Během víkendu insolventní a na dluh žijící Evropa dlouho a usilovně přemýšlela, jak nejlépe potrestat Rusko, a před chvílí dospěla k zase dalšímu milníku v hluboce pronikavém myšlení: jak hlásí Reuters, Evropanům by se mohlo zakazovat, aby si kupovali nové ruské vládní dluhopisy, což by bylo „v balíčku dodatečných sankcí na Moskvu za její vojenskou roli na Ukrajině, o čemž v pondělí začnou diskutovat velvyslanci Evropské unie, jak to řekly už tři zdroje z EU.“ A to bude navíc k zákazu dluhového financování většiny ruských korporací. Takže, jakmile evropské 7 denní ultimátum Kremlu, aby „de-eskaloval“, vyprší, tak bude mít Putin na výběr: pokračovat v operacích s rozpočtovým přebytkem a ignorovat evropské poslední a nejzábavnější prázdné hrozby, které jsou pouhými projekcemi největších strachů Evropy, nebo se uvrhnout do podřadné bezvýznamnosti a stát se vazalským státem centrální banky ve Frankfurtu. My však tak nějak pochybujeme, že by Putin kvůli této poslední „eskalaci“ nějak moc nespal…
Některé další podrobnosti z dnešní poslední hrozby Evropy, která neudělala nic víc, než že vyslala rubl k čerstvému rekordnímu poklesu vůči dolaru, načež Evropa zezelenala závistí nad takovou devalvací měny s ještě větším podpořením ruského exportu:
Německá kancléřka Angela Merkel, která vedla snahy o ráznější odpověď EU, v pondělí řekla, že moskevské chování na Ukrajině nesmí zůstat bez odpovědi, i kdyby sankce na německou ekonomiku silně závislou na dovozech ruského plynu bolely.
„Už jsem říkala, že sankce mají dopad i na německé společnosti,“ řekl Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně. „Musím ale říci, že dopad má i to, když v Evropě dovolíte, aby se přesouvaly hranice, a útočilo se vojsky na jiné země,“ řekla. „Akceptovat ruské chování není volbou. A je tudíž nezbytné připravit se na další sankce.“
Teprve se ještě uvidí, kolik dalšího populismu ztracené generace jsou německé společnosti ochotny vzít. Konec konců jako vždy, dnes jako v minulosti, je zapotřebí Evropě připomenout, že jsou to korporace, které tahají za politické nitky. A když budou německé korporace chtít, aby Merkelová šla, tak asi dostanou, co chtějí. Avšak prozatím vše, co Evropa dostává je ještě „drakoničtější“ populismus.
Vůdci požádali výkonnou Evropskou komisi, aby během týdne připravila další opatření stavějící na krocích přijatých na konci července, které se zaměřily na energetiku, bankovnictví a obranný sektor.
„Slýchám, že v dalším balíčku by mohl být zákaz na nákup ruských vládních dluhopisů,“ řekl činitel EU obeznámený s jeho přípravou.
Tužší restrikce na duální použití technologií s vojenským i civilním použitím by v tom mohly také figurovat spolu s některými omezeními na pokročilá zařízení k pokročilému pátrání po energetických zdrojích, řekl tento činitel.
Aby bylo jasno, nic ještě rozhodnuto není: je to konec konců Evropa a rozhoduje se, o čem budou ty dobře živené strany v budoucnu rozhodovat.
Diplomat EU řekl, že velvyslanci 28 členských států budou mít v pondělí ve 13:00 GMT nouzové zasedání, aby zahájili práci na „významném“ balíčku dalších opatření, ač se neočekává žádné okamžité rozhodnutí. Další schůze je stanovena na středu.
Vůdci řekli, že sankce od této Komise by se mohly vztahovat na „každou osobu a instituci jednající se separatistickými skupinami v Donbasu,“ což by potenciálně mohlo ponechávat velice širokou oblast, proti níž by se mohly uplatňovat.
