Největší francouzský žijící spisovatel říká, že Velká výměna obyvatel je fakt.
Náhledový obrázek: Kopie románu „Serotonin“ spisovatele Michela Houellebecqa vystavované v pařížském knihkupectví v pátek 4. ledna 2019. (AP Photo/Thibault Camus)
Michel Houellebecq při vystoupení během rozsáhlé diskuse s vlivným francouzským filosofem Michelem Onfrayem řekl, že ta Velká výměna, kterou popisuje jako nahrazení domorodých Evropanů ne-Evropany, je po celém Západě „faktem“. „Šokovalo mě, že tu Velkou výměnu prohlašují za teorii. Není to teorie, je to fakt,“ řekl Houellebecq. „Pokud jde o imigraci, nikdo nic nekontroluje, to je celý problém. Evropu to kataklyzma smete.“ „Co čísla objektivně říkají,“ dodal Onfray, který říkal, že si myslí, že úpadek Západu je v první řadě demografickým úpadkem.
Skutečnost, že tento největší žijící francouzský spisovatel, jak je často mainstreamovým tiskem označován, řekl, že Velká výměna je fakt, jen přispívá k té rostoucí spoustě intelektuálů, akademiků a politiků, kteří jsou čím dál více ochotni o Velké výměně mluvit na veřejných fórech.
Oba tito myslitelé též diskutovali o islámu, ale zastávali odlišné přístupy. Onfray říkal, že si myslí, že islamismus „není tak významný jev,“ že jde spíše o „reakci na americkou mocenskou politiku.“ Řekl, že muslimové nakonec na Západě zapadnou do proudu konzumerismu a materialismu a svého své náboženství hodí stranou, stejně jako mnozí jiní lidé, jako ve větším měřítku už provedli Evropané.
Houellebecq to vidí jinak a říká: „Až budou veškerá území pod kontrolou islamistů, tak se myslím vzedmou činy odporu. Bude docházet k útokům a střelbě v mešitách.“ Pak navíc přidal předpověď „reverzních Bataclanů“ – což je odkaz na islamisty, kteří zabili v nočním klubu Bataclan v Paříži přes 100 Francouzů.
„Ty si myslíš, že přichází občanská válka a já si myslím, ta už tu je, i když potichu,“ odpověděl Onfray.
Houellebecq a Onfray se v tom 45stránkovém rozhovoru zabývali řadou témat včetně Evropské unie, Boha, imigrace a eutanazie.
„Chci bránit Západ, musí ale za obranu stát,“ cituje říkat Houellebecqa francouzský magazín Front Populaire, když popisuje obsah svého článku sepsaného spolu s Michelem Onfrayem, kdy varuje „milovníky pozitivní psychologie a odolných nesmyslů, aby se vydali jinou cestou!“
Tento filosof s uvedeným spisovatelem, oba přesvědčení o nevyhnutelném úpadku Západu, do hloubky diskutovali o útrapách, které Evropany čekají, včetně transhumanismu, Velké výměny, Amerikanizace, Evropské byrokracie, de-kristianizace, ekologismu a o probíhající válce na Ukrajině, všechno tedy témata s dopady v naší době.
Tato diskuse, ze které se stala esej, už sklidila ohlasy, kdy ji popisují jako „výjimečný dialog, který není depresivní, ani apokalyptický. Je brilantní, hlubokomyslný, často legrační a ve všech ohledech fascinující. Houellebecqova genialita pro absurdno vytvořila úžasnou emulzi s Onfrayovou řečnickou silou,“ píše Le Figaro.
„Houellebecq a Onfray nejenže jsou společně obviňováni, že jsou reakcionáři, za které je levicová média často označují. Oba jsou, každý svým vlastním způsobem, věštci naší dekadence. Zkoumají podstatu naší civilizace a o svém vhledu mluví upřímně. Oba jsou také velice odlišní.“
O obou spisovatelích se také říká, že jsou „oddaní lidem.“
„Ty seš jako já. Seš populista!“ řekl Onfray, na což Houellebecq odpověděl: „To mi vyhovuje. Jako pravičák, o tom pochybuji, ale ‚populista‘ mi sedí.“
December 01, 2022
editor: REMIX NEWS
author: JOHN CODY
Zdroj: https://rmx.news/france/top-french-intellectuals-debate-god-the-eu-euthanasia-and-immigration/