Západní sankce na Rusko bývaly považovány za mocný zahraničně politický nástroj USA a EU k dohnání Moskvy zpět do ‚doby kamenné‘. Jenže ty sankce na Moskvu naprosto vybuchly do tváře, když pro Evropany vyvolaly nejhorší krizi životních nákladů za generace.
Počátkem září jsme si poprvé všimli znechucení zachvacujícího celou Evropu, když se desetitisíce lidí hrnuly do ulic měst na protest proti rostoucím účtům za elektřinu a nejhorší inflaci za desítky let. Některé země pak pro občany, aby zmírnily hněv, spustily pomocné balíčky, ale jiné na splácení takových účtů nemají finančně.
Ve velkoměstských oblastech Francie, Belgie, České republiky, Maďarska a Německa se vyhrnuly desítky tisíc lidí – mnozí už mají dost sankcí na Rusko, které mnohé domácnosti a podniky ekonomicky zruinovaly – je ale i velice překvapivé, že uvadá i podpora NATO na Ukrajině.
Mezi Evropany roste čím dál více přesvědčení, že vůdci jejich zemí upřednostňují ambice NATO na Ukrajině před svými vlastními občany. To upřednostňování má formu sankcí na Moskvu, které rozpoutaly energetickou hyperinflaci, a dodávek zbraní na Ukrajinu, které naštvaly Moskvu na každou zemi, která to dělá. Někteří Evropané teď požadují, aby NATO s Moskvou znovu vyjednalo konec války, aby se něco udělalo s tím ekonomickým bincem.
Zde jsou poslední protesty napříč Evropou s desítkami tisíc lidí (pokud ne více) naštvaných z vysoké inflace, vykřikujících slogany proti NATO.
Wall Street Journal poukazoval, že většina Němců sice podporuje politiku vlády kancléře Olafa Scholze na podporu Kyjeva a proti Rusku, ale stejně roste popularita Alternativy pro Německo čili AfD, která těží z chmurné nálady lidí uvržených do energetické chudoby. AfD vyzývá ke zrušení sankcí na Rusko. Jejich popularita během 9 měsíců narostla z 10 % na 15 %.
„Je to jen ticho před bouří, nespokojenost je vysoká a lidé nemají žádný pocit, že by vláda měla nějakou funkční strategii na zvládnutí této krize,“ řekl k průzkumu šéf agentury Forsa Manfred Güllner.
Co je horší, sankce spustily další úpadek ekonomiky, kdy tuto zimu nelze vyloučit recesi. Snahy Evropské centrální banky rychle utáhnout monetární politiku a zvýšit úrokové sazby k potlačení inflace s sebou též nesou svá rizika.
Dva nedávno napsané články k tomu „To nejhorší ještě přijde“: Celosvětově se musí rozpoutat občanské nepokoje, jelikož narůstá socioekonomický tlak, varuje zpráva a Šéf IEA „Divoký Západ“ varuje, že ten energetický scénář by mohl Evropu rozsypat, kdy oba líčí rostoucí rizika sociálních nepokojů v Evropě, pokud inflace zůstane vysoká a energetická krize se nezmírní.
BY TYLER DURDEN
MONDAY, OCT 31, 2022 – 10:45 AM