Německým ekvivalentem k britskému Financial Times a americkému Wall Street Journal je dusseldorfský Hadelsblatt čili „Obchodní výkaz,“ který měl 30. června na titulní straně nadpis – „Bývalý kancléř Schröder: USA ukončují transatlantické partnerství.“
Tam psali:
Bývalý německý kancléř Gergard Schröder odsoudil možné nové sankce USA za plynovod Severní proud 2 jako „záměrné ukončení transatlantického partnerství.“ Návrh tohoto zákona, o kterém se zrovna v americkém Kongresu diskutuje, je „rozsáhlým, neospravedlnitelným útokem na evropskou ekonomiku a je nepřijatelným vměšování do suverenity EU a do energetické bezpečnosti Západní Evropy,“ píše Schröder ve svém prohlášení pro veřejné slyšení Ekonomické komise naplánované na středu v Bundestagu.
Článek to uzavírá:
Schröder vidí vztahy s USA jako „hrubě narušené eskalací tarifů a jednostrannou“ politikou Američanů. Schröder píše: „Ekonomie během ekonomické recese pokutuje spojence v NATO, což není nic jiného než záměrné ukončování transatlantického partnerství.“
Je to jako kdyby Jimmy Carter nebo Barack Obama říkali, že tvůrci evropských politik zavedli vůči USA tak nepřátelskou a nekooperativní politiku, které kdyby měly USA vyhovět, tak by ztratily část své vlastní suverenity, a jako by říkal, americký Kongres, pro který je OK vznášet v této věci na EU takové požadavky, nedělá „nic jiného než, že ukončuje transatlantické partnerství.“
Kongres zatím ještě tuto legislativu neschválil (jde o nové ekonomické sankce, o jejichž sponzorství se dělí republikánský senátor Ted Cruz a Demokratka Jeanne Shaheen), ale tento („Zákon o ochraně energetické bezpečnosti Evropy 2019- S.1441) se těší silné podpoře v obou stranách a považuje se za téměř jisté, že jej schválí obě komory amerického Kongresu a že ho k uzákonění podepíše i prezident Donald Trump. Tohle ve Spojených státech není stranickou záležitostí.
Ale stranickou záležitostí to není ani v Německu. Obě hlavní politické strany Německa (Schröder je v SPD) plynovod Severní proud 2 silně podporují, když ten bude daleko ekonomičtější než dodávky zemního plynu, kdyby ho EU brala tak, jak americká vláda požaduje, z Ameriky z frackingu dovezený loděmi ve zkapalněném stavu, místo aby zemí plyn jednoduše brali z ruského plynovodu do Evropy. Ale i tak se ta americká legislativní iniciativa nazývá „O ochraně energetické bezpečnosti Evropy,“ i když ohromná podpora v americkém Kongresu je ve skutečnosti o ochraně amerických korporací frackingu. Název tohoto zákona je jen za účelem ‚vlastenecké‘ propagandy (když to je pro pojmenování legislativy ve Spojených státech typické – aby se to lépe prodávalo a znělo to přijatelněji nejen pro ty miliardáře, co ty strany financují, ale i pro voliče v den voleb).
Obě americké politické strany jsou značně financovány americkými domácími výrobci frackovaného plynu. Jeden z mála hrdých úspěchů prezidenta Obamy, ve kterém hrdě pokračuje i prezident Trump, je posílení americké energetické produkce, převážně frackovaného plynu, aby se tak snížil americký deficit zahraničního obchodu. Bude-li však tato kontrola frackerů nad vládou USA pokračovat tak, jak teď existuje, tak je vysoká pravděpodobnost až náchylnost, že v důsledku ní skončí transatlantická aliance.
By Eric Zuesse
Global Research, July 02, 2020
Zdroj: https://www.globalresearch.ca/former-german-chancellor-says-us-eu-alliance-could-now-end/5717583