Free Porn
Pátek, 14 června, 2024
Home Nezařazené Vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti je pokrytecký

Vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti je pokrytecký

Vládní návrh zákona o rozpočtové kázni je pokrytecký. Ve skutečnosti vůbec nevyžaduje vyrovnaný rozpočet a obsahuje jen mírné komplikace na dělání dluhů, které navíc mají dopadnout až na příští vládu. Přečtěte si, co vládní návrh obsahuje a jak by mělo vypadat skutečné omezení pravomoci politiků dělat dluhy.

Vláda konečně předložila do parlamentu návrh ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, který by měl omezit možnost politiků zadlužovat zemi. Bohužel se ale nejedná o ústavní zákaz dělat dluhy, jako ho mají např. ve Švýcarsku, ale jen o soubor měkkých sankcí, které mají navíc dopadnout až na příští vládu.

Měkké sankce

Návrh zřizuje nový úřad – Národní rozpočtovou radu – jako bychom neměli úřadů již tak víc než dost.  Ve Švýcarsku žádný takový zvláštní úřad nemají. Stačí ústavní zákaz hospodařit s deficitem.

Návrh Nečasovy vlády obsahuje tři různé kategorie sankcí podle výše dluhu.

1) Dluh dosahuje výše mezi 40 a 45 % HDP

V této situaci zákon ukládá vládě „informovat“ Poslaneckou sněmovnu o důvodech vzniku dluhu. To je sankce rovná nule. Dluh mezi 40 a 45% HDP je mimochodem výše dluhu, kterou máme nyní. Vláda tím opozici říká: Na nás žádné sankce nedopadnou, ale čtěte dál, co dopadne na vaši vládu po roce 2014.

2) Dluh dosahuje výše 45-48 % HDP

Vláda má rozhodnout o snížení výdajů v již schváleném rozpočtu, ale nemusí tak učinit, pokud běžným zákonem stanoví, že se výdaje snížit nemusí. Za druhé, základ pro výpočet platů ministrů a poslanců se sníží o 20 %. Nic ale nebrání vládě současně navrhnout formou běžného zákona o platech schvalovaného prostou většinou zvýšení základu, který se má pro poslance a ministry snížit.

3) Dluh činí mezi 48 a 50 % HDP

Vláda musí předložit Poslanecké sněmovně vyrovnaný rozpočet. Když je dluh 50 % HDP, musí vláda požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry (k čemuž jí stačí prostá většina!).

Vlk se má nažrat, ale koza má zůstat celá

Návrh Zákona o rozpočtové odpovědnosti předložený Nečasovou vládou tedy neobsahuje ani zákaz schvalovat rozpočtové deficity, ani nevyžaduje kvalifikovanou ústavní většinu pro dělání deficitů. V praxi bude znamenat snížení platů poslanců o 20 %, ale možná také ne. Vláda bude muset snížit výdaje při deficitu nad 45 %, ale nebude tak muset učinit, pokud si na to prostou většinou prosadí zákon. Vláda bude muset předložit sněmovně návrh zákona s vyrovnaným rozpočtem, když dluh bude 48 %. Když ale vyrovnaný rozpočet nedodrží, nenastanou žádné sankce. Když dluh přesáhne 50 %, musí vláda požádat sněmovnu o důvěru, tu ale snadno získá prostou většinou svých poslanců.

To snad raději žádný zákon než takovýto pokrytecký.

Je to výsměch ČSSD

Nečasovo-Kalouskova vláda od svého začátku hospodaří s deficitem přes 100 miliard ročně a státní dluh prudce roste.


Vývoj veřejného dluhu k HDP

2013-dluh.png

Zdroj: 2007-2011 Eurostat, 2012-2013 odhad MMF

Vláda vlastně říká opozici: My jsme udělali dluh, budeme v tom pokračovat až do roku 2014 a na vás pak dopadnou tyto sankce.

Na přijetí ústavního zákona je potřeba třípětinové většiny v Poslanecké sněmovně a v Senátu. Vláda tedy ke schválení potřebuje hlasy opozice. Žádat opozici o hlasy na něco, co má dopadnout až na příští vládu, je pokrytecké.

Jak to celé asi dopadne? Po dlouhých debatách zákon nejspíš nebude přijat. Vláda bude „z obliga“, bude říkat – my jsme chtěli zákon o rozpočtové odpovědnosti a zlá sociální demokracie nám ho shodila. Nebo dojde ve sněmovně ještě k jeho změkčení a projde absolutně bezzubý zákon.

Kdyby vláda myslela odpovědné hospodaření vážně, tak sama hospodaří od roku 2010 s vyrovnaným rozpočtem, místo aby udělala za čtyři roky své vlády zvýšení dluhu o půl bilionu korun a předloží po seriózní domluvě s  opozici skutečný ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu.

Potřebujeme skutečný ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu

Kdyby někdo z poslanců chtěl vidět, jak by měl vypadat skutečně účinný ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu, má jej zde, tak jak jej Svobodní navrhovali již na začátku Nečasovy vlády:

http://petrmach.cz/2011-navrh-zakona-o-vyrovnanem-rozpoctu.pdf

Petr Mach je předseda Svobodných. Učí ekonomii na VŠEM a VŠFS vyšlo na blog.idnes.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
181
0
Would love your thoughts, please comment.x