A jen aby do toho přidaly vůni a humor Evropy, tak se už klíčové země střední Evropy vyjádřily proti dalším sankcím na Rusko, čímž dále do Evropy zaráží klín, o kterém jsme diskutovali už před tím, když se teď Rusku povedlo obrátit všeobecně důležité útočiště pro všechny – Rakousko – na svou stranu.
Nicméně několik silně na ruském plynu závislých zemí EU včetně České republiky, Slovenska a Rakouska novým sankcím oponují, při čemž ty vyžadují jednohlasný souhlas.
„Sankce považuji za smysl postrádající a kontraproduktivní,“ řekl v neděli slovenský ministerský předseda Robert Fico.
„Dokud nebudeme vědět, jaký je dopad těch už uvalených sankcí, tak nemá žádný smysl uvalovat nové,“ řekl Fico. „Vyhrazuji si právo vetovat sankce poškozující národní zájmy Slovenska.“
Ale zpět ke stupiditě Eurokratů, kteří místo aby se soustředili na spravení svých vlastních hroutících se ekonomik, tak ďábelsky lační, udělat Rusům z života peklo na zemi během procesu urychlení evropského pouze „třetího ponoru“ do vyložené deprese:
Diplomaté EU říkají, že hlavní výpad v nových krocích by mohl být finanční, protože ten by zasáhl více ruskou vládu než občany. Ten by mohl být koordinovaný se Spojenými státy, jejichž opatření se rovněž soustřeďují na finanční sektor.
Dva diplomaté řekli, že nevylučují zákaz nákupů ruských vládních obligací, aby se ruské vládě ztížilo financovat se na trzích. V červenci zakázala EU ruským státem vlastněným bankám získávat kapitál pomocí půjček na trzích EU.
A samozřejmě, jelikož Putin už od prvního dne dobře ví, že drží všechny trumfové karty, tedy spíš Gazprom, tak všechno, čeho Evropa dosáhne dalšími sankcemi, budou jen další odvety:
Moskva proti sankcím nasadila odvetu zákazem většiny zemědělských dovozů z Evropy a ze Spojených států. Riziko nákupů ruských vládních dluhopisů spočívá v tom, že Kreml by mohl vrátit úder zbavováním se evropských vládních dluhopisů, jichž jsou ruské státní instituce význačným držitelem.
Což nás přivádí k nejblbějšímu nápadu uplynulého týdne: Británie tlačí na vyloučení Ruska ze systému SWIFT… v rámci procesu, který by urychlil úpadek dolaru jako světové rezervní měny.
V odpovědi ohledně nápadu, že by Rusko mohlo být odříznuto od mezinárodního systému transferu peněz známého jako SWIFT, jeden diplomat řekl, že tento nápad byl vytažen už před několika měsíci, ale že proti němu byla v několika zemích opozice.
„Problém je v tom, že ač by to nejspíš z krátkodobého hlediska mohlo stejně jako u Íránu dost dobře fungovat, z dlouhodobého hlediska by to spustilo vytvoření alternativy k systému SWIFT a zřízení dvou alternativních světových transakčních systémů, a to nikdo nechce,“ řekl tento diplomat.
To tedy vypadá, jako by ne všichni v Evropě byli idioti.
Ale pointa a to, proč zase jednou každý s alespoň půlkou mozku ví, že je to všechno jen divadýlko, spočívá v tom, že jako obvykle ruský plynový sektor, který pohání evropský průmysl a rozsvěcuje jeho města, byl nejen dosud sankcí ušetřen, ale bude i nadále.
Až dosud si i pětiletí uvědomovali, že kdyby Evropa opravdu chtěla Rusku ublížit, tak by odřízla dovozy plynu.
S tím je ale jen jeden problém: to nemůže, protože to by byla pro Evropu ekonomická i politická sebevražda, i pro ten „nekonečný“ kapitál v pozadí té její rozpadající se monetární unie. Všechno ostatní je jen rámus.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také: