Vůdce libyjských vzbouřenců Haftar oznamuje ‚rozhodnou bitvu‘ k dobytí Tripolisu

Velitel samozvané Libyjské národní armády říká, že už ‚zbývá nula hodin k zahájení totálního útoku‘ k zabrání hlavního města.

Haftar, kterého podporují Spojené arabské emiráty, říká, že v Tripolisu sídlící vláda GNA je podporována ‚teroristickými skupinami‘

 [File: Esam Omran Al-Fetori/Reuters]

Libyjský vzbouřenecký generál Khalifa Haftar oznámil, že nadchází „rozhodná bitva“ za dobytí hlavního města Tripolisu, k čemuž dochází osm měsíců po rozběhnutí jeho ofenzivy k uchvácení tohoto města z rukou mezinárodně uznané vlády.

„Už jen nula hodin zbývá do totálního útoku, který od nás všichni svobodní a poctiví Libyjci očekávají,“ řekl ve čtvrtek v televizním projevu Haftar.

„Dnes oznamujeme rozhodnou bitvu a postup do srdce hlavního města, abychom jej osvobodili … naši hrdinové, dejte se na pochod.“

Libye se zmítá v chaosu od roku 2011, kdy NATO podporované povstání svrhlo dlouhodobého vládce Muammara Kaddáfího.

V chaosu, který následoval, se země rozdělila na slabou OSN podporovanou vládu v Tripolisu, která dohlížela na západ země, které se říká Vláda národní shody (GNA) a vládu jejích rival na východě sdruženou s Haftarovou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA).

Haftar prohlašuje, že GNA stojí na podpoře „teroristických“ skupin.

GNA ve čtvrtek řekla, že situace je „pod kontrolou“ a že jejich vojska drží na jih od hlavního města své pozice.

„Jsme připraveni odrazit všechny ty další šílené pokusy pučistického vůdce Haftara,“ řekl v televizi al-Ahrar ministr vnitra vlády GNA Fathi Bashagha.

Haftar předjímal rychlé vítězství, ale i přes sliby z července, že „nadchází“ vítězství, tak jeho síly uvázly na okrajích hlavního města.

Od počátku Haftarova útoku na Tripolis bylo podle Spojených národů zabito nejméně 200 civilistů a více než 2 000 bojovníků. Boje také vyhnaly asi 146 000 lidí z jejich domovů.

Zdroj: https://www.aljazeera.com/news/2019/12/libya-haftar-announces-decisive-battle-capture-tripoli-191212205130743.html?fbclid=IwAR2rviMSiG8Hci-1y80WxSLOqd2VkdIXm_LLe2q93-PiovMefzmT0qp-yJ4

Redakční poznámka: Al-Jazeera je spíš na straně OSN uznané vlády, kterou v sunitském světě podporuje hlavně Katar a Turecko (země Muslimského bratrstva). Turecko dokonce hrozí, že vpadne do Libye a bude intervenovat na straně vládních vojsk ovládajících oblast hlavního města proti vzbouřeneckým vojskům ovládajícím zbytek Libye, kterou podporuje většina ostatních sunitů včetně Alžírska a Egypta – sousedů Libye. Existují obavy, aby se z této války po turecké intervenci nevyvinula velká vnitrosunitská válka silně připomínající válku v Sýrii, která by měla i ohromný destabilizující vliv na Evropu.

Článek ze zdroje, který to vidí spíše z druhé strany:

Hlavní velitel LNA oznamuje „rozhodnou bitvu“ k dobytí libyjského Tripolisu

Screenshot from LNA leader Field Marshal Khalifa Haftar’s speech.

Libyjská národní armáda (LNA) zahájila „rozhodnou bitvu“ k dobytí hlavního města Tripolisu, oznámil 12. prosince hlavní velitel polní maršál Khalifa Haftar.

„Díky naší národní armádě vymaníme Libyi ze spárů teroristů a zrádců… Dnes oznamujeme rozhodnou bitvu a postup vpřed do srdce hlavního města, abychom rozbili jeho řetězy a osvobodili jeho vězně,“ řekl Haftar v televizním projevu k Libyjskému lidu.

Městské centrum Tripolisu a jeho okraje jsou pořád pod kontrolou Vlády národní shody (GNA) a jejích sil, které podporuje Turecko a Katar.

V dubnu LNA zahájila rozsáhlou vojenskou operací, aby se probila k hlavnímu městu, při níž ji podporovaly Spojené arabské emiráty a Egypt. Nyní vojska její armády stojí jen 5 km od jižních okrsků Tripolisu.

Mapka postupu na Tripolis, jehož okraje jsou bílou čarou.

Ovšem po Haftarově oznámení zatím u Tripolisu nedošlo k žádným vojenským střetům ani k náletům. Pozemní útok na město se očekává, že může v kterémkoliv okamžiku propuknout.

Načasování Haftarova průlomového rozhodnutí naznačuje, že by mohlo mít vztah k nedávnému nárůstu napětí ve východním Středomoří.

Mezinárodně uznaná GNA tento měsíc podepsala smlouvu s Tureckem. Tato smlouva Turecku umožňuje, aby pokračovalo ve své expanzi do této oblasti a provádět své kontroverzní aktivity vrtání plynu ve výsostných vodách jiných států jako Kypr. To vedlo k negativní odpovědi ze strany Egypta a Řecka.

Zdroj: https://southfront.org/lnas-commander-in-chief-announces-decisive-battle-to-capture-libyas-tripoli/