samozřejmě, že nikdo v číslech o nižší účinnost nic špatného.
by Tyler Durden
Tue, 12/08/2020 – 11:33