Dovedete si představit život bez BBC? Před vlivem BBC není úniku – nebo před tím sebeuspokojením, které ji doprovází… jak řekl naživo John Humphrys, že život bez BBC by byl ‚nepředstavitelný‘ … John Humphrys byl pozván posluchači Radio 4, aby si představil život bez BBC. Ti jsou obrázkem sami o sobě, když si sednou, aby se dívali na Venkovský život nebo Město Holby, leda by jim zčernala obrazovka. A tohle se stalo řeckému národnímu vysílači ERT, což je víte, helénský ekvivalent BBC. Dobří občané Řecka v úterý v noci zrovna koukali na zprávy, když …pfft. Prostě jim došly peníze. – UK Telegraph
Dominantní sociální téma: Díky bohu za ten nekonečný příval západních peněz, které drží vysílání vládních sítí.
Analýza volného trhu: Jak v Británii, tak v US je veřejné vysílání tím, co odpovídá za kult politiků. Tyto programy pravidelně prodávají genialitu Churchilla, Lincolna a Roosewelta. Další vůdci jsou ekvivalentně tomu démonizováni. Byrokracie je velebena jako absolutní nezbytnost.
Ve skutečnosti je k veřejnému vysílání obecně napojena celá spousta dominantních sociálních témat (propagandy). Větší je lepší. Nedostatek je nevyhnutelný. Jen vláda může překonat naše problémy a krize. Vlastní zájem je špatný. Obětavá chudoba je dobrá… etc.
Tyto memy byly ve 20. století neporazitelné. Ale už ne. Řecko právě vytáhlo své síti veřejného vysílání příslovečný špunt a vyhodilo 30 000 kněží a kněžek moderní státnosti z práce.
Doufají, že se soukromá ekonomika brzy zotaví a vezme je zase do práce. Nejspíš je nebudou dlouho postrádat na veřejné scéně. John Humphrys je přesvědčen, že pro jejich britskou variantu by byl daleko procítěnější zármutek. My si tím, ale nejsme jisti.
Zavřel jsem oči, ale než jsem měl ještě šanci si představit Británii bez BBC, tak říká Humphrys, že tuto myšlenku zavrhl jako „nepředstavitelnou“. Musíte obdivovat to sebeuspokojení za tou „nepředstavitelností“. Tu herkulovskou samolibost. Tu míru samochvály. A to není jen Humphrys. Jsou to všichni v tom … myslím, že to má co dělat s pocitem poslání vyplývajícím ze státního financování.
Zmínka o licenčních poplatcích a vlákno komentářů začalo zlobit. To je ohromné. Obvyklou stížností je ovšem to, že BBC je levicově liberálně zaujatá. Nejsem si ale jist, že je to fér. Když nic jiného od Huttonova vyšetřování, se BBC v zoufalé snaze vypadat vyváženě přeměnila na nemastnou neslanou. Zkouší to. Je skutečně taková. To bývaly časy, kdy bylo zprávy možno ještě za čerstvé zprávy v BBC považovat, dokud se neobjevily v Guardianu. Teď ale čtou i Telegraph.
Důvodem, proč je pro nás těžké si představit život bez BBC, je ten, že nám to pumpují do životů 24 hodin denně přes myriády kanálů, stanic a webovek. To sice není monopol, není před tím ale úniku.
Tenhle článek nese spoustu dobrých postřehů, zvláště ve světle řecké finanční apostaze. Pisatel nakonec ale podlehne sentimentalitě a rozhodne se, že BBC rádio by postrádali více než BBB TV. Nám není jasné, jak je to možné. Jsme si jisti, že BBC rádio posluchačům poskytuje ty samé predátorské kecy, jako televize.
Stejně jako US Hlas Ameriky ta Západní veřejná vysílání vždy neodchylně glorifikují práci státu a balamutí posluchače hledisky vyvolávajícími pocit, že k současným socio-politickým a ekonomickým scénářům neexistuje alternativa.
Ale existuje. Ironií je, že ten systém podporovaný řeckou veřejnou televizí právě zkolaboval, čímž si způsobili své vlastní zavření. Naší teorií je, že dříve či později, dojde k více takovým kolapsům. Tento systém, jak na to poukázal už Ludwig von Mises ve své velké knize Socialismus, je neudržitelný.
Závěr: Ta vše-řešení podstrkovaná takovýmito vysílacími podniky nakonec podryjí finanční základnu, nezbytnou, aby je udržela ve vysílání. Dny i noci propagovali poselství, která je nakonec přivedla k bankrotu. Nebo přinejmenším je dovedla k ještě větší ztrátě věrohodnosti.
Zdroj: thedailybell.com