Čtvrtek, 23 května, 2024
Home Nezařazené MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

Vládě zatím nevyšlo poslání “půjčky” 90 mld korun a už chystá poslání dalších 36 mld do MMF formou zvýšení členského podílu.

Když se vrátil Petr Nečas z prosincového summitu EU s tím, že eurozóna po nás chce, abychom poslali 3,5 mld eur (90 miliard korun) jako půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na sanování zemí eurozóny, vyvolalo to nesouhlasné reakce české veřejnosti i politiků. Vláda prozatím své rozhodnutí o této věci odložila.

V tichosti se ale připravuje poslání peněz do MMF jinou cestou.

Navýšení členské kvóty v MMF

Tou jinou cestou je navýšení členské kvóty v Mezinárodním měnovém fondu. Členský podíl (kvóta) v MMF je finanční příspěvek, který se členská země zavazuje fondu splatit na požádání, a to čtvrtinu v devizách a zbytek v národní měně. Když vláda odsouhlasí navýšení podílu v MMF, bude muset Česká republika poslat do Mezinárodního měnového fondu dalších 36 miliard korun, z toho 9 miliard z devizových rezerv a 25 miliard v korunách.

Když vláda jednala ve středu 14.12.2011 o půjčce MMF, projednala současně materiál, ze kterého plyne, že navýšení členské kvóty v MMF je „již slíbené“, přičemž se jen čeká, „až se připojí kritická množství upisujících“. Ve stejném duchu napsal do Hospodářských novin 20.12.2011 guvernér ČNB Miroslav Singerčlánek, ve kterém říká: „Schválené navýšení kvót členskými zeměmi MMF by náš závazek zvedlo na 66 miliard korun, z čehož bychom v roce 2012 měli splatit 9 miliard. Tento závazek beru stejně jako vláda vážně, protože jsme se k navýšení kvóty přihlásili, byť s podmínkou, že k němu přistoupíme, až se přidá dostatečná váha akcionářů anebo až navýší země G20, které o růstu kvót rozhodly.”

Zatímco „půjčka“ MMF měla aspoň teoretickou šanci na navrácení, členský podíl se nevrací z principu.

Nechtělo se mi věřit, že by vláda chystala navýšení členské kvóty, aniž by o tom veřejnost či parlament aspoň informovala. Ptal jsem se na to tiskových oddělení Ministerstva financí i České národní banky, a dozvěděl jsem
se, že skutečně bankovní rada ČNB po domluvě s Ministerstvem financí schválila navýšení členské kvóty v MMF za podmínky, že získá finanční kompenzaci od vlády, přičemž návrh kompenzace předloží ministerstvo financí vládě v dohledné době.

Podmínka: změna Smlouvy o MMF

Podle rozhodnutí MMF o navýšení členských kvót ale platí jedna podmínka: Navýšení kvót se uskuteční jen tehdy, pokud projde u členských států změna Smlouvy o MMF.

15.12.2011, den po té, kdy vláda bez výsledku jednala o tom, zda Mezinárodnímu měnovému fondu půjčíme z devizových rezerv 90 miliard korun, předložil premiér Petr Nečas parlamentu k souhlasu s ratifikací návrh změny Dohody o Mezinárodním měnovém fondu. Přílohou návrhu je (pro informaci zákonodárcům, nikoliv k hlasování) dohoda o navýšení členských kvót.

Petr Nečas v důvodové zprávě poslancům a senátorům říká, že dohoda „je indiferentní z hlediska rovnosti žen a mužů“ (sic), ale že jinak „nebude mít dopad na veřejné rozpočty“. Není to pravda. Schválení dohody dá zelenou odeslání dalších peněz do MMF. A vláda s centrální bankou se k odeslání peněz evidentně chystají.

Protože na poslání peněz do MMF cestou navýšení členského podílu je evidentně shoda celé vlády i národní banky, spočívá jediná šance na zastavení tohoto transferu v odmítnutí Dohody o MMF parlamentem České republiky.

Až budou poslanci a senátoři projednávat sněmovní tisk 556 „Doh. o Mezinárodním měnovém fondu“, měli by vědět, že jejich ANO bude znamenat poslání dalších 36 miliard korun do Mezinárodního měnového fondu, i když jim premiér Nečas věší na nos bulíky o tom, že to nebude mít dopad na veřejné rozpočty. Měli by proto hlasovat proti.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Kde vyšlo: blog.ihned.cz

Ve středu 11. ledna 2012 od 12:00 pořádá pražské předsednictvo Svobodných shromáždění proti ratifikaci Rozhodnutí Evropské rady o změně čl. 136 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Sejdeme se u památníku 2. odboji nedaleko stanice metra Malostranská.

Důvodem ke shromáždění je plánované schvalování v Senátu plánované na 11.1.2012 či další dny.

Na shromáždění vystoupí také předseda strany Petr Mach, senátor Petr Pakosta (ODS), místopředseda strany Radim Smetka, předseda pražského krajského sdružení Karel Zvára, předseda královéhradeckého krajského sdružení Vít Jedlička, předseda středočeského krajského sdružení Petr Zavadil a místopředseda pražského krajského sdružení Jiří Kubíček.

Událost na Facebooku: Demonstrace proti zachraňování eurozóny na náš účet

Kam dál:

Petr Mach: Odejděme z Mezinárodního měnového fondu – přijde nás to na moc peněz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
38
0
Would love your thoughts, please comment.x