Od ledna roku 2012 není legální hrát poker o peníze na internetu, nesmíte si zahrát nikde než v kasínu a navíc je dle zákona na vás nahlíženo jako na gamblera. Rozhodl jsem se proto vstoupit do Asociace českého pokeru a bojovat proti této nesmyslné legislativě.
Nejsem žádný profesionál, ale po té, co jsem přestal hrát závodně šachy, se stal poker mou největší herní vášní. Nemusím být ani profesionál, abych poznal, že poker má do hazardní hry daleko a že se tedy jedná o hru dovednostní. Tento fakt však uniká našim zákonodárcům a státním úředníkům. Pokud poker nehrajete moc často a jste na pochybách, zahrajte si s profesionálem a vždy prohrajete. V pokeru hráč se zkušenostmi odchází s penězi a hráč s penězi odchází se zkušenostmi. Hra navíc rozvíjí logické a strategické myšlení, učí hráče hospodařit s penězi a učí nezbytné sebeovládání. Na internetu lze nalézt nepřeberné množství kvalitních výukových článků, videí či couchingů.
O faktu, že je poker dovednostní hra se nedávno usnesl i francouzský soud, ovšem je to jen malé vítězství proti regulacím, které tuto hru omezují. Také připomínám, že i na Martina Staszka legislativa nahlíží též jako na nemocného gamblera, který potřebuje být léčen regulacemi a zákazem online pokeru.
Vládnoucí garnitura zkrátka jen vidí, že se místo bodů hraje o peníze a přemýšlí, jak se k penězům dostat. Hráči pokeru se však ničím neprovinili, aby museli být trestně stíháni za to, že si chtějí zahrát poker někde v restauraci nebo v pohodlí domova na internetu, kde se setkají u stolu s hráči z celého světa. Na internetu se pořádají významné turnaje a dokonce mají i své zápisy v Guinessově knize rekordů.
Vláda se brání harmonizaci loterijního zákona s právem EU a nechce zahraničním online firmám legálně vstoupit na český trh! V pozadí se připravuje jakýsi monopol pro společnosti Fortuna Game, Tipsport.net, Chance, Slot Group a Meracrest, které chtějí založit společný podnik s názvem CZ Poker. Hráči pokeru však chtějí hrát na mezinárodní úrovni a to na serverech jako je PokerStars, Bwin nebo PartyPoker. Ačkoliv neprošlo blokování bankovních převodů ani cenzura internetových stránek, tak právě tyto velké světové online herny dostala Nečasova vláda na území České republiky od počátku tohoto roku do ilegality.
Je zakázáno zahraniční herny dokonce i propagovat. V televizi proto běží reklama pouze na PokerStars.net, kde se hraje o body. Právě sponzory potřebuje řada sportovních týmů a sportovců. Například Bwin si již nesmí na území Česka koupit logo na dresu fotbalových hráčů, a tak má tato legislativa negativní dominový efekt i na financování fotbalu. Na zákaz propagace doplatilo i mnoho internetových magazínů o pokeru a kurzovém sázení, protože jejich hlavním ziskem jsou právě reklamy od zahraničních firem.
Hráči by byli ochotni své příjmy z online pokeru nahlásit na finanční úřad a vystupovat tak jako OSVČ. Ani těmto lidem nedává vláda žádnou možnost. Momentálně je na tyto peníze nahlíženo jako na příjmy z trestné činnosti.
Je nezbytné udělat pro online poker jasná pravidla, která nebudou hráče omezovat nebo dokonce případně stíhat za to, že si chtějí zahrát svou oblíbenou hru.
Závěrem chci zdůraznit, že se blížíme k regulaci internetu jako takového. Hrozí filtrace obsahu, což je nepřípustné. Internet musí zůstat svobodný. Doporučuji shlédnout lednovou besedu Svobodných, kde je problematika filtrace a cenzury internetu blíže popisována.
Ladislav Výsmek byl členem Asociace českého pokeru, vyšlo na NEdaním.cz
kam dál:
- Stamiliony z heren a kasin určené na „dobro“ plynou pochybným spolkům
- V Británii prošel zákon o cenzuře na internetu
- Tajně plánované represe po přijetí ACTA unikly
- Paulo Coelho: Co si myslím o S.O.P.A.