Německo v roce 2015 učinilo rozhodnutí přijmout přes milion migrantů, a když už si s tím přívalem nevěděli rady, tak zkusili donutit další země EU, aby je přijímaly i ony, říká poslanec PiS Patryk Jaki.
Teď místo aby pomáhaly svým členským státům v nouzi v dobách koronavirové pandemie, tak se instituce EU zaměřují na vyčpělé migrační případy a projekty klimatické neutrality, říká poslanec Zákona a spravedlnosti (PiS) Patryk Jaki.
Jaki kritizoval verdikt Evropského soudního dvora (ECJ), který rozhodl, že když se „Polsko, Česko a Maďarsko odmítly zúčastnit se přerozdělování uprchlíků, tak porušily zákon.“
„Je to ECK, kdo porušuje zákon. Tento soud funguje na základě kompetencí poskytnutých smlouvami. Neexistuje žádné ustanovení smluv, které by členské státy nutilo, aby porušovaly svoji suverenitu rozhodnutím o přijímání migrantů,“ zdůraznil v interview s wPolityce.pl.
Evropský nejvyšší soud ve svém výnosu konstatoval, že od těchto zemí se vyžadovalo, aby přijaly svůj „podíl“ na 160 000 migrantech. I mnoho jiných zemí kromě Maďarska, Polska a České republiky později také odmítlo přijmout své plné kvóty, ale pouze tři země byly za své odmítání pohnány k soudu na úrovni EU.
Vysvětlil, že ECJ nemá kompetence týkající se bezpečnosti a tudíž si EU v rozporu se zákonem rozšiřuje své kompetence.
Jaki zdůraznil, že zatímco evropské státy a tisíce Evropanů bojují o přežití, tak EU se usilovně snaží porušovat evropské právo.
Tento soud by měl fungovat na základě kompetencí poskytnutých smlouvami. Neexistuje žádné ustanovení smluv, které by členské státy nutilo, aby porušovaly svoji suverenitu rozhodnutím o přijímání migrantů.
„Dokonce i krajně levicový italský ministerský předseda se ptal: ‚Co tam v EU děláte? Potřebujeme vaši pomoc‘,“ řekl tento polský poslanec s dodatkem, že instituce se hrabou v podružných pitomostech a zrazují státy, které by od EU potřebovaly pomoci.
Tento politik PiS uvedl, že uvedená situace znovu ukazuje, jak jsou evropské elity odtrženy od reality.
Jaki rovněž zdůraznil, že tento konflikt týkající se migrantů vznikl teprve, když si kancléřka Angela Merkel uvědomila, že s takovým ohromným přívalem migrantů, jaký pozvala do země, si neporadí. Německo pak zkusilo tuto záležitost řešit přinucením dalších států přes instituce EU, aby migranty přijímaly.
Tento poslanec poukázal, že dnes německá vláda už svoji předchozí migrační politiku zrušila, kvůli čemuž je verdikt ECJ tak „směšně ubohý“.
Doporučil tedy EU, aby se zaměřila na zdravotní péči, jelikož Unie disponuje ohromnými penězi a kapacitami.
„Mezitím se protlačuje absurdní ‚Zelený úděl‘, za který se vyhazují miliardy eur. Těch peněz je třeba ke stavění nemocnic, na ventilátory a jinou zdravotní techniku a na podporu společností,“ namítá Jaki.
Výnos ECJ o migračních kvótách, který nemá žádné právní důsledky, nicméně vyvolal drsné reakce Maďarska i České republiky.
Maďarská ministryně spravedlnosti Judi Varga v prohlášení řekla, že tento soudní případ byl zaujatý, protože Komise pohnala Maďarsko, Polsko a Českou republiku k soudu na konci roku 2017, když už bylo jasné, že je stejně nebude poslouchat většina států EU.
„Toto rozhodnutí nemá žádné důsledky,“ uvedla v prohlášení Varga. „Jelikož rozhodnutí o kvótách už dávno ztratilo platnost, tak nemáme žádnou povinnost azylanty přijímat.“
editor: Grzegorz Adamczyk
author: wpolityce
via: wpolityce.pl