Vice-komisař Neil Basu řekl, že britští muslimové by neměli mít pocit, že se musí „asimilovat“ do britské společnosti, a také, že „šikanování, rasismus a bigotnost“ lze vinit z toho, že řada lidí se tím stane náchylných, aby se nechala zverbovat teroristy.
Vice-komisař Basu, tj. nejvyšší v Británii sloužící důstojník z rodu jihoasijského původu, řekl v interview The Guardian, že: „Asimilace znamená, že někdo musí skrývat svou pravou podstatu, abych uspěl. My bychom ale neměli být společností, která něco tak nehorázného akceptuje.“
„Měli bychom mít možnost praktikovat své náboženství, aniž bychom za to trpěli nějakým odsuzováním; takže to vidím tak neubližujte. A je jedno, jestli jste konzervativní islámec, konzervativní křesťan, konzervativní hinduista, konzervativní sikh. Měli byste mít možnost praktikovat svoji kulturu nebo náboženství otevřeně a přesto akceptovat ostatní a ostatní by měli akceptovat vás. To je potom ta sociálně inkluzivní společnost,“ dodal.
Basu je ve vládě vysoce uznávaný a pohlíží se na něj jako na příštího potenciálního šéfa londýnské Metropolitní policie, a je to on, kdo je rovněž celonárodně zodpovědný za koordinaci proti-teroristických aktivit a za jejich vedení. Tento vice-komisař projevil výrazný odklon od postoje, že s terorismem je nutno bojovat pomocí policie a bezpečnostních služeb, když těmto levicově liberálním novinám řekl, že ke snížení terorismu musí Británie vylepšit sociální mobilitu a zapojit sociology a akademiky.
Když říkal, že země musí odhalit, proč nějaký člověk touží páchat teroristické útoky proti Británii, tak prohlásil: „Chci, aby nám dobří akademici, dobří sociologové a dobří kriminologové přesně řekli, co přesně tou příčinou je.“
Tento vedoucí činitel teoretizoval, že přestože velká většina terorismu je inspirována islamisty, kdy se v poslední době k džihádistickým útokům často hlásil např. na Středním východě sídlící Islámský stát, tak jelikož 80 procent podezřelých teroristických pachatelů se narodilo nebo přinejmenším vyrostlo v Británii, tak potom ten problém musí mít blíže k našemu domovu, když říkal, „z toho musíme vyčíst něco o naší společnosti.“
Uchýlil se k tvrzení, že v boji proti terorismu je zapotřebí více „politiky, která zařídí sociální inkluzivitu, větší sociální mobilitu a lepší vzdělání,“ a že „se daleko spíše násilí utlumí, když se veškerý policejní a státní aparát dá dohromady. To bude mít daleko spíš na společnost pozitivní účinek.“
„Podle mě se recept k tomu bude točit kolem sociální inkluze – je to sociální mobilita, je to vzdělání, jsou to příležitosti.“
Dále líčil potenciální rekruty nalákané k terorismu jako oběti, které „podléhají“ negativním vlivům. Basu obviňoval sociální nešikovnosti a lidskou křehkost z toho, že někteří lidé podléhají rekrutování teroristy více než jiní, kdy říkal: „Za tím může stát vše od vysoké úzkosti, přes sebevědomí, nedostatečné vzdělání, věci, které je mohou potkat, když jsou mladí, naráží na šikanování, rasismus, bigotnost, nedostatek příležitostí, z raných zkušeností ze setkání s orgány zákona, z domácího násilí.“
Pan Basu byl nedávno kritizován za to, že médiím říkal, že publikování uniklých diplomatických memorand po aféře s Kim Darroch „by mohlo být také trestným činem,“ kdy tím vyvolal obavy ze svobody tisku. Tento metropolitní vice-komisař pak dal těm vynašečům zpráv přímý příkaz „obraťte se při nejbližší příležitosti do sebe, vysvětlete si to sami se sebou a neste důsledky.“
Christopher Furlong/Getty Images
7 Aug 2019