Vědci úspěšně ze Země teleportovali objekt do vesmíru, čímž dláždí cestu k daleko ambicióznějším budoucím průlomům.
Výzkumný tým v Číně vyslali foton ze země na obíhající satelit více než 300 mil nad zemí procesem zvaným kvantová provázanost, uvádí MIT Technology Review. To je zatím nejdelší test teleportačního experimentu, uvedli výzkumníci. Jejich práce byla zveřejněna i na stránce s otevřeným přístupem arXiv.
Po dobu asi jednoho měsíci vyzařovali vědci ze své pozemní stanice v Tibetu miliony fotonů do satelitu na nízké oběžné dráze. A ve více než 900 případech se jim podařilo dosáhnout žádoucího efektu kvantové provázanosti.
„Tato práce zřídila první linku mezi zemí a satelitem pro skutečnou ultra-dlouhou kvantovou teleportaci, což je kriticky důležitý krok pro kvantový internet globálních rozměrů,“ uvedl tento tým podle MIT Technology Review v prohlášení.
Uvedený MIT vlastněný magazín popsal kvantovou provázanost jako divný jev, ke kterému dochází, když kvantové objekty, jako jsou třeba fotony vytvořené ve stejném vyzáření, zamíří do prostoru, ale pořád vzájemně sdílí stejnou existenci. Z technického hlediska se to popisuje určitými vlnovými funkcemi (co se stane s jedním objektem, stane se zároveň i s druhým vzdáleným),“ říkají.
Český populární článek, který může pomoci s objasněním: Obrat v kvantové Shannonově teorii informace
Vysvětlení jevu kvantové provázanosti v české Wiki: Kvantové provázání
K tomuto poslednímu vývoji dochází téměř rok poté, co fyzikové úspěšně provedli první kvantovou teleportaci na světě mimo laboratoř. Vědci v té době určili, že je to opravu kvantová teleportace, která je často popisována jako futuristický nástroj z filmů science-fiction, který je opravdu možno provést.
By Melissa Chan
July 12, 2017
Contact us at editors@time.com.