Vlády celého světa zneužívají probíhající pandemie k raziím na internetový disent, říkají hlídači lidských práv.
Ve Washingtonu sídlící Freedom House říká, že tucty zemí s odvoláním na Covid situace využívají jako prostředku „k ospravedlnění rozšíření dohledových pravomocí a k nasazení nových technologií, na které bylo zvykem pohlížet jako na vlezlé.“ Dodali, že to znamená už 10. rok poklesu internetové svobody v řadě, referuje Barron.
Rozšiřování takových technologických systémů podle této zprávy umožňuje vládám zvýšit sociální kontrolu.
„Pandemie urychluje závislost společnosti na digitálních technologiích v době, kdy se internet stává čím dál méně svobodným,“ uvádí prezident této neziskové organizace Michael Abramowitz.
„Bez odpovídajících zabezpečení soukromí a vlády zákona by ty technologie šly snadno přesměrovat k politické represi.“
Čína byla v této správě vypíchnuta tvrzením, že čínské úřady „zkombinovaly starší i vrcholné technologické prostředky nejen ke zvládání epidemie koronaviru, ale také k odstrašení internetových uživatelů od sdílení informací z nezávislých zdrojů a od zpochybňování oficiální povídačky.“
Zpráva uvádí, že rostoucí trend k „digitálnímu autoritářství“ v čínském stylu a k „tříštění“ internetu se projevuje globálně, jelikož každá vláda uvaluje na občany své vlastní předpisy.
Freedom House uvádí, že v těch zemích, které hodnotili, používá internet 3,8 miliardy lidí, jen 20 procent z nich žije v zemích se svobodným internetem, 32 procent v zemích s „částečně svobodným,“ zatímco 35 procent v zemích, kde internetové aktivity nejsou nijak svobodné. Zbytek žije v zemích, které nebyly mezi těmi 65 hodnocenými.
Zpráva uvedla pokles v zemích, kde úřady uvalily znepřístupňování internetu včetně Myanmaru, Kyrgyzstánu a Indie a ve Rwandě k tomuto účelu „zavedli sofistikovaný špionážní software k monitorování a zastrašování exilových disidentů.“
Activist Post už předtím letos v květnu referoval, že země pandemie zneužívají k potlačení disentu na internetu. Vyjádřil se, že vlády celého světa za bojem proti fake news skrývají své vlastní snahy o cenzuru.
Maďarsko je jednou ze zemí, která na příkaz ministerského předsedy Viktora Orbána začala občany zatýkat za údajné šíření falešných zpráv týkajících se kovidové pandemie.
Maďarsko ale není jedinou zemí, která využívá krizi kovidu, aby protlačila vůči svým občanům drakonické zákony. Activist Post už v minulosti během epidemie kovidu referoval, že Thajské nové „Centrum proti fake news“ zatklo dva lidi za šíření falešných informací o koronaviru. Také Malajsie vydala čtyři zatykače na své občany za šíření fám a „dezinformací,“ tvrdí zpráva Hong Kong South China Morning Post. K „podezřelým“ patřil učitel, dva farmakologičtí asistenti a univerzitní student a budou-li shledáni vinnými, hrozí jim pokuta 12 000 $ a až 1 rok vězení, budou-li odsouzeni.
Pak je tu Čína, která zatkla 8 lidí, které obvinili z šíření fám o existenci viru, než začal být koronavirus veřejně znám. Kromě toho Čína nedávno zdůraznila, že s takovým zákonem může zcenzurovat mediální kanál Caijing, což je jeden z nejuznávanějších kanálů v zemi. Autoři článku v něm tvrdili, že Čína značně snižuje ohlášená čísla o počtech případů i počtech úmrtí, zvláště mezi starými.
Další země Singapur 1. dubna navrhla zákon k boji s fake news na internetu. Podle konceptu zákona by ti, kdo šíří na internetu faleš se zlovolným záměrem k poškození veřejného zájmu, mohli být postiženi vězením až do 10 let, hlásí Reuters.
Activist Post už v minulosti poukazoval, že pandemie koronaviru by šlo zneužít jako trojského koně k odebrání našich práv a zneužito k protlačení zvýšeného digitálního dohledu přes naše chytré telefony. To ale není všechno, rovněž to poslouží jako prostředek pro další nasazování častěji používaných technologií rozpoznávání tváří. Top 10VPN nadále monitoruje nárůst policejního státu a pokles našich digitálních i fyzických práv s uvedením následujících čísel:
- V 71 zemích je k dispozici 120 aplikací ke sledování kontaktů
- 45 aplikací teď používá API rozhraní od Googlu či Applu
- USA mají 23 aplikací, tj. více než kterákoliv země světa
- 19 aplikací se 4 miliony staženími dohromady nemá žádnou politiku soukromí
Opatření k digitálnímu sledování
- V 38 zemích bylo zavedeno 60 opatření digitálního sledování
- Ve 20 zemích poskytovatelé telekomunikací předávají data o uživatelích
Iniciativy fyzického dohledu
- V 27 zemích přijali 43 opatření fyzického dohledu
- Ve 22 zemích se používají drony, aby pomohly vynutit lockdowny
- Evropa zavedla více dohledových opatření než kterýkoliv jiný region
Jak už předtím Activist Post psal, zatímco se diskutuje o nárůstu dohledu policejního státu, tak tato opatření zavedená teď nejspíš zůstanou i dlouho poté, co bude pandemie zastavena a virus dokončí svou práci. To je navždy přetrvávající účinek COVID-19, který to bude mít na naše společnosti. Koronavirus může být opravdu legitimním zdravotním problémem pro nás všechny na světě. Ale tím, co by nás mělo znepokojovat v dlouhodobém výhledu, je reakce vlád na něj.
by Tyler Durden
Wed, 10/21/2020 – 20:20
Authored by Aaron Kessel via Activist Post,