Čtvrtek, 23 května, 2024
Home Nezařazené Vrcholný US vojenský činitel: Amerika uvažuje o vstupu do Syrské války

Vrcholný US vojenský činitel: Amerika uvažuje o vstupu do Syrské války

Vrcholný vojenský činitel řekl senátní komisi, že Obamova administrativa uvažuje o použití vojenských sil v Sýrii, hlásí Richard Lardner z Associated Press.

Generál US Army Martin Dempsey dosvědčil, že poskytl presidentu Baracku Obamovi návrhy na možnosti použití síly v Sýrii včetně „přímého úderu“.

O této otázce „se uvažuje uvnitř agentur naší vlády“, dodal tento čtyřhvězdičkový generál.

Ozbrojené síly neustále předkládají potenciální možnosti průběhu akcí, ale Dempseyho komentáře signalizují přinejmenším ochotu k přímému vstupu do tohoto konfliktu.

Možnosti pro US vojska jsou ve škále od jednorázových raketových útoků na infrastruktury spojené s chemickými zbraněmi, přes dovezení více zbraní rebelům až po vybojování bezletových zón a dokonce ještě dále s vysláním 20 000 US vojáků do Jordánska k pozemní invazi.

Na stole jsou rovněž útoky dronů zacílené na rebely připojené k al-Kaiídě, což naznačuje, že Američané by ve skutečnosti útočili na ty nejsilnější složky na obou stranách konfliktu.

V důsledku toho všechno naznačuje pěknou šlamastyku, jelikož k cílům Američanů by patřily pokusy o vyzbrojování rebelů a o marginalizaci těch nejlepších sil opozice, přičemž zároveň by zkoušeli svrhnout Assadův režim.

„Assad je teď silný, nikoliv jako president, který kontroluje stát, ale jako vůdce ozbrojenců, jako někdo s více a více sofistikovanými zbraněmi než ostatní,“ řekl The New York Times Hassan Hassan syrský žurnalista z novin v anglickém jazyce The National sídlících v Abu Dhabi. „Ten není schopen tuto zemi vybojovat zpět.“

Zde je pohled na bitevní pole z interaktivní grafiky od Al Jazeery:


Al Jazeera

Dempseyho prohlášení přichází jen dny poté, kdy vyslanec OSN v Iráku řekl Radě bezpečnosti OSN, že Syrskou občanskou válku a eskalující se násilnosti v sousedním Iráku už nelze oddělovat, protože „ta bitevní pole už splývají.“

Tento vyslanec Martin Kobler uvedl, že poslední čtyři měsíce patřily v Iráku k nejkrvavějším za poledních pět let s téměř 3 000 zabitými a více než 7 000 raněnými.

„Tyto země jsou provázané,“ zdůrazňoval Kobler. „Irák je nárazníkovým pásmem mezi světy šiítů a sunnitů.“

Irácká vláda podpořila Assada, ale Sunnitští džihádisté v západní provincii Iráku Anbar se přelili do Sýrie, aby bojovali spolu s rebely připojenými k al-Kaiídě.

Takže to vypadá, jako by rozsah konfliktu nadále nabývala na velikosti, jelikož syrské hranice jsou rozrušené, což poskytuje příležitosti radikálním rebelům, kteří spravují hodně ze severovýchodní Sýrie.

CIA je přítomna přinejmenším na třech syrských hranicích.

V březnu The Wall Street Journal hlásil, že od roku 2011 rozšířily US roli CIA v Iráku, jelikož radikální syrští rebelové hrozili, že přejdou hranici tohoto regionu.

Letos v červnu The New York Times hlásil, že důstojníci CIA v jižním Turecku vozí zbraně syrským rebelům.

V prosinci hlásil NPR, že důstojníci CIA cvičí rebely v Jordánsku jak zjistit chemické zbraně a bránit se před nimi (zatímco Der Spiegel hlásil, že k tomu dochází už od května).

V říjnu a listopadu jsme hlásili o možných leč nepotvrzených náznacích, že CIA možná převáží těžkou výzbroj z Bengazi v Libyi do Turecka. Ty smělé sliby US, že poskytnou zbraně Svobodné syrské armádě uvázly uprostřed obav, že zbraně by padly do špatných rukou.

Syrská válka začala v březnu 2011 jako nenásilná revoluce s Arabským jarem jako „Den hněvu“, kdy se 200 převážně mladých protestujících shromáždilo v syrském hlavním městě Damašek, aby požadovali demokratické reformy a svržení presidenta Bashara al-Assada.

Assad tento disent rychle rozdrtil a během posledních 28 měsíců se tento konflikt transformoval ze zástupné války jiných do plnocenného sektářského konfliktu živeného radikálními džihádisty a vnějšími silami, které se přelily přes syrské hranice.

V posledních několika měsících obnovil Assad na bitevním poli převahu. Největší výhodou zůstává vzdušná převaha, ale v poslední době byl posílen i o bojovníky Hizballáhu z Libanonu, tj. o gerily vycvičené Íránem a o pokračující podporu z Ruska.

V listopadu poslalo Rusko v reakci na konflikt mezi Izraelem a Gazou šest válečných lodí z Černomořské flotily do Středomoří. Tento měsíc i US začaly přistupovat ke zvýšení americké vojenské přítomnosti ve východním Středomoří.

V květnu do středomořských vod poprvé od Studené války vstoupil odřad ruské Pacifické flotily a měsíc poté poslal Kreml do tohoto regionu svoji jedinou letadlovou loď pro těžké letouny.

„Ruský ministr obrany začal zřizovat speciální útvar válečných lodí pro Středomoří, aby v tomto regionu ochránil ruské zájmy,“ ohlásila minulý měsíc syrská státem vedená zpravodajská agentura s citací mluvčího ruského ministerstva obrany.

Kreml v průběhu konfliktu poskytl Assadovi dodávky včetně palebných prostředků, granátůsoučástek pro tankybojových tryskáčůpokročilých protilodních křižujících střelprotileteckých raket dalekého dosahuvojenských důstojníků jako poradcůdiplomatického krytí a spousty peněz.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: businessinsider.com, foto Dempsey: wikipedia

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
11
0
Would love your thoughts, please comment.x