Ve čtvrtek Čína úspěšně vypustila klíčový modul nové kosmické stanice, kdy tato mise ukazuje, jak se její ‚kosmický sen o dominanci na nízké orbitální dráze Země zvolna stává realitou.
Čínský národní kosmický úřad ve čtvrtek ráno oznámil, že raketa Dlouhý pochod 5B Y2 z jižní provincie Hainan vynesla základní kabinu nové kosmické stanice Tiangong.
Postavit kosmickou stanici příští generace na nízké oběžné dráze Země potrvá 18 měsíců, kdy k dokončení dojde někdy roku 2022. Stanice je konstruována jako vědecko-výzkumné předmostí Číny pro práci do konce desetiletí, neboť byla vyloučena z používání Mezinárodní kosmické stanice (ISS).
Až bude kosmická stanice Tiangong dokončena, bude mít hmotnost přibližně jedné pětiny hmotnosti ISS, takže vážit bude asi 90 metrických tun, přičemž bude mít tvar T. Rozměry budou srovnatelné s ruskou kosmickou stanicí Mir, která byla v provozu v letech 1986 až 2000.
„Nemáme v úmyslu s ISS soutěžit ve velikosti,“ cituje Scientific American říkat šéf-vědce Čínského pilotovaného kosmického programu Gu Yidonga.
ISS nedávno oslavila 20 let své provozu, kdy životnost jí má někdy do roku 2030 skončit. Tato kosmická stanice už teď vykazuje příznaky opotřebení a dochází na ní k sériím poruch včetně úniků vzduchu.
Rusko počátkem dubna sdělilo, že se do roku 2025 z ISS stáhne a do roku 2030 si postaví svoji kosmickou stanici, pokud jim ruský prezident Vladimir Putin poskytne financování. Pokud ne, tak se Rusko nejspíš ve vesmíru ocitne uprostřed práce pro Číňany.
Prezident Xi Jinping už o čínském kosmickém snu promlouval, když ho státní média citovala, jak říká, že to je cesta „k národnímu obrození.“
Čína v poslední době se svými kosmickými ambicemi nedělá žádné tajnosti. Tato země v uplynulých letech vysílala k různým vesmírným tělesům počínaje Měsícem až po Mars spoustu kosmických korábů.
Mezitím i USA dělají to samé, takže se kosmické závody mezi oběma zeměmi dostávají do obrátek.
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, APR 29, 2021 – 08:50 PM