Vědci v Rusku objevili vzácný minerál, který by mohl být klíčem ke zrychlení internetu o 1000%
Ten minerál perovskit byl poprvé objeven v Rusku ve 30. letech 19. století. Vědci o něm říkají, že má četné mimořádné vlastnosti, z nichž mnohé objevují až teď.
Forbes.com hlásí:
Perovskit (CaTiO3) je oxid titaničito-vápenatý, je však nadaný tou kouzelnou vlastností, že tento minerál ve své fyzické struktuře dovede umisťovat i spousty dalších kationtů, což inženýrům umožňuje ho modifikovat, jak se jim hodí. Ač vědci tento minerál znají už dost dlouho, když byl původně objeven v ruském pohoří Ural v roce 1839, tak výzkumníci objevují další užitečné charakteristiky v tomto minerálu dosud skryté.
Perovskit nacházející se v zemském plášti se těží v Arkansadu, na Urale, ve Švýcarsku, ve Švédsku a v Německu. Každá varianta má poněkud odlišné chemické uspořádání umožňující jiné fyzikální charakteristiky. Jednou z takových užitečných charakteristik objevených v roce 2009 je schopnost perovskitu absorbovat sluneční svit a vytvářet elektřinu, je tudíž přírodní formou fotovoltaického článku (slunečního článku). V současnosti probíhá vývoj slunečních článků, displejů a katalytických konvertorů z tohoto minerálu.
Příští generace terahertzových datových přenosů
Teď ale vědci objevili schopnost tohoto minerálu využívat terahertzové spektrum k přenosu dat. Určité typy perovskitu použité jak v kombinaci s organickými nosiči, tak s anorganickými se mohou nanášet ve slaboučkých vrstvách na křemíkové destičky. Takový systém získá unikátní schopnost využívat k přenosu dat místo elektřiny světlo, což umožní přenosové rychlostí 1 000 krát větší než současné technologie.
Terahertzové pásmo leží mezi infračerveným světlem a rádiovými frekvencemi (100 až 10 000 gigahertz). Porovnejte to s těmi 2,4 gigaherzy pásma používaného dnes ve většině mobilních telefonů. Vrstvený minerál pervskit může data přenášet světelnými vlnami terahertzového pásma pomocí obyčejné halogenové lampy. Výzkumný tým za pomoci halogenové lampy zjistil, že může modulovat terahertzové vlny procházející perovskitem. To výzkumnému týmu umožnilo kódování dat do takových vln a ta data přenášet 1 000 krát rychleji než tradičními elektronickými datovými přenosy.
Tento výzkum vychází ze základů jednoho přechozího objevu modulace vln v perovskitu. Ten však vyžadoval drahé vysoko výkonné lasery, které to činili komerčně nákladným. Nový objev ale využívá jednoduchou a levnou halogenovou žárovku. Tento tým navíc zjistil, že mohou k modulaci dat specifikovat i barvu souběžně na několika různých frekvencích. Tudíž ta data nejenže je možno přenášet pomocí terahertzových vln 1 000 krát rychleji, ale mohou souběžně aktivovat více datových přenosů pomocí lamp různých barev.
Tento technologický průlom otevírá dveře využití terahertzovým datovým přenosům pro počítače a komunikace budoucnosti. Takový jednoduchý a levný způsob přenosu dat tisíckrát větší rychlostí představuje spoustu příležitostí k přetvoření našich digitálních životů. Bohužel budeme si ale muset počkat nejméně 10 let, než se to dostane do stadia připraveného ke komerčnímu využití, tvrdí autoři. Až ten čas nastane, tak to bude znamenat skokovou změnu ve výpočetní a komunikační technice.
November 29, 2017 Sean Adl-Tabatabai
Zdroj: https://newspunch.com/mineral-internet-faster/